Obecnie mamy do czynienia z epidemią autyzmu.

Ilość zachorowań/rozpoznań lawinowo rośnie w ostatnich latach.

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (6)

23.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Ten mit ciężko jednoznacznie obalić lub potwierdzić. Faktycznie liczba rozpoznanych przypadków autyzmu w ostatnich latach bardzo gwałtownie wzrosła. Może to wynika ze zmian kryteriów diagnostycznych oraz większej świadomości lekarzy i pedagogów. Obecnie obserwuje się nawet zjawisko nadrozpoznawalności autyzmu u osób z upośledzeniem umysłowym.

23.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Częstość występowania autyzmu w ostatnich latach wzrosła ale nie można mówić o epidemii gdyż częstość występowania wynosi ok 4-5 przypadków na 10 tys urodzonych

23.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Mówi się, że obecnie autyzm występuje u 1 na 150 dzieci (CDC, 2006). Jednak pojęcie autyzm jest tu skrótem myślowym dla wszystkich zaburzeń ze spektrum autyzmu. Dlatego nie należy mylić częstości występowania autyzmu dziecięcego, która wynosi ok. 2 na 1000 dzieci (Chakrabarti, Fombonne, 2005) z częstością wszystkich całościowych zaburzeń rozwoju. Informacje na temat częstości występowania autyzmu pochodzą z badań epidemiologicznych przeprowadzanych na zachodzie. Nadal brakuje kompletnych danych z Polski. Oprócz zmiany definicji autyzmu (autyzm a zaburzenia ze spektrum), zmieniły się również kryteria diagnostyczne. Opracowano również wiele narzędzi do diagnozowania autyzmu, dzięki czego usprawniono proces diagnostyczny i wzrosła wykrywalność zaburzeń ze spektrum. Wzrosła również wiedza na temat tych zaburzeń wśród specjalistów, co także skutkuje zwiększeniem liczby diagnozowanych przypadków. Ponadto bywa, że dzieci z upośledzeniem umysłowym są niesłusznie diagnozowane jako autystyczne.

25.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

W ciągu ostatnich 2 dekad zanotowano wzrost zachorowalności na autyzm.

Potwierdzają to pniższe publikacje:

http://reference.medscape.com/medline/abstract/15504445

http://reference.medscape.com/medline/abstract/15741352

26.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

W ostatnim 25-leciu prawie na całym świecie obserwuje się dramatyczny wzrost przypadków autyzmu, nazywany epidemią.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Mówi się, że obecnie autyzm występuje u 1 na 150 dzieci (CDC, 2006). Jednak pojęcie autyzm jest tu skrótem myślowym dla wszystkich zaburzeń ze spektrum autyzmu. Dlatego nie należy mylić częstości występowania autyzmu dziecięcego, która wynosi ok. 2 na 1000 dzieci (Chakrabarti, Fombonne, 2005) z częstością wszystkich całościowych zaburzeń rozwoju.