Sok z aloesu przyspiesza gojenie ran.

Prawda czy mit?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (5)

20.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Dzięki zawartym w miąższu aloesu organicznym związkom i antybakteryjnym składnikom, takim jak acemannan, glikozydy, czy lupelol, aloes wpływa ochronnie, kojąco i przeciwzapalnie na skórę. Jednocześnie sok aloesowy doskonale nawilża skórę i spowalnia jej starzenie się, więc warto o nim pomyśleć, gdy planujemy leniwe popołudnie na plaży.

Sok z Aloesu sprawdza się także w przypadkach infekcji skóry, grzybic, drożdżyc, egzem, czyraków, trudno gojących się ran oraz odmrożeń. Niszczy bakterie i chorobotwórcze grzyby, pobudza przyrost komórkowy, zmniejsza ból i obrzęki, hamuje krwawienie i znacznie przyspiesza proces gojenia.

20.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Prawda. Zwiększa wzrost kolagenu w ranie, zmienia skład powstającego kolagenu z przewagą kolagenu III, przyspiesza kurczenie rany a także zwiększa wytrzymałość na rozerwanie.

20.12.2012 przez Adam Oldfart - Inny: Farmaceuta
potwierdzam

Tak, to prawda. Niekiedy leczenie ran i oparzeń aloesem może być skuteczne. Podkreślam - niekiedy. I na pewno nie dzieci, bo może to się skończyć jak na ironię - poważnym uszkodzeniem skóry.

Aloes to głównie surowiec o potwierdzonym silnym działaniu przeczyszczającym. Kiedyś wyciągi z niego były stosowane w tak zwanej "terapii bodźcowej Fiłatowa" do wzmacniania sił obronnych organizmu. Nie wiem, czy już zarzucono tę szarlatanerię, czy nadal funkcjonuje.

22.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

■Przyśpiesza gojenie się ran – żel aloesowy aktywizuje fibroblasty odpowiedzialne za gojenie się skóry i błon śluzowych (fibroblasty są to specjalne komórki tkanki łącznej produkujące substancje, które budują „rusztowanie” tkanek); zaktywizowane fibroblasty rozmnażają się szybciej i wysyłają sygnały powodujące wzrost naczyń krwionośnych) składniki żelu – auksyna i gibeleryna – również pobudzają przyśpieszenie zabliźniania się rany.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Ze względu na swoje właściwości przeciwbakteryjne aloes rzeczywiście pomaga w gojeniu ran.