Dodatnia próba ciążowa wykonana z krwi bezsprzecznie świadczy o ciąży.

Jest ona testem wysokiej czułości, wykrywającym gonadotropinę kosmówkową i nie ma tu mowy o pomyłce tak jak w testach z moczu.

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (7)

22.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Bardzo rzadko zdarza się, że wynik testu ciążowego jest pozytywny, natomiast lekarz ginekolog nie stwierdza ciąży. Takie sytuacje mogą mieć miejsce w kilku przypadkach:

- nieprawidłowości dotyczące samego testu

użycie testu, którego data ważności upłynęła wcześniej

niewłaściwe wykonanie testu, a zwłaszcza zbyt późno odczytany wynik (po 3–5 min)

- stosowane leki – dotyczy niemal wyłącznie stosowanego w iniekcjach hCG

- hCG może być wytwarzana i uwalniana do krwiobiegu w znacznych ilościach przez zmiany rozrostowe trofoblastu (zaśniad groniasty całkowity i częściowy), i przez komórki nowotworów trofoblastu (zaśniad inwazyjny, rak kosmówki, przetrwała choroba trofoblastyczna), a także nowotwory jądra i jajnika z komórek rozrodczych.

22.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Dodatnia próba ciążowa świadczy tylko o podwyższonym poziomie HCG we krwi. W medycynie zdarzają się również inne sytuacje, gdy HCG się powyższa np. choroba nowotworowa - zaśniad groniasty. Do pewnych objawów ciąży zalicza się:

-wysłuchanie czynności serca płodu

-wyczucie ruchów płodu przez badającego

-wizualizacja płodu w badaniu usg

Źródło: Położnictwo i ginekologia t.1 - Bręborowicz

22.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

W onkologii oznacza się hCG, aby rozpoznać lub kontrolować skuteczność leczenia rzadkich guzów jajnika.

23.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Wysoki poziom gonadotropiny który wykrywamy podczas badania krwi wcale nie musi oznaczać ciąży jest to także marker takich chorób jak nowotwór jajników czy jąder

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Badanie poziomu HCG wykonuje się, aby móc zdiagnozować różne zaburzenia, jakie pojawiają się podczas ciąży (np. ciąża pozamaciczna, poronienia). Ponadto jest wykonywane jako badanie przesiewowe w celu wykrycia zawczasu zespołu Downa. Ogólnie rzecz biorąc badanie ma na celu rozpoznanie wszelkich nietypowych warunków, które mogą rozwijać się w czasie ciąży.

13.05.2013 przez Iza EM
obalam

W 99% procentach tak, ale warto mieć na uwadze, że są choroby podnoszące poziom beta hcg. Jednak jeśli spodziewamy się ciąży i są też inne objawy, to na pewno jest najdokładniejszy.

25.12.2013 przez Małgorzata Kolanko - Lekarz: Stażysta
obalam

Dodatnia próba ciążowa oznacza jedynie podwyższony poziom gonadotropiny kosmówkowej we krwi. Ma to miejsce również w innych sytuacjach np. w zaśniadzie groniastym, czy innych nowotworach układu rozrodczego czynnych hormonalnie.