Tkanka chrzęstna nie odbudowuje się.

Prawda to czy jednak mit ? Wiem ,że istnieje leczenie operacyjne , ale czy przez np. suplementy diety (które zresztą tak nam polecają w reklamach ) da się ją odbudować ? Czy ma zdolność regeneracji ? Mi się wydaje ,że nie i na ten temat tak czytałam ,ale jestem ciekawa waszych opinii.

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (14)

23.09.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

Obalam mit gdyż tkanka chrzęstna się odbudowuje. wszystko zależy w jakim stopniu jest ona starta. Tkanka ta ściera się nierównomiernie najbardziej w miejscach największego obciążenia. A druga sprawa to czy nasza tkanka nie jest bublem biologicznym i ulega szybszemu zużyciu. A chondrocyty produkują kolagen z tego co jemy i do jej odbudowy potrzebne są odpowiednie aminokwasy występujące w galaretach, salcesonach, skórkach ze słoniny, flakach czy choćby w rosole.

10.10.2012 przez Ännä Räk - Student medycyny: fizjoterapeuta
potwierdzam

Potwierdzam mit. Chrząstka nie ulega odbudowie, gdyby mogła ona ulec odbudowie, wszyscy 60+ latkowie odżywiali by się jedynie glukozaminą i skórkami zwierzęcymi a ich stawy byłyby zdrowe jak u 16stolatka. Tak jednak nie jest, czego przykładem jest skrajna sytuacja zniszczenia tkanki chrzęstnej do takiego stopnia, że potrzebna jest wymiana powierzchni stawowych na zupełnie sztuczne - w postaci endoprotez.

W linku poniżej dostępne są informacje nt. EKSPERYMENTALNYCH (=/= potwierdzonych) sposobów leczenia farmakologicznego w ChZS. Leczenie opiera się głównie na minimalizacji postępu choroby i odżywianiu chrząstki, natomiast nie ma możliwości jej "odbudowy".

12.10.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Tkanka chrzęstna ma małe możliwości odtworzenia się. Wynika to z tego że tkanka chrzęstna jest słabo ukrwiona więc nie mogą do niej docierać w odpowiednich ilościach związki odżywcze. Nie zmienia to jednak faktu że występują w niej komórki chrząstkotwórcze.

22.10.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Ponieważ tkanka chrzęstna jest tkanką nieunaczynioną, procesy regeneracji przebiegają w niej bardzo powoli. Dlatego samoistna regeneracja raz uszkodzonej chrząstki jest niezwykle trudna, ale taki proces zachodzi.

22.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Uszkodzenia chrząstki dzieci i ludzi młodych mogą się goić przez rozmnazanie chondrocytów, które produkują kolagen typu II oraz proteoglikany naprawiające uszkodzenie. Natomiast uszkodzenia chrząstki ludzi dorosłych są prawie wyłącznie naprawiane przez jej odkadanie. Komórki wewnętrznej warstwy ochrzęstnej rozmnażają się i zaczynają produkować kolagen typu II oraz proteoglikany, co prowadzi do naprawy uszkodzenia.

Histologia, W. Sawicki

wydanie VI, 2012, str 188

24.10.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

tkanka chrzęstna jest tkanką nieunaczynioną, procesy regeneracji przebiegają w niej bardzo powoli. Dlatego samoistna regeneracja raz uszkodzonej chrząstki jest niezwykle trudna. Ale procesy odbudowy zachodzą.

13.11.2012 przez Karolina Tychowska - Inny: grafik komputerowy
obalam

Są różne rodzaje chrząstek. Niektóre raz zniszczone nigdy nie ulegna regeneracji, inne regeneruja sie bez wiekszych problemów. Najłatwiej regeneruje sie ona u dzieci.

15.11.2012 przez Rachela - Inny: przyszły ortopeda
obalam

odbudowuje się, ten proces jest trudny ale istnieje, jest kilka terapii, ale przecież suplementy z glukozaminą wspomagają regenerację tkanki chrzęstnej

19.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
obalam

tkanka chrzęstna jest tkanką nieunaczynioną, procesy regeneracji przebiegają w niej bardzo powoli. Dlatego samoistna regeneracja raz uszkodzonej chrząstki jest niezwykle trudna

7.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Tkanka chrzęstna nie jest unerwiona przez co odbudowa trwa b. długo. Dlatego leczenie samemu takiego złamania jest bardzo trudna

8.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Chrząstka jest tkanką delikatną, podatną na odkształcenia i szybko rosnącą, dzięki czemu doskonale spełnia funkcje szkieletu u zarodków i młodych kręgowców. Wzrost chrząstki może być apozycyjny lub śródmiąższowy, natomiast zdolność do regeneracji jest pełna jedynie w dzieciństwie.

20.12.2012 przez Miłosz Chwiałkowski - Lekarz: Medycyny
obalam

Tkanka chrzęstna ma zdolnośc do regeneracji dzieki chondroblastom - kom. odpowiedzialnym za synteze tk. chrzestnej

25.03.2013 przez Jerzy Zięba - Inny: Naturopatia
obalam

Odbudowuje się... odbudowuje. Potrzebuje tylko odpowiednich suplementów zmiany diety i ... czasu.

14.09.2015 przez Daniel Antoniów - Inny: Naturoletyk
obalam

Odbudowuje się dzięki Chondroitynie i Glukozaminie.

Poniżej korzyści wynikające z działania tych 2 składników w 1 produkcie:

http://totalfreedom.pl/suplementy/fitline-gelenk-fit/