Palenie papierosów powoduje szybsze starzenie się skóry.

prawda czy fałsz?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (5)

22.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Palenie papierosów powoduje, że skóra jest szara, sucha a dodatkowo atakowana przez masę wolnych rodników.

22.12.2012 przez Justyna Nowakowska - Student: Pomorski Uniwersytet Medyczny - Dietetyka
potwierdzam

Palenie tytoniu wysusza skórę i ułatwia działanie wolnych rodników, ponadto nikotyna niszczy witaminę C. Brak witaminy C blokuje syntezę kolagenu. Ponadto witamina C na silny wpływ na ostateczny kształt i strukturę włókien zbudowanych z kolagenu. Oprócz wolnych rodników, podczas palenia powstaje ponad 4 tyś. innych równie groźnych dla zdrowia substancji chemicznych np. smoła, ołów, tlenek węgla, cyjanowodór.

Osoby palące są więc bardziej podatne na zmarszczki, ponieważ nikotyna niszczy włókna elastyczne, które utrzymują sprężystość skóry.

Palenie powoduje także powstawanie zmian nekrotycznych, czyli martwiczych w komórkach skóry, mówiąc prościej niektóre komórki po prostu umierają i takie zmiany już nie mogą być naprawione.

Cera palaczek z czasem traci też zdrowy wygląd, staje się szorstka, blada, poszarzała. Nierzadko ma rozszerzone naczyńka krwionośne. Szkodliwe substancje zawarte w dymie papierosowym są odpowiedzialne za obniżenie poziomu witamin A, C i E. Witaminy te chronią skórę przed działaniem wolnych rodników, utrzymują jej elastyczność, a także w porę regenerują skórę.

Palenie może spowodować także obniżenie poziomu estrogenów, co znacznie wysusza skórę i zmniejsza ilość włókien kolagenowych.

Palenie tytoniu wpływa na opóźnienie gojenia się ran. Przedłużone gojenie się ran u osób palących można zaobserwować na przykład po operacjach plastycznych twarzy. U palaczy występuje więcej powikłań po liftingu i przeszczepach skóry.

23.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

W ostatnim czasie, co jest bardzo korzystnym zjawiskiem, wiele się mówi i pisze na temat negatywnego wpływu promieniowania słonecznego, zwłaszcza UVA, na naszą skórę, mało kto jednak podkreśla, że palenie daje równie szkodliwe efekty jak promieniowanie, a może nawet większe. Wieloletnie badania potwierdzają jednoznacznie, iż skóra palacza starzeje się szybciej

23.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Palenie papierosów przyspiesz starzenie się nie tylko skóry ale także narządów wewnętrznych

24.12.2012 przez Rachela - Inny: przyszły ortopeda
potwierdzam

Palenie papierosów niszczy komórki w organizmie, komórki skóry też, dodatkowo je wysusza.