Wyleczenie białaczki wirusem HIV

Więcej w linku

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (8)

17.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
17.12.2012 przez Adam Oldfart - Inny: Farmaceuta
riposta

Artykuły z tak fachowego źródła jak onet.pl traktowałbym z ostrożnością. Zwłaszcza, że jest on tak napisany, że w zasadzie nie wiadomo o co w nim chodzi. Niedouczony dziennikarzyna bredzi o "komórkach raka", a jak wiadomo, nazwa rak jest zarezerwowana dla nowotworów wywodzących się z tkanki nabłonkowej, czyli w przypadku krwi nie można pisać o "raku krwi".

18.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Badacze przeprowadzili eksperyment, dzięki któremu umierająca na białaczkę dziewczynka zupełnie wyzdrowiała. Podczas leczenia użyli wirusa HIV.

19.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Przytoczę ten sam link, który został podany jako źródło pytania. "Do przemycenia nowego genu wykorzystano unieszkodliwione wirusy HIV" Nagłówek pytania sugeruje, że pacjenta zarażono wirusem HIV w celu pozbycia się białaczki.. Trzeba bardziej sprecyzować takie pytanie. Wirus HIV został w tym badaniu pozbawiony swoich właściwości, a cząsteczkę użyto jedynie jako nośnik. Samo stwierdzenie "Wirus HIV" już jest czymś, co podłapują media i przekręcają jak tyko chcą...

19.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Odpowiedź jest zawarta w samym linku:

-"Pacjenci zostali poddani innowacyjnej formie leczenia, która polegała na użyciu zmodyfikowanej formy wirusa HIV, który został tak zmieniony, by atakować komórki rakowe"

-"Do przemycenia nowego genu wykorzystano unieszkodliwione wirusy HIV"

20.12.2012 przez Sandman - Lekarz: lekarz
potwierdzam

Wirus był unieszkodliwiony i miał na celu zniszczenie komórek blastycznych w ustroju.

Tak cy siak nie należy się spodziewać, żeby taka terapia była stosowana szerzej.,

22.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Potwierdzam, ale trzeba zaznaczyć, że wirus HIV został specjalnie zmodyfikowany, tak że był on nieszkodliwy dla zdrowych komórek gospodarza.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Rozmiar tekstu: standardowyRozmiar tekstu: średniRozmiar tekstu: duży Drukuj

IVONA Webreader. Wciśnij Enter by rozpocząć odtwarzanie

Dziewczynka wyleczona z raka dzięki wirusowi HIV. "Przerażające doświadczenie"

12 gru, 19:41

Siedmioletnia dziewczynka stała się pierwszym w historii pacjentem chorym na białaczkę, który został wyleczony dzięki zastosowaniu wirusa HIV. Lekarze przeprogramowali układ immunologiczny dziewczynki, a eksperymentalna terapia zakończyła się sukcesem.

fot. Facebook/Prayers for Emily (Emma) Whitehead

fot. Facebook/Prayers for Emily (Emma) Whitehead

Białaczka limfoblastyczna, która zaatakowała Emmę to nowotwór krwi powstający w limfocytach B - komórkach układu odpornościowego, które odpowiadają za wytwarzanie przeciwciał. Kiedy chemioterapia nie dawała żadnych efektów, Emily Whitehead cierpiąca na białaczkę, została przyjęta na nowy rodzaj leczenia do Dziecięcego Szpitala w Philadelphii (USA). Lekarze zdecydowali się na oszukanie jej systemu immunologicznego, a sześć miesięcy później dziewczynka weszła w remisję choroby.

Była jedną z kilkunastu osób, które zostały poddane temu rodzajowi leczenia. Trzech dorosłych również weszło w remisję, a dwoje z nich już od dwóch lat jest wolnych od nowotworu. Czworo pozostałych również wykazało poprawę, jednak ich choroba nie weszła w kompletną remisję.

REKLAMA

Pacjenci zostali poddani innowacyjnej formie leczenia, która polegała na użyciu zmodyfikowanej formy wirusa HIV, który został tak zmieniony, by atakować komórki rakowe.

Chorzy cierpieli wówczas na dodatkowe objawy, a mała Emily prawie umarła. Opisuje to doświadczenie jako "bardzo, bardzo przerażające", jednak udało jej się szybko wydobrzeć i mogła wrócić do szkoły.