Szczepionki powodują autyzm

Pogląd, że szczepienia powodują autyzm, zyskał pewną popularność nie tylko w Polsce. Czy to jest prawda?

Próby weryfikacji mitu (17)

24.09.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
potwierdzam

#Bez odpowiedniego podłoża, tła genetycznego, żaden czynnik wyzwalający (od szczepionki, poprzez błędy dietetyczne, aż do bodźców emocjonalnych), nie wywoła autyzmu#. No i nie ma co się oszukiwać przeciwnicy szczepionek udowodnią nawet że po podaniu szczepionki można zachorować psychicznie aby tylko zniechęcić.

24.09.2012 przez Wiesław Boczar - Inny: emeryt
potwierdzam

Nasz wspaniały Rząd w ramach ochrony nas przed rtęcią zlikwidował termometry zawierające rtęć zamkniętą w szkle, ale nie zaprzestał przymusowego podawania związku rtęci thimerosalemu noworodkom tuż po urodzeniu. Wiadomo, że rtęć osadza się w mózgu a mózg noworodka dopiero się rozwija, jakie więc dowody są na to, że rtęć zawarta w szczepionkach nie powoduje autyzmu czy innych chorób o podłożu mózgowym. Kraje Europejskie nie szczepią dzieci w pierwszych dniach po urodzeniu a Polska bardzo się spieszy, aby nie było widać działań ubocznych szczepienia, bo gdyby dziecko po szczepieniu nagle przestało chodzić to rodzice łatwo rozpoznaliby skutki uboczne szczepienia.

24.09.2012 przez Michał Żuk - Inny: uczeń
obalam

Nie ma żadnej korelacji między występowaniem u dzieci autyzmu a szczepieniem ich. Cała ta pogłoska została zapoczątkowana przez niejakiego Andrew Wakefielda, który to stwierdził, na podstawie badań na góra kilkunastu przypadkach dzieci z autyzmem wysnuł wniosek jakoby szczepionka MMR (przeciwko śwince, odrze i różyczce) powodowała właśnie autyzm. Sprawa obiła się dość dużym echem w mediach, niesmak pozostał do dziś. Co ciekawe w momencie, gdy publikował on wyniki swych "badań" w przygotowaniu była jego własna szczepionka na wymienione wcześniej choroby. W bardzo przystępny dla osób niezorientowanych w temacie przedstawione jest to w linku, który zamieszczam. A Ci bardziej w nim obeznani znajdą tam odniesienia do bardziej fachowych publikacji na ten temat.

25.09.2012 przez Ewa Krawczyk - Inny: biolożka
obalam

Nie ma absolutnie żadnych - żadnych - dowodów naukowych, że szczepionki związane są z autyzmem:

http://migg.wordpress.com/2009/04/09/wielka-wojna-wakefielda/

http://miskidomleka.wordpress.com/2011/01/06/nieliczne-niemal-nieistotne-niescislosci/

Tu podsumowanie badań: http://www.immunize.org/catg.d/p4028.pdf

Znakomite tutaj zwłaszcza: http://www.immunize.org/catg.d/p4026.pdf

1.10.2012 przez Michał Kaźmierczak - Inny: magister analityki medycznej
obalam

Mit ten nie został udowodniony naukowo.

1.10.2012 przez erjota - Lekarz: lekarz stażysta
obalam

Już kiedyś była na ten temat teoria. Jej autor najpierw zyskał sobie zwolenników, a później i tak został sam na polu walki.

Zastanówmy się co to jest autyzm wg klasyfikacji ICD-10. Są jasno określone kryteria rozpoznania tej choroby.

Jeśli autyzm miałby związek ze szczepionką, to pewnie byłaby to wyodrębniona jednostka gdyż: "Obrazu klinicznego [autyzmu] nie można wyjaśnić innymi odmianami całościowymi zaburzeń.

rozwojowych"

W przypadku chorób psychiatrycznych często jest podane, że nie może ich powodować żadna znana przyczyna (jak np. uraz głowy, zatrucie itp).

