Przeprowadzenie procedury in vitro zwiększa u kobiety ryzyko raka

Im więcej prób sztucznego zapłodnienia tym większe ryzyko.

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (6)

22.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Zaobserwowaliśmy, że kobiety, które miały za sobą kilka cyklów in vitro albo dostawały duże dawki leków stymulujących owulację, znajdują się w grupie zagrożonej nowotworem jajników" - wyjaśnia w rozmowie z dziennikiem "Daily Telegraph" prof. Flora van Leeuwen z Holenderskiego Instytutu Onkologicznego.

22.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Prawda. Wynika to z techniki wykonywania in vitro. Aby pobrać komórki jajowe trzeba stymulować jajniki bardzo dużymi dawkami hormonów, a to niesie ryzyko rozwoju hormonozależnych nowotwoów. "Zaobserwowaliśmy, że kobiety, które miały za sobą kilka cyklów in vitro albo dostawały duże dawki leków stymulujących owulację, znajdują się w grupie zagrożonej nowotworem jajników" - wyjaśnia w rozmowie z dziennikiem "Daily Telegraph" prof. Flora van Leeuwen z Holenderskiego Instytutu Onkologicznego.

22.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Nie można jednoznacznie stwierdzić zapłodnienie in vitro zwiększa ryzyko raka u kobiety. Ryzyko może być zwiększone u kobiet predysponowanych, terapia hormonalna, która przygotowuje kobietę do zabiegu może zwiększać szansę na wystąpienie nowotworu, ale należy wykonać więcej badań w tym kierunku.

23.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Większe ryzyko wystąpienia u kobiet raka jest związane z dużą ilością hormonów przyjmowanych przez kobietę przygotowujących ją na zabieg zapłodnienia in vitro

23.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

Holenderscy naukowcy odkryli, ze stymulacja jajników do zapłodnienia pozaustrojowego może w ciągu 15 lat zwiększyć dwukrotnie lub nawet czterokrotnie ryzyko zachorowania na raka jajnika.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Naukowcy objęli badaniami prawie 30 tysięcy kobiet, które miały problemy z zajściem w ciążę. Stwierdzili niepokojącą zależność - zwiększoną zachorowalność na nowotwory wśród pacjentek poddanych metodzie in vitro.