Muzyka moze wywoływać stany depresyjne

czy ma aż taki na nas wpływ ?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (7)

24.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Najnowsze badania dowodzą, że muzyka łagodzi nie tylko obyczaje - może złagodzić również ból fizyczny, a także pomóc w leczeniu depresji.

24.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Muzyka raczej leczy depresję niż ją wywołuje bo chyba nikt nie słucha muzyki która mu się nie podoba i mogłaby wywołać u niego stany depresyjne

24.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Według jednego badania muzyka Country zniechęca ludzi do życia, ale nie sądzę, żeby to było do końca wiarygodne...

24.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Muzyka wręcz odwrotnie, jest stosowana przy leczeniu depresji. Wątpie, aby u osoby o normalnym stanie emocjonalnym słuchanie dołującej muzyki mogło wywołać depresję.

25.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Badania naukowe wykazują powiązanie muzyki z depresją ale nie wiadomo czy to muzyka wywołuje depresję, czy może osoba w depresji słucha więcej muzyki jako forma autoterapii. temat wymaga dalszych badań. Obecnie z powodu braku dowodów naukowych potwierdzających taką tezę oraz istnienia wielu dowodów na odwrotną tezę mit obalam.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Muzyka wyraża emocje w rezultacie wielu czynników: intonacji, struktury i innych technicznych cech utworu. Tekst utworu może mieć również duże znaczenie. Istnieją też czynniki subiektywne: gdzie i kiedy po raz pierwszy usłyszałeś ten utwór, czy kojarzy ci się ze szczęśliwym czy smutnym wydarzeniem itd. Nasz projekt stanowi pierwszy krok w kierunku zebrania wszystkich tych czynników i sprawdzenia jak one oddziaływają na siebie nawzajem.

2.04.2013 przez Anna Blondi Gorczycka - Inny: pedagog
obalam

Nie stwierdzono powiązan muzyki z depresja jako jej bodźcem. "Muzyka łagodzi obyczaje", stały rytm, tempo itd powodują wyciszenie i uspokojenie organizmu i nie sa szkodliwe.

Inna sprawa jest to czy konkretny utwór słuchany przez osobę w poczatkach stanu depresyjnego nie stanowi np dodatkowego bodźca przywołujacego myśli, emocje powodujące depresję. Np. utwór kojarzący sie ze smiercia najblizszej osoby czy traumatyczna sytuacją może przywolywać tamte emocje i obrazy. W takim przypadku muzyka byłaby jedynie "zapalnikiem" dla prawdziwych przyczyn wywołujacych depresję.