3.10.2012 przez Karolina G - Inny: prawniczka
obalam

Mit na ten temat pojawił się pod wpływem publikacji Andrew Wakefielda w The Lancet. Andrew Wakefield opisał 12 przypadków dzieci z zaburzeniami zachowania ze spektrum autyzmu, u których objawy tej choroby miały – według relacji rodziców - wystąpić krótko po podaniu szczepionki MMR (szczepionka skojarzona przeciwko odrze, śwince i różyczce). Wszystkie miały też cierpieć na zaburzenia jelitowe – te też miały wystąpić pierwszy raz po podaniu szczepionki. Wakefield zasugerował więc, że odpowiedzialna za obie przypadłości może być właśnie szczepionka MMR. Przeprowadzono wiele rzetelnych badań naukowych, z których żadne nie potwierdziło twierdzeń Wakefielda. Jednocześnie dziennikarz Brian Deer przeprowadził śledztwo, które wykazało, iż artykuł Wakefielda był oszustwem, spreparowanym specjalnie dla potrzeb przyszłego postępowania sądowego, a także dla intratnych zysków, jakie Wakefield osiągnął z powodu przerażenia opinii publicznej. Wakefield zawarł porozumienie z prawnikiem Richardem Barrem, który planował wnieść pozew zbiorowy przeciwko producentom szczepionek MMR. Zadaniem Wakefileda miało być znalezienie symptomu dotychczas niekojarzonego z MMR. Wakefield wybrał autyzm – jeszcze przed przystąpieniem do jakichkolwiek badań, przed przyjęciem dzieci, które później zostały przez niego rzekomo opisane. Co więcej, kilka miesięcy przed swoją konferencją prasową, Wakefield wystąpił o patent na stworzoną przez siebie osobną szczepionkę przeciwko odrze. Otrzymał on również od Barra ok. 400 tysięcy funtów, nie licząc zwrotu wydatków. Również opisy przypadków w badaniu okazały się być oszustwem. Badacz sfabrykował większość informacji na temat opisywanych przypadków. Wakefield nie uzyskał ponadto zgody komitetu etycznego na przeprowadzenie badań na dzieciach. Naczelna Izba Lekarska ( General Medical Council) przeprowadziła wobec Wakefielda postępowanie dotyczące utrzymania prawa do wykonywania zawodu na skutek którego w 2010 r. został go pozbawiony. W tym samym roku The Lancet wycofał oficjalnie jego artykuł.

Mit ten jest dobrą egzemplifikacją błędu w myśleniu post hoc ergo propter hoc (łac. po tym, więc wskutek tego), gdzie wyciąga się wnioski na temat kauzalnego powiązania zdarzeń z samego tylko faktu, że jedno z nich wystąpiło po drugim. Okres podania szczepionki MMR i zauważenia pierwszych objawów autyzmu jest mniej więcej podobny, co może rodzić u niektórych rodziców wniosek, że to szczepionka spowodowała chorobę.

Nie ma jednak żadnego racjonalnego wytłumaczenia dlaczego MMR miałaby powodować autyzm, ponadto nie udowodniono takiej współzależności.

Źródła: P.A. Offit, Deadly Choices: How the Anti-Vaccine Movement Threatens Us All, Basic Books; 1 edition

http://briandeer.com/mmr/lancet-summary.htm

Lista tylko niektórych rzetelnych badań, te prowadzone przez Center For Disease Control and Prevention (CDC) - http://www.cdc.gov/vaccinesafety/00_pdf/CDCStudiesonVaccinesandAutism.pdf

9.10.2012 przez Maciej Jurak - Student: z PUM
obalam

Autyzm jest chorobą genetyczną! Szczepienie nie zmieni genomu i nie spowoduje mutacji! Szczepienie polega na wprowadzeniu osłabionego antygenu celem jego prezentacji i zyskaniu odporności! Czynniki etiologiczne autyzmu są dostępne w linku;)

10.10.2012 przez Daria Ciechanowska - Pielęgniarka: praca w szpitalu
obalam

Ostatnio brałam udział w konferencji poświęconej właśnie szczepieniom głownie dzieci i młodzieży. Musze przyznać, że przeciwnicy szczepionek chyba mają nikła wiedzę medyczną, gdyż statystyki mówiące o korzystnym działaniu szczepionek wykonywanych u noworodków i dzieci, są bezdyskusyjne. Wiadomo, że od każdej reguły jest wyjątek, istnieją oczywiście przypadki powikłań poszczepiennych ale są one właśnie tymi odstępstwami od reguły.Podsumowując wg. mnie żadne ze szczepień nie ma związku z wystąpieniem u dziecka w późniejszym czasie autyzmu.

17.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Chodzi tutaj oczywiście o sprawę Andrew Wakefielda, byłego lekarza ze Zjednoczonego królestwa. W 1998 opublikował w Lancecie prace na ww temat, jednak następne prace całkowicie temu zaprzeczyły. W 2010 Lancet wycofał jego pracę i uznano ją za oszustwo, a niedługo po tym wykreślono go z rejestru lekarzy.

Dodatkowo napiszę, że w Japonii wycofano te szczepienie i nie zanotowano spadku zachorowalności na autyzm.

źródła:

http://briandeer.com/mmr/lancet-paper.htm -link do oryginału pracy Wakefielda

http://www.guardian.co.uk/society/2010/jan/28/andrew-wakefield-mmr-vaccine - link z theguardian gdzie z informacją ze uznano prace za fałszerstwo

http://www.iom.edu/Reports/2004/Immunization-Safety-Review-Vaccines-and-Autism.aspx - Institute of Medicine uznało, że nie ma związku

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15877763 - brak spadku zachorowań na autyzm w Japonii

22.10.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Wakefield w swoich licznych pracach wskazywał związek między szczepionką MMR (trójskładnikowa szczepionka przeciw odrze, śwince i różyczce) a autyzmem.

