W ciąży nie należy się opalać

prawda czy mit?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (5)

22.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Prawda. W czasie ciąży nie wolno korzystać z solariów. Kobieta ciężarna nie powinna się przegrzewać. Niewskazane jest także długotrwałe przebywanie na słońcu. Konieczne jest stosowanie kremów z mocnym filtrem. Długie kąpiele słoneczne mogą osłabiać organizm i przyczyniać się do częstszych infekcji. W okresie ciąży w wyniku ekspozycji na słońcu mogą powstać przebarwienia skórne spowodowane burza hormonalną. Takie przebarwienia mogą trwale pozostać na skórze.

22.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Zbyt długie i nieostrożne przebywanie na słońcu jest niebezpieczne dla każdego – nie tylko dla kobiet w ciąży. Przyszłe mamy na pewno jednak nie powinny unikać słońca. Promienie słoneczne dobrze wpływają przecież na wytwarzane witaminy D. Witamina D jest natomiast bardzo przydatna w przyswajaniu przez organizm wapnia – kluczowego pierwiastka uczestniczącego w budowie kośćca nienarodzonego dziecka. Niedobór witaminy D w czasie ciąży może być u dziecka przyczyną zbyt małej masy ciała, słabego rozwoju kości, a u przyszłej mamy może wywoływać bóle stawów, osłabienie kości czy infekcje związane z obniżoną odpornością. Pamiętajmy jednak – do syntezy witaminy D wystarczająca jest dawka promieni, które docierają do nas, kiedy przebywamy w cieniu - nawet w pochmurne dni. Tak więc dla zdrowia przyszłej mamy najważniejsze jest po prostu przebywanie na powietrzu – niekonieczne w pełnym słońcu. Zamiast leżakowania na kocu zawsze lepiej w słoneczny dzień jest wybrać się na spacer. Leżenie plackiem na plaży i intensywne opalanie się „na czekoladkę” nikomu nie służy. Warto jeszcze dodać, że słońce wpływa na wytwarzanie w naszym organizmie endorfin – hormonów szczęścia, które świetnie wpływają na nasz nastrój i dobre samopoczucie – co w przypadku przyszłej mamy jest szczególnie ważne.

22.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

nadmiar słońca szkodzi kobiecie w ciąży, i to na kilka sposobów: pod wpływem zmian hormonalnych zwiększa się wrażliwość skóry na promieniowanie ultrafioletowe, a co za tym idzie, pojawia się skłonność do powstawania trudnych do usunięcia przebarwień, promieniowanie UVB rozszerza naczynka krwionośne, przez co wiele przyszłych mam ma na skórze siateczkę nieestetycznych „pajączków”.

23.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

W ciąży opalanie się niesie zarówno korzyści jak i pewne ryzyko, dlatego ważna żeby kobieta w tym okresie nie spędzała zbyt dużo czasu na słońcu ale nie powinna także zrezygnować całkowicie z przebywania na słońcu

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

W czasie ciąży nie wolno korzystać z solariów. Kobieta ciężarna nie powinna się przegrzewać. Niewskazane jest także długotrwałe przebywanie na słońcu. Konieczne jest stosowanie kremów z mocnym filtrem. Długie kąpiele słoneczne mogą osłabiać organizm i przyczyniać się do częstszych infekcji. W okresie ciąży w wyniku ekspozycji na słońcu mogą powstać przebarwienia skórne spowodowane burza hormonalną. Takie przebarwienia mogą trwale pozostać na skórze.