Zielona herbata zapobiega rozwijaniu się nowotworu

Zapobiega rozwijaniu się nowotworu?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (5)

21.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Jako że naukowcy wciąż odkrywają właściwości zdrowotne zielonej herbaty, niektórzy mogą uznać te odkrycia za całkiem nowe. W 1994 roku naukowcy z Shanghai Cancer Institute, w próbie przeprowadzonej na dużej grupie osób w Chinach, porównali stan zdrowia ludzi pijących zieloną herbatę z tymi, którzy tego nie robili. Odkryli, że osoby niepalące, które piły zieloną herbatę, rzadziej chorowały na nowotwór przełyku.

22.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Zielona herbata zawiera dużo antyoksydantów dzięki czemu zabezpiecza nasze DNA przed szkodliwym wpływem rolnych rodników, co obniża szanse pojawienia się mutacji nowotworowej

22.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Zdrowotne właściwości zielonej herbaty wynikają przede wszystkim z jej silnego potencjału antyoksydacyjnego. Jest ona bowiem bogatym źródłem flawonoidów – silnych antyoksydantów, które neutralizują szkodliwe działanie wolnych rodników. To one są przyczyną przemian zdrowych komórek w nowotworowe.

22.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Stężony ekstrakt związków z zielonej herbaty silnie pobudza produkcję enzymów oczyszczających organizm ludzki z rakotwórczych toksyn - informuje pismo "Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention". Zdaniem autorów pracy, zielona herbata może wspomóc obronę przeciwnowotworową organizmu zwłaszcza u osób z niskim poziomem enzymów detoksykacyjnych. Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Arizona doszli do takich wniosków po przebadaniu 42 osób, którym przez miesiąc podawano duże dawki związku z grupy katechin, obecnych w zielonej herbacie - galusanu epigalokatechiny (EGCG). Pacjenci przyjmowali 800 miligramów EGCG (równowartość 8-16 filiżanek naparu z zielonej herbaty) co rano na pusty żołądek. Przez 4 tygodnie poprzedzające test oraz w jego trakcie nie wolno im było pić herbaty lub spożywać jakichkolwiek produktów, które ją zawierają. Nie mogli także jeść warzyw z rodziny krzyżowych, jak kapusta, kalafior czy brokuły, które zawierają duże ilości związków o działaniu przeciwnowotworowym. Próbki krwi do analizy pobrano dwukrotnie - po zakończeniu 4-tygodniowego okresu przygotowawczego i po 4 tygodniach testu. Okazało się, że preparat z EGCG zwiększał produkcję enzymów z rodziny S-transferaz glutationowych (GST) u osób, u których wyjściowo ich poziom był niski. Wzrost ten wynosił nawet 80 proc. U osób produkujących średnie lub duże ilości tych białek nie odnotowano podobnych zmian.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

W azjatyckich populacjach, które regularnie piją zieloną herbatę, występuje niewielka zachorowalność na nowotwory.