Nie trzeba usuwać woskowiny z uszu dziecka

Prawda czy mit?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (8)

19.12.2012 przez magdalena - Inny: urzędas
potwierdzam

woskowinę należy usunąć tylko w takim zakresie w jakim jest "na zewnątrz" - nie wolno grzebać w uchu, czy wyciągać 'na siłę'

19.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Trzeba to robić ale nie można usuwać woskowiny zbyt często gdyż pełni ona funkcję ochronną.

19.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Woskowina tworząca się w przewodzie słuchowym ma działanie ochronne i oczyszczające (pomaga pozbyć się zanieczyszczeń z ucha). Dlatego nie należy jej usuwać i czyścić uszu dziecka w środku.

20.12.2012 przez Irena - Inny: pasjonat
potwierdzam

woskowina jest objawem dobrej pracy uszu, a jeśli chcemy ją usuwać przez przypadek możemy uszkodzić delikatne ucho dziecka

22.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Woskowina ma za zadanie chronić przewód słuchowy, dlatego nie powinno się jej usuwać dłubiąc patyczkiem w uchu. Nadmiar woskowiny usuwany jest na zewnątrz przewodu, więc wystarczy przemycie małżowiny.

22.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Problem pojawia się u niemowląt i małych dzieci, które w oczywisty sposób nie mogą w pełni artykułować swoich odczuć. Przy gromadzącej się wydzielinie gruczołów woskowinowych z jej uciskiem na tkanki oraz procesem zapalnym dziecko staje się niespokojne, często płacze, zwłaszcza w porze nocnej. Brak możliwości dokładnej oceny przyczyn niepokoju dziecka może niekiedy powodować błędne postępowanie terapeutyczne, a zawsze powoduje niepokój rodziców.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Woskowina tworząca się w przewodzie słuchowym ma działanie ochronne i oczyszczające (pomaga pozbyć się zanieczyszczeń z ucha). Dlatego nie należy jej usuwać i czyścić uszu dziecka w środku. A już wkładanie do wnętrza ucha wąskich patyczków kosmetycznych jest zupełnie zabronione - można w ten sposób uszkodzić ucho wewnętrzne. Myjemy tylko małżowinę uszną i widoczne wejście do przewodu słuchowego. Do tego celu używamy lekko wilgotnego wacika. Szczególnie starannie myjemy też skórę za uszami, bo tam często zostają resztki ulanego mleka.

4.01.2013 przez Paulina Osuch - Inny: mama
potwierdzam

tak powiedział lekarz w szpitalu że w ucho samo się oczyszcza i wystarczy usuwać to co z uszka wypłyneło