Fajka wodna jest mniej szkodliwa niż papierosy

Wszystkie złe substancje rozpuszczają się w wodzie dlatego ich nie wchłaniamy.

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (11)

24.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Palenie fajki wodnej - sziszy - jest nie mniej szkodliwe dla zdrowia, niż palenie papierosów. Tak wynika z badań brytyjskich naukowców. Szisza to fajka wodna, w której pali się aromatyzowany tytoń. Dym przedostaje się przez ozdobny pojemnik z wodą, a wdycha się go za pomocą specjalnego węża.

24.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Według Brytyjskich naukowców palenie fajki wodnej jest równie szkodliwe co palenie papierosów

24.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Z badań National Cancer Society i Maastricht University wynika, że palenie fajki wodnej jest trzy razy bardziej szkodliwe od papierosów. Podczas jednej sesji wdycha się pięć razy więcej tlenku węgla

24.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Przekonanie, że woda filtruje szkodliwe związki chemiczne obecne w dymie, jest błędne. Palenie fajki wodnej jest bardziej szkodliwe niż palenie papierosów z kilku powodów. Jedna sesja z fajką wodną trwa ok. 40 minut a wypalenie papierosa ok 3 minut. Przy paleniu fajki wodnej wciąga się za jednym pociągnięciem więcej szkodliwego dymu do płuc.Dodatkowo palenie fajki wodnej jest wspólne w towarzystwie i przekazywanie jej z ust do ust sprzyja przekazywaniu infekcji.

26.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Fajka wodna jest bardziej toksyczna. Substancje smoliste wcale nie rozpuszczają się w wodzie. Tak samo wchłaniamy uzależniającą nikotynę oraz prawie 3 do nawet 30x wiecej CO oraz różne policykliczne węglowodory i inne szkodlliwe substancje. Dym z fajki wodnej jest też bardziej toksyczny dla osób w otoczeniu niż papierosy. Odpowiednik 1h sesji z fajką wodną to 2-10 papierosów.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21834366

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20161525

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19944918

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Brytyjskie Ministerstwo Zdrowia oraz Centrum Kontroli i Badań Wyrobów tytoniowych biją na alarm. Według nich palenie fajki wodnej jest tak samo szkodliwe dla zdrowia jak palenie papierosów. Choć wprowadzane przez producentów filtry ograniczają ilość wciąganych substancji smolistych, to nadal dawka dwutlenku węgla jest zdecydowanie za duża i może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Ze względu na rytuał palenia fajki wodnej przez grupę osób istnieje wysokie ryzyko zarażania się różnego typu infekcjami.

17.04.2013 przez Jakub Mróz - Lekarz: lekarz dentysta
obalam

W fajce wodnej nie ma filtra, a przepływ dymu przez wodę nie usuwa tylu szkodliwych związków.

Fajkę wodną często pali się w kilka osób, używając jednego ustnika, co sprzyja szerzeniu infekcji.

Dym z fajki wodnej powoduje mniej objawów podrażnienia, co sprzyja przyswajaniu większej jego ilości niż w przypadku papierosów.

25.04.2013 przez Dariusz Maciszewski - Pielęgniarka: ratownictwo medyczne ,anestezjologia i intensywna terapia
potwierdzam

Najlepiej oczywiście nie palić, ale rzeczywiście wiele szkodliwych składników dymu tytoniowego zostaje w wodzie.Niestety nie wszystkie, a nawet ilościowo to nie jest wielka różnica. Istotne jest też ,że fajka wymaga więcej fatygi niż papieros. Nie znam nikogo wypalającego 30 fajek wodnych na dobę ,a papierosów wielu.

28.04.2013 przez Ziuta Kowalski - Inny: ksiegowa
potwierdzam

Oczywiscie ze TAK. Przeszlam na eciga i widze roznice.

Ale tu przeciez nie chodzi o nasze zdrowie, ludzie otworzcie oczy...Papierosy to jest business,!!!!! papierosy w wielu przypadkach to jest rak....A rak to jest ogromny business, dajacy zatrudnienie wielu ludziom a przedewszyskim koncernom Farmaceutycznym, ktorzy finansuja politykow, naszych lekarzy i etc.!!!!!!!

Rak jest naturalna redukcja ludzi, ktorych jest za duzo na naszj planecie.

Fajka wodna (ecig) moze ukrecic łba producentom papierosow ---sponsorom w wielu dziedzinach.!!!!!!!

Fajka wodna jest jak muzyka : LEKKA, ŁATWA i PRZYJEMNA !!!!!

29.04.2013 przez Agnieszka Zbucka - Inny: Mama 14-latki
obalam

Przekonanie, że woda filtruje szkodliwe związki chemiczne obecne w dymie, jest błędne. Palenie fajek wodnych jest ze zdrowotnego punktu widzenia bardziej szkodliwe niż palenie papierosów: choćby dlatego, że jedna sesja z fajką wodną (ok. 40 minut) trwa dużo dłużej niż wypalenie papierosa. Poza tym przy paleniu fajki wodnej wciąga się za jednym pociągnięciem więcej szkodliwego dymu do płuc – przekonują naukowcy.

29.04.2013 przez Mateusz Tkacz - Uczeń kierunku ratownictwo medyczne
obalam

Fajka wodna praży tytoń, a nie spala, dzięki czemu wydalana jest większa ilość substancji smolistych niż paląc normalne papierosy.

Sam polecam E-Papierosa, któremu brakuje substancji smolistych, ponieważ brakuje tam tytoniu. Jest to sama nikotyna, która w potrafi zastąpić tradycyjnego dymka. Oczywiście przy odpowiednich chęciach i zaparciu.