Trening na dużych wysokościach polepsza wydolność organizmu

np bieganie w górach ?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (6)

24.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Cała historia swój początek, jak zawsze, ma w naukach podstawowych. Tym razem w fizyce. Dość intuicyjnie, można przyjąć, że na dużej wysokości jest mniej tlenu. Ale procentowa zawartość wynosi zgoła tyle co na nizinach ( około 21% ). Różnica tkwi w ciśnieniu mieszaniny gazów. Niższe ciśnienie mieszaniny gazów, to niższe ciśnienie parcjalne każdego gazu z tej mieszaniny, w tym tlenu. A niższe ciśnienie powoduje mniejszy gradient, napędzający przepływ w płucach. Oznacza to, że tlen wolniej przemieszcza się do krwi. Całość jest komplikowana krzywą zależności prężności tlenu od nasycenia hemoglobiny. Tlen bowiem bardzo słabo rozpuszcza się w osoczu i musi mieć swój specyficzny nośnik.

Zależność ciśnienia od wysokości nad poziomem morza

Większe stężenie nośnika (Hb) powoduje zwiększenie pojemności tlenowej krwi, czyli ilości tlenu mieszczącej się w jednostce objętości krwi. Zaopatrzenie tkanek w tlen jest wypadkową objętości minutowej serca, pojemności tlenowej krwi i częstotliwości oddechów, nie komplikując sprawy wchodząc dalej w regulację hormonalną, nerwową itp. Można jednak powiedzieć, że częstość oddechów powinna być zsynchronizowana z objętością minutową, na tyle, żeby zapewnić optymalne natlenowanie krwi przepływającej przez płuca.

24.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Trening w takich warunkach powoduje wzrost ilości erytrocytów w naszym organizmie. Dzieje się tak dlatego że na dużych wysokościach jest ograniczony dostęp do tlenu i nasz organizm na skutek niedotlenienia produkuje EPO które zwiększa wytwarzanie czerwonych krwinek przez co potem mamy większą wydolność

24.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Na skutek malejącego wraz z rosnącą wysokością

n.p.m. ciśnienia parcjalnego tlenu w powietrzu, już po

kilku godzinach pobytu w górach u człowieka z nizin

pojawia się policytemia (czerwienica – nadmierna

produkcja czerwonych krwinek). Wzmożone wytwarzanie erytrocytów i hemoglobiny

jest stymulowane przez coraz większe wydzielanie

erytropoetyny na skutek niedoboru tlenu już w 3

godziny po przybyciu w góry. Więcej erytrocytów i hemoglobiny = więcej nośników tlenu, lepsze dotlenienie mięśni.

24.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Jest to prawda. Na dużych wysokościach powietrze jest rzadsze i zawiera mniej tlenu. Organizm podczas wysiłku musi dostosować swoją pracę do utrudnionych warunków i przez to zwiększa wydolność. Ludzie żyjący w terenach wysokogórskich jak np. Boliwia czy Tybet mają fizjologicznie większą liczbę krwinek czerwonych, aby te sprawniej roznosiły tlen po organizmie.

25.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Tak gdyż podnosi sie ilość erytrocytów przez co organizm jest bardziej dotelniony. Ich liczba rośnie gdyż na dużych wysokościach jest niższe ciśnienie parcjalne tlenu. Powoduje to mniejsze wysycenie tlenem krwii tętniczej ( erytrocytów ), tak więc aby temu przeciwdziałać orgaznizm produkuje więcej erytrocytów by nawet przy zmniejszonym obładowaniu tlenem mogły nieść wystarczającą ilość tlenu.

Po powrocie na niższe wysokości ilość tlenu znacząco wzrasta dzięki czemu wydolność rośnie.

źródło: podręczkin do biologii

Fizjologia W.F. Ganong

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Wysiłek na wysokości powoduje też dodatkowe straty, związane z wysiłkiem oddechowym i utrzymaniem wysokiego pulsu, dlatego moc potrzebna na podtrzymanie procesów życiowych rośnie z wysokością szybciej, niż wskazywałby na to wykres prężności tlenu. Co ciekawe, w spoczynku do pewnej wysokości hemoglobina jest całkowicie wysycona tlenem przy zwykłej prędkości oddychania, co za tym idzie, człowiek nie odczuwa pewnego zakresu wysokości inaczej niż przebywania na poziomie morza.