Nadmierne opalanie prowadzi do powstawania zmarszczek

Prawda czy mit?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (6)

22.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

ajczęstszą przyczyną powstawania zmarszczek jest nadmierne i/lub nieumiejętne korzystanie z promieniowania słonecznego, czyli z opalania (także opalanie w solarium).

22.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

ednak głównymi sprawcami przyspieszonego starzenia się są wolne rodniki – niszczycielskie cząsteczki powstające pod wpływem promieni UV(czyli opalania), spalin, dymu papierosowego, stresu. Powodują uszkodzenia w strukturze białek i lipidów, a także włókien kolagenu i elastyny. Początkowo zniszczenia są mało widoczne, bo skóra stale się odnawia – w ciągu 28 dni nowe komórki zastępują stare. Ale z czasem ten cykl regeneracji coraz bardziej się wydłuża.

22.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Promienie słoneczne, a zwłaszcza promienie UVA (także te w solarium), nieodwracalnie uszkadzają komórki skóry. Za ich sprawą tworzą się duże ilości wolnych rodników - agresywnych cząstek chemicznych, które uszkadzają włókna kolagenowe i elastynowe. Niszczą też komórki tłuszczowe w naskórku, "rozszczelniając" w ten sposób skórę, która traci wilgoć i staje się sucha, a co za tym idzie bardziej podatna na powstawanie zmarszczek. Ale tworzenie się zmarszczek przyspieszamy również niewłaściwe się odżywiając, prowadząc niehigieniczny tryb życia, nie dbając odpowiednio o skórę. Podobnie działa też na skórę palenie papierosów, gwałtowne odchudzanie, stresujący tryb życia, klimatyzacja.

22.12.2012 przez Justyna Nowakowska - Student: Pomorski Uniwersytet Medyczny - Dietetyka
potwierdzam

Promienie słoneczne przyspieszają starzenie skóry, wnikając w nią, uszkadzają włókna kolagenu zapewniające skórze jędrność i elastyczność, powodują powstawanie zmarszczek, plam i przebarwień. Mogą nawet doprowadzić do zachorowania na nowotwór złośliwy - czerniaka. Ich szkodliwe działanie kumuluje się w naszej skórze już od najmłodszych lat.

23.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Zbyt częste opalanie się przyspiesz pojawianie się zmarszczek. Sądzi się że gdyby która nie była narażona na promieniowanie słoneczne pierwsze zmarszczki pojawiły by się dopiero w wieku około 60 lat

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Obowiązkowym składnikiem kremów na dzień – niezależnie od wieku – są filtry przeciwsłoneczne, bo to głównie promienie UV są odpowiedzialne za przedwczesne zmarszczki.