Stres wywołuje raka

czy tylko mit ?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (6)

24.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Dziś w większości uznaje się, że stres jest jednym z czynników kancerogennych.

24.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Rak powstaje przez mutację genomu komórki która traci zdolność do śmierci. Czynników mutagennych jest wiele ale nie należy do nich stres

24.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Dotychczas sądzono, że lękliwość, pesymizm i niechęć do życia mogą jedynie przyspieszyć rozwój choroby nowotworowej u ludzi chorych na raka. Chroniczny stres podwyższa ryzyko zachorowania na nowotwory u osób z osobowością typu A: nadaktywnych, a przy tym nie umiejących planować ani odpoczywać. Wskazują na to badania uczonych z Uniwersytetu w Bergen w Norwegii, którzy analizowali przypadki 62 591 osób. Okazało się, że ci, którzy w testach wykazywali dużą nerwowość, o 25 proc. częściej chorowali na raka związanego z nieprawidłowym działaniem układu immunologicznego, szczególnie na chłoniaki i nowotwory skóry.

24.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Stres może w znacznym stopniu przyczynić się do rozwoju choroby nowotworowej.Badacze ze Szkoły Medycznej Wake Forest University po raz pierwszy wykazali, że hormon stresu epinefryna wywołuje np. w komórkach nowotworów prostaty i piersi takie zmiany, które uodporniają je na śmierć komórkową (Journal of Biological Chemistry). W związku z powyższym dodatkowo komórki takie są bardziej odporne na działanie chemii.

25.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Stres upośledza odporność co ma przełożenie na częstsze zachorowania na nowotwory.

tres spowodowany przez konflikty w domu lub pracy może także zwiększyć ryzyko raka piersi, dowodzą badacze z Sahlgrenska Academy w Szwecji po przeprowadzeniu 24-letnich badań podłużnych. W 1968 roku przebadano 1350 zdrowych kobiet, pytając, czy doświadczały objawów stresu takich jak napięcie, strach, lęk, bezsenność przez miesiąc lub dłużej w ciągu ostatnich pięciu lat. Z 456 kobiet doświadczających wtedy stresu 5,3 % (24 osoby) cierpiało po 25 latach na raka piersi. Z 894 kobiet nie doświadczających wtedy stresu 2,5 % (23 osoby) miało po 25 latach raka piersi. Badania przeprowadzone przez Sahlgrenska Academy w Szwecji zaprezentowano na European Cancer Conference w Kopenhadze. Z informacji przedstawionych podczas konferencji wynika, że kobiety zestresowane są obciążone mniej więcej dwukrotnie wyższym ryzykiem wystąpienia raka piersi niż panie, które są pogodne i nigdy nie zgłaszały lekarzom problemów z napięciem psychicznym.

Poniższa publikacja wykazuje związek między stresem a rakiem jajnika. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23104652

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Epinefryna, czyli hormon stresu, może wywoływać w komórkach nowotworowych zmiany, które przyspieszają rozwój raka i zaburzają terapię farmakologiczną. Wynika z tego, że stres może być jednym z głównych czynników kancerogennych XXI w. Tym bardziej niebezpiecznym, że nie sposób się go pozbyć.