Palenie papierosów osłabia kości

Prawda czy mit?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (6)

20.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Grupa naukowców z Creighton University Medical Center w USA dowiodła, że dym papierosowy stymuluje organizm do produkcji nadmiernej ilości dwóch białek, odpowiedzialnych za procesy naturalnego rozkładu kości, który stale zachodzi w naszym ciele.

20.12.2012 przez Rachela - Inny: przyszły ortopeda
potwierdzam

to prawda, więcej w linku.

22.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Palenie osłabia kości a także utrudnia ich gojenie po urazach czy operacjach

22.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Palenie papierosów jest uznanym czynnikiem ryzyka złamania osteoporotycznego. Nałogowe palenie papierosów wpływa na przemiany zachodzące w kościach na wiele sposobów. U kobiet palenie powoduje zaburzenia w działaniu hormonów płciowych. Zmniejszenie produkcji estrogenów stymuluje do działania komórki kościogubne. Nałóg tytoniowy może nawet o parę lat przyspieszyć nadejście przekwitania.

22.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Nietrudno zauważyć, że palacze są znacznie szczuplejsi aniżeli osoby nie palące (nie jest to oczywiście regułą). Niska masa ciała może więc wiązać się ze zwiększonym ryzykiem złamań o charakterze osteoporycznym. Co więcej – warto pamiętać, że wraz z dymem papierosowym do organizmu palacza dostaje się kadm – pierwiastek należący do grupy metali ciężkich, który może wywoływać zaburzenia w prawidłowej strukturze kości.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Naukowcy odkryli, że w organizmach palaczy syntetyzowane są niezwykle duże ilości dwóch białek - S100A8 i S100A9, sprzyjających produkcji osteoklastów. Eksperymenty przeprowadzone na myszach potwierdziły te przypuszczenia. Badacze uważają, że właśnie to leży u podstaw negatywnego wpływu palenia na gęstość kości.(PAP)