podczas pełni szpitale mają więcej pracy

ludzie wtedy stają się mniej rozważni co zwieksza ilość wypadków ?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (8)

24.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

stnieją jednak co najmniej trzy powody, dla których tak nie jest. Po pierwsze, oddziaływanie księżyca jest zbyt słabe, aby generować jakiekolwiek wpływy na działanie mózgu oraz zachowanie człowieka. Jak zauważył nieżyjący już astronom George Abell z University of California, większe grawitacyjne oddziaływanie ma na nas komar siedzący na naszym ręku aniżeli księżyc. Po drugie, grawitacyjne oddziaływanie księżyca wpływa jedynie na otwarte zbiorniki wodne, takie jak oceany czy jeziora. Nie ma jednak wpływu na ludzki mózg. Po trzecie z kolei, oddziaływanie księżyca zawsze jest jednakowe, niezależnie czy jest on w pełni, czy też jest niewidoczny.

24.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

"Z przeprowadzonych w 1992 roku badań, w których przeanalizowano dane dotyczące 200 545 wypadków drogowych, wynika, że związek między fazą Księżyca a ryzykiem wypadku nie istnieje."

24.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Tak na prawdę próbowano znaleźć związek między oddziaływaniem księżyca w pełni a organizmem człowieka, ale nie znaleziono takiego związku. Pełnia księżyca ma raczej pośredni wpływ na ludzką psychikę: Widząc pięknie rozświetloną tarczę Srebrnego Globu, ludzie są po prostu bardziej aktywni niż w ciemne i ponure noce. Jedni wylegają na zewnątrz, by podziwiać naturę, pospacerować, inni włamują się wtedy do cudzych domów. Statystycznie rzecz biorąc, jakikolwiek wzrost aktywności przekłada się na wzrost częstości występowania monitorowanych wydarzeń.

24.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Stwierdzono np. iż podczas pełni w ludzkim organizmie wytwarza się więcej serotoniny. Zwiększa się krążenie krwi i podnosi poziom elektryczności w ludzkim organizmie. Zmienia się także wtedy zachowanie człowieka, ponieważ zwiększa się ilość dodatnich jonów w powietrzu.

Stwierdzono np. że pełnia powoduje zwiększenie płodności, jak i zauważono, że podczas pełni zwiększa się liczba urodzeń.

Nie poleca się natomiast wykonywania podczas pełni operacji, ponieważ krążenie jest wtedy bardziej intensywne, a zatem zwiększa się ryzyko krwotoku.

24.12.2012 przez Rachela - Inny: przyszły ortopeda
potwierdzam

Z badań wynika, że podczas pełni księżyca jest więcej przestępstw i wypadków samochodowych.

25.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

W literaturze anglojęzycznej zwane jest to lunar effect i zostało dosyć dokładnie zbadane.

W poniższym badaniu z 2004 roku oceniajacego 58000 pacjentów urazowych nie wykazano różnic pomiędzy ilością urazów podczas pełni w porównaniu do pozostałych dni. Autorzy zastrzegają jednak że potrzebaby przeprowadzić badania na większym terenie dla jednoznacznej odpowiedzi.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15166467

Następnie metaanaliza 12 prac badająca ponad 20 letni okres i też nie wykazano tekiego związku. Badano ilość interwencji policji, zdarzeń kryzysowych czy zatruc.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1454923

Następnie metaanaliza 20 prac na przestrzeni 28 lat badała ten efekt w kontekscie samobójców i również nie wykazano odchyleń statystycznych.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1454925

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Z przeprowadzonych w 1992 roku badań, w których przeanalizowano dane dotyczące 200 545 wypadków drogowych, wynika, że związek między fazą Księżyca a ryzykiem wypadku nie istnieje.

8.08.2014 przez Bartosz - Inny: Informatyk, technik
potwierdzam

Zdarza mi się obserwować zachowania ludzi a ponieważ na co dzień pracuję w dużej firmie, to mam ku temu okazje.

W moim odczuciu ludzie inaczej zachowują się gdy księżyc zmierza do połówek i inaczej gdy do pełni/nowiu.

W pierwszym przypadku są zazwyczaj po uszy wciągnięci w działanie, kreatywni, rozwiązują problemy, mierzą się z wyzwaniami.

W drugim przypadku więcej narzekają, mają dziwne sny, są bardziej krytyczni do świata, wychodzi u nich jakaś choroba przeziębienie czy odreagowują w inny sposób.

Dodam że w obu przypadkach większość ludzi jest nieświadoma tych dwóch stanów, robi to automatycznie a zapytana tłumaczy co najwyżej że właśnie ma na to ochotę, dziś był szalony dzień itp.

Cóż mogę dodać, wg mnie i tego co czuję i obserwuję oddziaływanie jest, ale nie jest ono matematyczne dokładne, jak od linijki. Czasami zachodzi na siebie, Czasami przesuwa się o kilka dni w przód lub w tył, w niektórych fazach jest zbyt słabe żeby można było je zauważyć a w innych bardzo silne, ciężkie.