Dobry krem może zatrzymać proces starzenia się skóry

Prawda czy mit?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (6)

22.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Kosmetyki są niczym witaminy dla naszej skóry. Im później będziemy z nich korzystać, tym słabiej skóra będzie reagować na pobudzające substancje. Już od pierwszych objawów starzenia, a więc po 25 roku życia, powinniśmy szczególnie dbać o naszą skórę. W tym okresie naturalna ochrona przed wolnymi rodnikami, w postaci przeciwutleniaczy (antyoksydantów) traci na swej skuteczności. Dlatego skóra staje się wiotka, traci kolor i zaczynają się na niej pojawiać pierwsze zmarszczki.

22.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Kremy jedynie opóźniają proces starzenia się skóry lub sprawiają, że jest on mnie widoczny. Nie ma możliwości zatrzymania go.

22.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Procesu starzenia się nie da się zatrzymać, możemy za to spowolnić nieco występowanie jego skutków, jeśli będziemy stosować kosmetyki zawierające odpowiednie substancje nawilżające i odżywcze. Dobrze nawilżona i odżywiona skóra jest jędrniejsza, a wtedy zmarszczki robią się płytsze, mniej widoczne.

22.12.2012 przez Patronikus - antropolog fizyczny
obalam

Jeśli ktokolwiek wynalazłby taki krem, stałby się miliarderem z dnia na dzień. NIE znamy na razie sposobów na zatrzymanie procesów starzenia naszych ciał, ani ich wybranych struktur. Prawdopodobnie "drogie", "markowe" kremy potrafią tak odżywiać skórę, że wygląda młodziej, niestety nie oznacza to zatrzymania biologicznych procesów starzenia się tkanek.

23.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Takie kremy tylko maskują oznaki starzenia takie jak zmarszczki czy przebarwienia. Nie jesteśmy w stanie obecnie za pomocą kremów odmłodzić naszej skóry

5.04.2013 przez m_f - Inny: ziemia
obalam

W zatrzymaniu starzenia nie pomoże, ale na pewno można kosmetykami opóźnić ten proces.

Pierwsza i najważniejsza jest prewencja, czyli ochrona przeciwsłoneczna, czyli krem ze stabilnymi filtrami i wysoką ochroną przeciw UVB i UVA. Najlepsze są tego typu kosmetyki produkują firmy europejskie, a także wymogi prawne co do ochrony przeciw UVA są najbardziej surowe.

Poza tym dobrze jest tez stosować antyoksydanty - najlepiej kwas askorbinowy w wysokim steżeniu i o niskim pH (polecam serum domowej roboty, bo świeze i tanie) oraz kwasy hydroksylowe lub/i pochodne witaminy A. Osoby z trądzikiem są w korzystnej sytuacji, bo leki przeciwtrądzikowe pierwszego rzutu, czyli retinoidy to chyba jedyne składniki mogące wyraźnie cofac oznaki starzenia. Tyle, ze to już nie sa kosmetyki tylko leki na recepte. Ale pewne pochodne witaminy A jak retinol, retinaldehyd czy palmitynian retinolu są używane w produktach drogeryjnych. W przypadku retinolu wazne jest by używać tylko produktów w szczelnych tubach, bo jest on bardzo niestabilny i podatny na utlenianie. Na kremy z retinolem w słoiczkach nie ma co patrzeć, sa nic nie warte, niezależnie od ceny.