Regularnie wykonywany peeling twarzy zmniejsza trądzik

Prawda czy mit?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (8)

20.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Dużym błędem jest nadużywane peelingów i kosmetyków o działaniu złuszczającym. Przy trądziku ze zmianami ropnymi w zasadzie nie powinno się używać żadnego peelingu, bo to tylko rozprowadza ropę, a wraz z nią bakterię po całej twarzy i sprawia, że pryszcze pojawią się w zwiększonej ilości. Nie należy także uzywać kosmetyków zawierających kwasy owocowe. Tego typu preparaty sprawdzają się świetnie już po wyleczeniu trądziku, gdy chcemy wygładzić cerę i pozbyć się blizn po trądziku.

20.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Peeling powoduje złuszczanie z powierzchni skóry obumarłego naskórka. W wyniku czego cera jest gładsza, jaśniejsza, zaś drobne przebarwienia z czasem znikają. W przypadku trądziku ropnego nie należy używać peelingów ziarnistych, gdyż zabieg ten powoduje rozsianie bakterii po całej twarzy w wyniku uszkodzenia, zadrapania ropnych wyprysków.

20.12.2012 przez Irena - Inny: pasjonat
obalam

peeling jedynie oczyszcza twarz na chwilę, choć może prowadzić do powstawania blizn, jeśli pryszcze się zdrapie

22.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Częsty peeling może być przyczyną powstania podrażnień skóry i zamiast pomagać będzie nam szkodził

22.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Peelingi stosuje się jedynie jako leczenie wspomagające w terapii trądziku grudkowego i/lub zaskórnikowego, ewentualnie dla podtrzymania poprawy po zlikwidowaniu aktywnych zmian. Nigdy jako jedyną terapię. Najlepiej zastosować wtedy peelingi glikolowe lub pirogronowe.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Twarz należy oczyszczać dwa razy dziennie: rano i wieczorem. Mycie jej częściej tylko stymuluje gruczoły łojowe do intensywniejszej pracy i pryszczy będzie jeszcze więcej. Dużym błędem jest także nadużywane peelingów i kosmetyków o działaniu złuszczającym.

28.02.2013 przez Dominik Urbański - Student: Kosmetologia
potwierdzam

Obecnie najlepszym i najłagodniejszym peelingiem dla skóry trądzikowej jest peeling kwasem migdałowym. Reguluję prace gruczołów łojowych, oczyszcza pory.

5.04.2013 przez m_f - Inny: ziemia
obalam

Obalam, bo choć twierdzenie zawiera ziarnko prawdy, to jednak w powszechnym rozumieniu peelingów tylko jako tych dostępnych w drogeriach, jest to bzdura. Absolutnie nie powinno sie używać mechanicznych peelingów przy trądziku zapalnym, bo tylko sie sprawe pogorszy. Tego typu peelingi polerują tylko powierzchnie naskórka, przez co skóra jest gładsza w dotyku i nic więcej. Podobnie działają peelingi enzymatyczne.

Tylko i wyłącznie peeling może być dobry na trądzik jeśli jest to peeling chemiczny, szczególnie kwasem salicylowym lub jego pochodną kw. lipohydroksylowym, bo jako rozpuszczalne w tluszczach są w stanie łatwiej wnikać w pory. Peeling w postaci kw. salicylowego rozpuszczonego w glikolu polietylenowym jest znacznie lepiej tolerowany niż te w roztworach alkoholowych. Peelingi kw. salicylowym, ale też kwasami AHA są dobre przede na trądzik zaskórnikowy. Na bardziej zaawansowane formy trądziku potrzeba już cięższego kalibru.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19076192

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19146601

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14725662

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18363720