Branie leków hormonalnych na wywołanie miesiączki nie wiedząc, że jest się w ciąży źle wpływa na rozwój dziecka.

Prawda czy fałsz?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (6)

24.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

U kobiet które mają nieregularne cykle stosuje się luteinę. Jest to preparat, który zawiera progesteron, hormon naturalnie produkowany przez organizm kobiety. Nagły spadek stężenia progesteronu powoduje krwawienie miesięczne. Aby wywołać okres bierze się luteinę w drugiej połowie cyklu po czym odstawia i występuje krwawienie. Luteina ma jeszcze jedno zastosowanie, przepisuje się ją kobietom w ciąży na podtrzymanie jej, bo to właśnie progesteron jest hormonem utrzymującym ciążę. W takim wypadku stosowanie luteiny we wczesnej ciąży nawet nieświadomie nie jest groźne dla płodu.

25.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

W przeprowadzonych dotychczas badaniach nie wykazano, aby leki stosowane w celu wywołania miesiączki stwarzały dodatkowe zagrożenie dla rozwijającego się zarodka. Najbezpieczniejsze pod tym względem są preparaty naturalnego hormonu kobiecego - progesteronu, który fizjologicznie jest produkowany przez organizm kobiety, a jego obecność jest wręcz niezbędna dla prawidłowego rozwoju ciąży.

25.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Badania nie wykazały działania toksycznego na zarodek na skutek nieumyślnego stosowania leku przez kobiety we wczesnej fazie ciąży.

Źródło: Ulotka leku antykoncepcyjnego Harmonet

25.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Badania naukowe nie potwierdzają tego. Pomimo że teoretycznie jest takie ryzyko to przypadkowe stosowanie antykoncepcji na początku ciąży nie wiąże sie z narażeniem dziecka na wady wrodzone.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20087193

http://www.mayoclinic.com/health/birth-control-pills/AN01662

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Luteina jest to lek zawierający progesteron, hormon wytwarzany przez ciałko żółte. Bardzo korzystnie wpływa na błonę śluzową macicy (staje się bogatsza w substancje potrzebne rozwijającemu się zarodkowi) oraz na mięsień macicy (działanie rozkurczające). Progesteron ma działanie ogólnoustrojowe, najogólniej można powiedzieć, że przygotowuje organizm kobiety do ciąży. Z tych powodów Luteinę stosuje się jako lek podtrzymujący rozwój ciąży. Natomiast informacje od kiedy zacząć przyjmować tabletki, jaka drogą (doustnie lub dopochwowo) i w jakiej dawce należy uzyskać bezpośrednio od lekarza.

23.08.2015 przez Adrianna Matusek - Inny: Uczeń
potwierdzam

Ja dostałam leki na przyspieszenie okresu nie wiedząc że byłam w ciąży bo to było zaraz po zapłodnieniu i niestety mój lekarz przepisał jakieś które są bardzo szkodliwe w ciąży i poroniłam. Ale oczywiście są też takie które mogą wręcz pomagać utrzymać ciążę.