Witamina B17 mit czy lekarstwo na raka

Jakie jest prawdopodobieństwo wyleczenia raka Wit B17, a może to tylko dawanie chorym złudnych nadziei.

Próby weryfikacji mitu (7)

23.09.2012 przez Ewa Krawczyk - Inny: biolożka
obalam

Aktywność przeciwnowotworowa wit. B17 to bajki. Badania kliniczne nie potwierdzają, że ma oan lecznicze działanie. W dodatku przy jej zażywaniu może dojść do zatrucia.

23.09.2012 przez Wiesław Boczar - Inny: emeryt
potwierdzam

Zjadam od dwóch lat wszystkie pestki dostępne w domu po owocach mitem jest, że są trujące. Warto zapoznać się z właściwościami amigdaliny witaminy B 17 która na pewno jest zagrożeniem ale dla interesów firm produkujących leki cytostatyczne.

23.09.2012 przez Kamil Kopij - Inny: amator
obalam

Po pierwsze amigdalina nie jest witaminą i każdy, kto określa ją tym mianem nie wie, co mówi.

Po drugie, badania kliniczne jednoznacznie pokazują, że nie ma dowodów na pozytywne działanie amygdaliny w przypadku raka.

23.09.2012 przez Wiesław Boczar - Inny: emeryt
riposta

Jestem wychowany w PRL-u gdzie czytany tekst zawsze analizowało się czytając to, co było między wierszami. Jeżeli ktoś pisze, że pestki są trujące, bo zawierają cyjanek często w tekście mamy cyjanek potasu to nawet, jeżeli zna się chemię na poziomie liceum to widzi się, że w cząsteczce amigdaliny jest grupa cyjanowa podobnie jak w cyjanokobalaminie inaczej Witaminie B12. Trudno odmówić argumentacji, że amigdalina, jako lek naturalnie występujący nie może być chroniony patentem a więc jest lekiem niezbyt opłacalnym dla korporacji farmaceutycznych. Także podejrzane jest jak bardzo tępione są wszystkie doniesienia o działaniu amigdaliny. Link przedstawiony przez Panią Ewę praktycznie pokazuje, że nie ma informacji o działaniu tego związku, co jest zrozumiałe, bo albo nikt nie finansuje badań lub wyniki badań są utajnione.

24.09.2012 przez Ewa Krawczyk - Inny: biolożka
riposta

"Trudno odmówić argumentacji, że amigdalina, jako lek naturalnie występujący nie może być chroniony patentem a więc jest lekiem niezbyt opłacalnym dla korporacji farmaceutycznych."

Jest to dość częsty zarzut, świadczący o tym, że piszący nie zdają sobie sprawy, jak działają firmy farmaceutyczne. Firmy te z zachwytem powitałyby coś naturalnego, co działa, bo spokojnie można opracować (i opatentować) metodę lepszego, sprawniejszego, czy bardziej ekologicznego leku - tej samej albo pochodnej substancji naturalnej. Tak własnie powstaje wiele leków, przynajmniej 40% obecnie stosowanych farmaceutyków jest pochodzenia naturalnego (w różny sposób). Tak więc firmom zupełnie nie zależałoby na ukrywaniu takiego znaleziska.

"Także podejrzane jest jak bardzo tępione są wszystkie doniesienia o działaniu amigdaliny. Link przedstawiony przez Panią Ewę praktycznie pokazuje, że nie ma informacji o działaniu tego związku, co jest zrozumiałe, bo albo nikt nie finansuje badań lub wyniki badań są utajnione."

Ależ skąd, przecież autorzy podają, jaką liczbę badań i doniesień przeanalizowali. te badania jak najbardziej są robione, a ich wyniki ogólniedostępne. I wychodzi z nich, że amigdalina nie dość, że nie działa, to jeszcze jest niebezpieczna.

24.09.2012 przez Mateusz Spałek - Lekarz: Lekarz-stażysta
obalam

Znany jest przypadek, gdy kombinacja amigdaliny z witaminą C spowodowała śmierć człowieka – pacjent, który zażywał duże dawki kwasu askorbinowego łącznie z amigdaliną zmarł. Połączenie spowodowało zaburzenie detoksykacji cyjanków, wystąpiła kwasica oddechowa, drgawki i zatrzymanie oddechu.

Badania naukowe (drugi link) wykazały ponadto, iż amigdalina nie wykazuje działania przeciwnowotworowego.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16014371

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7033783

26.09.2012 przez Mariusz Chmielowiec - Inny: opiekun
potwierdzam

sam wyleczyłem żonę z raka kości metodą Gersona i B17.

Zjadaliśmy obydwoje okolo kilogram rdzeni pestek moreli na dwa miesiące.

Gdy zadzwoniłem do lekarza 6 miesięcy po teoretycznym terminie śmierci że żona żyje i ma się co raz lepiej to ich pozatykało !!!!

Lekarz okazał się być na tyle mądry że powiedział - jeżeli jest jak jest to prosze nie przestawać ...

Dwa miesiące po tym zmarała na wirusowe zapalenie płuc. W ciągu dwóch dni płuca wypełniły się płynem.

Wszystko jest udokumentowane !

Dołączony obrazek:
Dołączone wideo:
10.10.2012 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
obalam

Jako lekarz i naukowiec zobowiązany jestem do wnioskowania na podstawie prawidłowo przeprowadzonych badań podstawowych oraz klinicznych (ICH-GCP). Póki co, obowiązuje nas jednak EBM. Zatem z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że na dzień dzisiejszy nie ma prawidłowo przeprowadzonych prospektywnych badań klinicznych potwierdzających antynowotworową skuteczność amigdaliny, błędnie nazywanej witaminą B17. Niestety wciąż pokutują słowa Noblisty doktora Paulinga, który około pół wieku temu powiedział, że: „(…) większość oficjalnych badań przeciw rakowi to wielkie oszustwa". Ciekawe, co powiedziałby teraz tym wszystkim, którzy w wyniku zastosowania klasycznej, nowoczesnej chemioterapii zostali wyleczeni. Obalam zatem to twierdzenie: B17 nie jest ani witaminą, ani lekiem na raka.

Piśmiennictwo

http://summaries.cochrane.org/CD005476/laetrile-treatment-for-cancer; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22071824; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7033783

Urzędowy Wykaz Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej: http://dziennikmz.mz.gov.pl/DUM_MZ/2012/6/akt.pdf

 Wykaz Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu na podstawie Pozwoleń Wydanych Przez Radę Unii Europejskiej lub Komisję Europejską: http://www.urpl.gov.pl/system/article_attachments/attachments/3067/original/Wykaz_2012_zal_2.pdf?1331310119

 Obwieszczenie Prezesa Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych z dnia 8 marca 2012r. w sprawie ogłoszenia Urzędowego Wykazu Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej: http://dziennikmz.mz.gov.pl/DUM_MZ/2012/6/akt.pdf