leki naturalne sa bezpieczne i skuteczne

Esencja mitu zawarta jest w rozpowszechnianej akcji podpisywania petycji rzekomo w obronie lekow naturalnych (oczywiscie - skutecznych i bezpiecznych), adres url: "petycją w obronie leków naturalnych" (http://iozn.pl/petycja/petycja.html) Co to za bzdury, kurara tez jest naturalna (a tubokuraryna jest lekiem!), skuteczna owszem jest, ale czy taka bezpieczna...to juz chyba nie za bardzo :-)

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (8)

14.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

I tak i nie. Nie wszystkie są bezpieczne i nie wszystkie są skuteczne. Jeśli za lek naturalny uznajemy miętę to jest ona skuteczna w np. pobudzani łaknienia i trawienia, ale już przedawkowanie Naparstnicy wełnistej może prowadzić np. do bradykardii.

14.12.2012 przez Adam Oldfart - Inny: Farmaceuta
obalam

Jeśli nie wiadomo o co chodzi - chodzi o pieniądze. To nie są żadne leki naturalne tylko suplementy diety, które nie zostały przez producenta zarejestrowane jako leki, albo zmieniono ich status (na wniosek producenta) z leku na suplement diety. Cwaniaki sądziły, że tym sposobemnobejdą prawo farmaceutyczne. A tu niespodzianka - trzeba te produkty badać tak jak zwykłe leki i jest ból. Producentom nie chce się wyłożyć kasy na badania skuteczności i przede wszystkim - czystości tych leków.

Poza tym twierdzenie, że "leki naturalne" nie mają działań ubocznych jest kłamstwem, za które należałoby wsadzić do więzienia tego, kto to głosi.

14.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Leki roślinne (także w postaci herbat), choć naturalne, działają tak samo, jak te przygotowane chemicznie. Jeżeli mają przynosić określony efekt, to przy przedawkowaniu mogą również zaszkodzić, a w niektórych sytuacjach dawać skutki uboczne. Są też oczywiście rośliny trujące, tych jednak na szczęście nie kupimy w aptece. Możemy natomiast trafić na nie przypadkiem – nie tylko na skutek niedostatecznej wiedzy zbieracza-amatora, ale też zerwania niechcący wraz z inną, pożyteczną rośliną. Istnieją też rośliny silnie działające, wchodzące w skład leków, które można przyjmować tylko pod kontrolą lekarza, a kupić – wyłącznie na receptę. To najlepszy dowód na to, że ziół nie wolno aplikować sobie bezkrytycznie. Należą do nich te zawierające glikozydy nasercowe: naparstnica wełnista i purpurowa, miłek wiosenny i konwalia majowa.

Oto przykłady zagrożeń ze strony bardziej znanych ziół stosowanych w nadmiarze:

Dziurawiec – może spowodować uczulenie na światło słoneczne (podobnie działa arcydzięgiel). Ponadto osłabia albo nasila działanie niektórych leków.

Głóg – należy go unikać, jeśli masz niskie ciśnienie.

Kolendra, skrzyp – mogą doprowadzić do niedoboru witamin z grupy B w organizmie.

Mącznica – zbyt długo stosowana źle wpływa na układ pokarmowy, wywołując ból brzucha, biegunkę, wymioty.

Pokrzywa – często wywołuje reakcje alergiczne.

Kruszyna, ruta – niebezpieczne dla ciężarnych, mogą doprowadzić do poronienia.

Prawoślaz – następstwem długiego stosowania bywa niedobór witamin i minerałów, bo śluzy, które zawiera ta roślina, utrudniają wchłanianie.

14.12.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

Powszechnym błędem jest przekonanie, że wszystkie dobra naturalne znajdujące się na ziemi są bezpieczne i korzystne dla zdrowia. To z pewnością nie jest prawda. Wieki temu tradycyjni chińscy zielarze przetestowali zioła na sobie i zatruli się nimi, by udokumentować błędność tego twierdzenia. Do ziół należy podchodzić z otwartym umysłem i sercem, ale zarazem z szacunkiem i ostrożnością. Zioła są lekiem, zatem powinny być używane mądrze i z umiarem. Pojedyncze zioła wchodzące w skład mieszanki są bezpieczne w użyciu, jednak bywa, iż niektóre z nich mogą być szkodliwe, gdy stosowane są przez długi okres. Stosowanie pojedynczych ziół jest niewskazane, oprócz pewnych wyjątków, do których należą zioła: Ginko biloba, Ginseng, Reishi, Cordyceps.

15.12.2012 przez Ewa Krawczyk - Inny: biolożka
obalam

Niekoniecznie. Leki pochodzenia naturalnego mogą być bardzo skuteczne, ale mogą także poważnie zaszkodzić.

19.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Nie można powiedzieć że są skuteczne i bezpieczne bo część leków naturalnych będzie bezpieczna np herbatki ziołowe a część jak np penicyliny mogą powodować szkodliwe działanie w naszym organizmie jeśli będą niewłaściwie przyjmowane.

22.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Okazało się, że większość badań oceniających skuteczność i bezpieczeństwo tych środków, nie spełnia kryteriów naukowych.

Na przykład, liczba uczestników w wielu przypadkach była za mała, a czas trwania badania za krótki aby uzyskać decydujące rezultaty. Wśród tych testów, które spełniają warunki, wyniki także bywają dwuznaczne. Na przykład, część badań dotyczących pluskwicy groniastej potwierdza jej skuteczność a część nie.

Nadzór w Wielkiej Brytanii zarejestrował wprawdzie produkty na bazie pluskwicy jako tradycyjne leki ziołowe, ale stwierdził także, że kobiety powinny być ostrzegane przed jej potencjalnym toksycznym działaniem na wątrobę.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Zwykle kurację ziołami, czy to w formie herbaty, czy leku, prowadzi się przez cztery do sześciu tygodni. Po dwutygodniowej przerwie można ją powtórzyć. Ale np. preparaty z ziela przywrotnika, kłącza pięciornika czy owocu borówki czernicy na biegunkę stosuje się tylko przez trzy, cztery dni, preparaty z jeżówki nie dłużej niż osiem tygodni, a z żeń-szenia i eleuterokoka – do trzech miesięcy.