Kobietom w ciąży nie wolno pić herbat ziołowych

No właśnie, jak z tym jest?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (10)

23.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Jeżeli chodzi o herbaty zawierające zioła powszechnie znane jako toksyczne dla płodu, mit ten ma sens. W większości przypadków jednak spożycie herbat jest bezpieczne, jeśli oczywiście zachowamy w tym umiar i nie będziemy ich pochłaniały hektolitrami.

23.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Herbata ziołowa wypita raz na jakiś czas w czasie ciąży pomaga się odprężyć, rozluźnić i łagodzi niektóre przykre dolegliwości wynikające z bycia w ciąży jak nudności

23.12.2012 przez Anna Krysiak - Student: logopedii z audiologią
obalam

Kobiety w ciąży mogą pić herbaty ziołowe, ponieważ nie zawierają one na ogół teiny, kofeiny i szczawianów oraz innych składników szkodliwych dla płodu, czyli składników herbaty czarnej i białej. Kobietom w ciąży zaleca się picie herbaty zielonej i czerwonej - Rooibos.

23.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Wiele specjalistów z zakresu nauk medycznych nie widzi przeszkód w stosowaniu naparów z herbaty w ciąży, ale trzeba je stosować ostrożnie. Herbatki ziołowe najczęściej bogate są w takie składniki mineralne jak wapń, magnez i żelazo. Mogą mieć pozytywny wpływ na stan zdrowia ciężarnej. Jednak dietetycy kliniczni oraz żywieniowcy stanowczo podkreślają, że nie można z nimi przesadzać.

23.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Oprócz ziół bezpiecznych w ciąży, są również takie, których stosowanie przez kobiety ciężarne jest niewskazane. Zioła te mogą powodować pobudzenie macicy do akcji skurczowej, co grozi we wczesnym etapie ciąży poronieniem, a w późnych miesiącach – porodem przedwczesnym. Warto zatem zwrócić uwagę, czy w mieszankach ziołowych do picia nie znajdują się takie zioła, jak: hibiskus, lukrecja, jemioła, tymianek, rozmaryn, szałwia, żeń-szeń, aloes, chmiel, krwawnik pospolity, serdecznik pospolity, tasznik pospolity, pluskwica groniasta, mięta polna czy liście malin. Napar z liści malin czasami wykorzystywany jest do przyspieszenia porodu, ponieważ uelastycznia szyjkę macicy. Większość lekarzy zaleca jednak jego picie dopiero po 38. tygodniu ciąży. Można pić herbaty ziołowe w ciąży, nie jest to zakazane, ale należy zwracać uwagę na to, co się pije.

23.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

Potwierdzam mit. Sa ziola, ktorych w ciazy sie nie powinno pic:

krwawnik- zwieksza ryzyko poronienia

tasznik- zaburza kurczliwosc macicy

piolun- powoduje poronienia

zen szen- powoduje wady wrodzone plodu

25.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Jest to względne.

Herbata czarna – w niewielkich ilościach pobudza, poprawiają koncentrację i zmniejszają senność, ale nadużyta zapiera, osłabia pamięć, wprowadza w stan niepokoju. Generalnie nie jest polecana kobietom w ciąży, ze względu na zawartą w nich teinę, kofeinę i szczawiany. Teina (wraz z kofeiną) podnosi ciśnienie krwi, hamuje powstawanie nowych komórek nerwowych w układzie limbicznym oraz osłabiają proces przyswajania żelaza. Z kolei szczawiany mają działanie antyodżywcze, mogą też - przy nadmiernym spożyciu - prowadzić do uszkodzenia nerek.

Herbata zielona – hamuje rozwój bakterii odpowiedzialnych za próchnicę zębów, zawiera taniny, które poprawiają koncentrację i zmniejszają senność oraz przeciwutleniacze, które chronią komórki przed szkodliwym wpływem wolnych rodników. Dopuszczalne są dwie filiżanki dziennie - jej nadmiar może już nie być bezpieczny dla rozwoju płodu.

Rooibos, zwany herbatą czerwoną (choć czerwonokrzew nie jest spokrewniony z krzewem herbacianym) - wspomaga procesy trawienne, pobudza wydzielanie soków żołądkowych. Obniża poziom cholesterolu we krwi, jest źródłem fluoru, łagodzi mdłości, zaparcia, osłabia napięcie. Nie zawiera garbników i kofeiny, ma niewiele tanin, za to obfituje w przeciwutleniacze i żelazo. Uznaje się ją za bezpieczną dla dzieci, jest zalecana kobietom w ciąży. Niemniej po pierwsze – najlepiej zachować umiar, a po drugie – trzeba zwrócić uwagę, czy nie występują (pod postacią mieszanki) obok niej zioła, które mogą być szkodliwe dla kobiet w ciąży.

Herbata biała – zawiera polifenole, które zapobiegają i wspierają leczenie takich chorób układu krążenia czy układu nerwowego, duże ilości witaminy C. Ma właściwości antyoksydacyjne i antymutagenne (zmniejsza ryzyko powstawania zmian nowotworowych w komórkach). Ponieważ zawiera kofeinę, kobietom w ciąży w jej używaniu zaleca się ostrożność.

Herbaty ziołowe - uzyskiwane z owoców, nasion, ziół, kwiatów i korzeni. Nieprawdą jest, że picie ich – niezależnie od składu i ilości - niesie ze sobą wyłącznie korzyści dla zdrowia. Wprawdzie herbaty ziołowe nie zawierają kofeiny, ale niektóre rośliny mogą być dla kobiet w ciąży po prostu szkodliwe. Ponieważ nie istnieją dane, które jednoznacznie określiłyby wpływ poszczególnych ziół i roślin na rozwijający się płód, także w wypadku tego typu herbat zaleca się ostrość. Lepiej wyeliminować z diety herbaty przypadkowe i wybierać te skomponowane dla kobiet w ciąży - one zawierają zioła, które nie tylko są bezpieczne, ale pozwalają uzupełnić zapasy witamin i składników mineralnych, a także łagodzą typowe - dla okresu ciąży - dolegliwości.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

W nadmiarze wszystkie mogą szkodzić. W rozsądnych ilościach - jednej, dwóch filiżanek dziennie - bezpieczne są napary z mięty, melisy, rumianku i lipy. Właściwości szczególnie przydatne dla ciężarnych ma napar z imbiru - łagodzi nudności. Zanim jednak sięgniesz po pudełko z napisem herbata imbirowa, sprawdź etykietę. W środku może być zwykła czarna herbata wzbogacona imbirowym aromatem. "Cudowne" właściwości ma napar ze świeżego korzenia imbiru, wzbogacony dla smaku cytryną i miodem.

15.03.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Zielona herbata pita w rozsądnych ilościach (2 szklanki dziennie) nie zaszkodzi ciąży, jednak jej nadmiar może być niebezpieczny. Przypuszcza się np., że zawarte w niej substancje aktywne hamują wzrost komórek, a zatem mogą źle wpływać na rozwój płodu. Natomiast czarna herbata silnie pobudza system nerwowy i ma właściwości zapierające, może więc nasilić zaparcia często trapiące kobiety w ciąży.

http://www.poradnikzdrowie.pl/ciaza-i-macierzynstwo/ciaza/Jaki-wplyw-na-ciaze-ma-picie-herbaty_35127.html

26.08.2013 przez Marta Zajączkowska - Inny: urlop wychowawczy
obalam

Zależy jakie zioła.Niektóre rzeczywiście są niebezpieczne (np. szałwia), ale niektóre wręcz wskazane (np. melisa, mniszel lekarski).