22.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
riposta

Podkreślam jeszcze raz, praca Wakefielda z 1998r:

"Ileal-lymphoid-nodular hyperplasia, non-specific colitis, and pervasive developmental disorder in children"

została oficjalnie uznana za oszustwo !!!

24.10.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Jak dotąd to same hipotezy, nie ma dokładnych badań.

5.11.2012 przez Bartłomiej Rawski - epidemiolog, specjalista zdrowia publicznego
obalam

Nie ma badań, które by potwierdzały to twierdzenie, oprócz słynnego badania pana Andrew Wakefielda, które koniec końców zostało uznane za oszustwo. Oczywiście występują powikłania poszczepienne ale nie żadne z nich nie powoduje u zaszczepionego dziecka choroby jaką jest autyzm.

6.11.2012 przez Barbara - inne
potwierdzam

Rtęć oraz glin obecne w szczepionka kumulują się w mózgu powodując różne zaburzania: problemy neurologiczne, uszkodzenia mózgu, wywołują min chorobę parkinsona i alzheimera (glin).

Głupotą jest twierdzenie, że szczepionki nie mogą wywoływać autyzmu skoro wywołują szereg innych chorób i uszkodzeń mózgu.

10.11.2012 przez Agnieszka Lisowska - Pielęgniarka: Studentka Studiów Mgr
obalam

Nie ma na to rzetelych badań ani dowodów a jedynie została nakręcona propaganda antyszczepionkowa.Sama szczepionka nigdy nie powoduje chorób typu autyzm, jednakże konserwant np adiuwant jest to rtęć. Może uczulać i prowadzić do powikłań. Tylko że nie ma na to dowodów.

24.11.2012 przez Karolina Tychowska - Inny: grafik komputerowy
obalam

Nigdy nie potwierdzono tego zwiazku. Niestety często pierwsze zauwazalne objawy autyzmu zbiegaja się z podaniem szczepionki przeciw odrze/śwince/różyczce.

Ostatnio amerykanie opublikowali wyniki badań które wskazują, że choroby infekcyjne z wysoką gorączką u kobiety w ciazy moga zwiekszać ryzyko wystąpienia autyzmu u dziecka.

26.11.2012 przez Ernest Piotr Kuchar - Lekarz: Dr n. med.
obalam

Cieszę się, że temat wywołał tyle zainteresowania. Zgadzamy się prawie wszyscy z wynikami badań, które nie potwierdziły związku szczepień z autyzmem (pan Wiesław tradycyjnie stawia kontrę). Chciłabym zwrócić uwagę na kilka spraw: po pierwsze autyzm nie jest objawem zatrucia rtęcią, gdyż nie znamy przyczyny autyzmu, natomiast dobrze znamy objawy zatrucia rtęcią (patrz choroba z Minamaty), po drugie wszystkie nowe szczepionki, w tym przeciwko odrze, śwince i różyczce, czy podawne w pierwszej dobie życia szczepionki przeciwko wzw typu B nie zawierają tiomersalu, konserwantu, który jest związkiem rtęci. Wynika stąd, że nie można wiązać autyzmu z rtęcią zawartą w szczepionkach. Ten logiczny wywód pewnie nie przekona fanatyków, ale próbować trzeba. Panie Adamie! Rozumiem, że to pomyłka z tym potwierdzeniem mitu niezgodnie z tekstem Pana wypowiedzi. Bardzo dziękuję pani Karolinie G. za tak eleganckie przybliżenie nam problemu błędów naszego myślenia. Brawa dla Pani! Na zasadzie "po znaczy wskutek" herbata jest głównym sprawcą wypadków drogowych w Polsce - zapytajcie sami sprawców, co pili dnia poprzedniego. Podobnie hipoteza o związku między szczepieniami MMR i autyzmem, głośna za sprawą Wakefielda, nie została potwierdzona. Zainteresowanych odsyłam do pierwotnych źródeł amerykańskich i opracowań w "Medycynie Praktycznej".

Wspomnę, że dwukrotnie zaszczepiłem obu swoich synów przeciwko odrze, śwince i różyczce i przy dzisiejszej wiedzy nadal uważam tę decyzję za słuszną. 

Piśmiennictwo:

Institute of Medicine. Immunization safety review: measles-mumps-rubella vaccine and autism. Washington DC; National Academy Press; 2001. From IOM website. [Web]

Institute of Medicine. Immunization safety review: vaccines and autism. Washington DC; National Academy Press; 2004. [Web]

Demicheli V, Jefferson T, Rivetti, Price D. Vaccines for measles, mumps, and rubella in children.Cochrane Database Syst Rev. 2008;4:CD004407.

Tiomersal zawarty w szczepionkach nie wpływa istotnie na rozwój neuropsychologiczny http://www.mp.pl/artykuly/?aid=46058

Brak związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy szczepieniem przeciwko odrze, śwince i różyczce a występowaniem autyzmu u dzieci. http://www.mp.pl/artykuly/?aid=996

Artykuł Wakefielda wiążący szczepionkę MMR z autyzmem był oszustwem. http://www.mp.pl/artykuly/?aid=57993