W ciąży jest więcej ubytków w zębach, ponieważ substancje mineralne potrzbene są do tworzenia szkieletu dziecka.

Prawda czy fałsz?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (7)

24.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Nie istnieje żaden mechanizm, który niedobory wapnia uzupełniałby z zębów. Problem leży gdzie indziej, poranne wymioty niszczą zęby. Kwas solny produkowany przez żołądek niszczy szkliwo przez co jest bardziej podatne na próchnicę.

25.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Plotki, jakoby w okresie ciąży dochodziło do wysysania z zębów substancji mineralnych, gdyż są potrzebne do tworzenia szkieletu dziecięcia, należy włożyć między bajki.

25.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Powszechnie sądzi się, że wapń potrzebny do budowy kości płodu może pochodzić z zębów matki.

Nieprawda. Nie istnieje mechanizm pozwalający pobrać ten pierwiastek z uzębienia. Ewentualne niedobory mogą być natomiast pobrane z innych tkanek – przede wszystkim kośćca. Nieprawdą również jest, jakoby ciąża powodowała większą podatność na próchnicę.

25.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Prawidłowa dieta całkowicie zabezpiecza ustrój przed tym. Zwraca się uwagę na zęby w czasie ciąży ale to ze wzgledu na groźne komplikacje jakie mogą schorzenia dentystyczne nieść w ciąży.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Nie istnieje mechanizm pozwalający pobrać ten pierwiastek z uzębienia. Ewentualne niedobory mogą być natomiast pobrane z innych tkanek – przede wszystkim kośćca. Nieprawdą również jest, jakoby ciąża powodowała większą podatność na próchnicę.

5.01.2013 przez Aneta Grzegorz Łuszcz
obalam

prawda chociaz można temu zapobiec poprzez zarzywanie specjalnych suplementów dla kobiet w ciąży i po prostu jedzenie wielu produktów bogatych w wapń.

26.12.2013 przez Małgorzata Kolanko - Lekarz: Stażysta
potwierdzam

W związku z tworzeniem szkieletu dziecka zwiększa się zapotrzebowanie na substancje mineralne w organizmie. Jeśli nie zostanie zwiększona podaż, szkliwo i zębina mogą nie być w wystarczający sposób w nie zaopatrywane, a to prowadzi do osłabienia zebów. Taka sam sytuacja może mieć miejsce podczas karmienia piersią (zwiększone zapotrzebowanie).