Każde dziecko musi przejść żółtaczkę

Czy każde dziecko przechodzi fizjologiczną żółtaczkę i musi z tego powodu trafić do szpitala czy możliwe jest że żółtaczka ta przebiegnie bezobjawowo ?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (4)

24.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Każde dziecko przechodzi przejściowy wzrost bilirubiny, który występuje od 2 doby po porodzie, jest to żółtaczka fizjologiczna. Zakładając, że wszystkie dzieci rodzą się w szpitalu, to początek żółtaczki przypada i tak na czas hospitalizacji. Problem zaczyna się, gdy bilirubina zaczyna rosnąć już w pierwszej dobie, albo osiąga zbyt duże wartości, mówimy w takim przypadku o żółtaczce patologicznej. Wtedy należy zostawić dziecko pod opieką lekarzy parę dni dłużej i naświetlać promieniami UV.

Źródło: Neonatologia - Szczapa

25.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Pojawia się u 60% noworodków urodzonych o czasie i u 80% wcześniaków. Nie jest groźna dla maluchów, ale to nie znaczy, że wolno ją lekceważyć.

25.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Nie musi, aczkolwiek w tym wieku jest to normalny stan fizjologiczny i przechodzi przez niego znaczna większość dzieci ale nie wszystkie. Częstość zależy od grup etnicznych, płci oraz wieku ciążowego. http://emedicine.medscape.com/article/974786-overview#a0199

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Pojawia się u 60% noworodków urodzonych o czasie i u 80% wcześniaków. Nie jest groźna dla maluchów, ale to nie znaczy, że wolno ją lekceważyć.