Słońce i solarium pomagaja pozbyć się trądziku.

prawda czy fałsz?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (20)

12.12.2012 przez Michał Węglarz - Inny: inny
potwierdzam

na pewno słońce pomaga przy zmianach z cerą, mam na ramionach wypryski i w lato gdy przebywam na słońcu one potrafią prawie zniknąć

13.12.2012 przez Irena - Inny: pasjonat
obalam

słońce pomaga tylko na chwilę i powierzchownie, bo wysusza skórę tylko na chwilę

natomiast wszystko co siedzi pod skórą dalej tam jest

13.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Solarium nie zrobi nic innego jak poprzez silne promieniowanie spowoduje nasilenie przebarwień i zaczerwienień, które w późniejszym czasie będą nie do usunięcia. Wszystko wejdzie jedynie głębiej w skórę, a ona próbując się bronić przed wysuszeniem zdwoi produkcję sebum, co spowoduje zatkanie por skóry i nasilenie się trądziku.

13.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Początkowe efekty korzystania z solarium mogą wydawać się bardzo pozytywne, ponieważ promienie ultrafioletowe emitowane przez lampy wysuszają zmiany trądzikowe i wyrównują kolor skóry. Jednakże pozytywne efekty, które można osiągnąć w pierwszej fazie korzystania z solarium, są „niszczone” przez następuje po nich reakcje skórne. Solarium nadmiernie wysusza skórę, a przez to powoduje, że gruczoły łojowe odpowiedzialne za wydzielanie sebum pracują ze dwojoną aktywnością.

14.12.2012 przez Małgorzata Górska - Inny: bibliotekarz
obalam

Pomagają tylko częściowo, na krótko.A jeżeli stosuje się leczenie, to czasami słońce może wręcz zaszkodzić

14.12.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

Słońce jak i solarium mają działanie chwilowe i bez dermatologa nie ma co kombinować, szczególnie solarkami

18.12.2012 przez magdalena - Inny: urzędas
obalam

zasadniczo można by powiedzieć, że pomagają, ale należy od razu dodać, że tylko chwilowo. Zatem suma sumarum, nie jest to dobra metoda

18.12.2012 przez Lena Z - Student: Zdrowie Publiczne
obalam

Słońce nie leczy trądziku i dlatego odradza się korzystania z solariów i nadmiernej ilości słońca. Słońce wysuszy zaskórniki, przykryje je opalenizną, ale bardzo nasili zwężenie ujść gruczołów łojowych i powstawanie zaskórników. Dlatego największe nasilenie trądziku obserwuje się jesienią. Nie dlatego, że zabrakło słońca, ale dlatego, że dopiero wtedy zaczynają być widoczne niekorzystne efekty opalania, narasta ilość zaskórników, a część z nich zmienia się w czerwone grudki zapalne i ropne krostki.

Słońce i solarium nasilą także problem przebarwień pozapalnych – brązowych plamek pozostałych po czerwonych grudkach, wydrapaniach i krostkach.

18.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Na skórze wystawionej na słońce bez zabezpieczenia odpowiednimi filtrami dochodzi do nadmiernego wysuszenia warstwy rogowej oraz nasilonego złuszczania, co z kolei zwiększa prawdopodobieństwo zatkania porów, a co za tym idzie - nasilenia trądziku.

18.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Niezbyt długie opalanie czy wizyty w solarium mogą pomóc nam w leczeniu trądziku gdyż wysuszają skórę przez co pojawia się mniej krostek

20.12.2012 przez Aleksandra Strycharz - Patron portalu: Student
obalam

Pierwsze wizyty w solarium powodują, że zmiany trądzikowe są przesuszone i mniej widoczne. Jednakże w kolejnych etapach dochodzi do zdwojonego wydzielania sebum przez gruczoły łojowe, a zmiany grudkowe przybierają na intensywności. Początkowe skuteczne leczenie trądziku może w efekcie spowodować trudne do usunięcia blizny trądzikowe.

25.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Warto przemyśleć dokładnie decyzję zanim zaczniesz się opalać. istnieje pogląd , że opalanie przez wysuszenie skóry pomaga pozbyć się trądziku. Nic bardziej mylnego! Co prawda początkowo zwykle następuje poprawa stanu skóry, w wyniku wysuszenia zmian trądzikowych, ale nie długo potem, gruczoły łojowe zaczynają pracować ze zwiększoną intensywnością. Prowadzi to do wzrostu wydzielania sebum i większego przetłuszczania skóry, co z kolei stanowi doskonałe środowisko dla rozwoju bakterii odpowiedzialnych za powstawanie wykwitów trądzikowych.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Efekt jest krótkotrwały, a właściwie żaden, bo to tylko pogorszy sprawę. Jeżeli już masz przebarwienia, blizny, krostki etc. to solarium nie zrobi nic innego jak poprzez silne promieniowanie spowoduje nasilenie przebarwień i zaczerwienień, które w późniejszym czasie będą nie do usunięcia. Wszystko wejdzie jedynie głębiej w skórę, a ona próbując się bronić przed wysuszeniem zdwoi produkcję sebum, co spowoduje zatkanie por skóry i nasilenie się trądziku.

15.03.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Wiele osób mających problem z trądzikiem zauważa, ze pobyt w ciepłym, słonecznym miejscu sprawia, ze pryszcze znikają, cera wygląda świeżo i zdrowo. Rzeczywiście, coś w tym jest. Przede wszystkim słońce sprawia, ze skora staje się wysuszona, a więc przestaje się przetłuszczać. Pryszcze to własnie uboczny skutek nadmiernego przetłuszczania się cery. To dlatego zanikają pod wpływem opalania. W dodatku opalenizna sprawia, że nierówny koloryt skóry zmienia się na jednolicie złocisty lub brązowy, więc mamy wrażenie, ze nasza skóra wygląda znacznie lepiej i zdrowiej. To wszystko prawda, ale niepełna…

26.03.2013 przez Daria - Inny: Mama
potwierdzam

Wysuszają je, ale razem z nimi skórę twarzy i ciała, dlatego należy pamiętać o nawilżaniu kremami i balsamami.

31.03.2013 przez Joanna Jaworowska - Inny: pracownik biurowy
obalam

Poprawa jest tylko na poczatku, potem skora wysycha i jest jeszcze gorzej.

1.04.2013 przez Iwona Łuczaj - Inny: cleaner
obalam

ja po odwiedzeniu solarium dostałam więcej pryszczy,a mój mąż po świadomym spaleniu sobie skóry na plecach na słońcu wcale ich się nie pozbył-wręcz przeciwnie,sporo ich przybyło :)

7.05.2013 przez Ola La - Student medycyny: studentka
obalam

Ekspozycja na Słońce lub inne formy opalania w przypadku trądziku są bardzo zdradliwe, ponieważ na początku dają efekt polepszenia kondycji skóry i zmniejszenia zmian zapalnych związanych z trądzikiem. Jednak jest to efekt chwilowy, ponieważ skóra "reaguje" na opalanie wzmożonym rogowaceniem, co powoduje nasilenie trądziku.

9.05.2013 przez karolina pieczyńska - Student: wydziału lekarskiego
obalam

słońce i solarium wysusza zaskórniki, ale przez to zwiększa wydzielanie sebum a co za tym idzie nasila trądzik. Po za tym przyczynia się do powstania blizn i przebarwień barwnikowych

19.05.2013 przez Justyna - Student: biotechnologia
obalam

Słońce i solarium pomagają na trądzik, bo wysuszają skórę. Jednak po lecie, problem pojawia się na nowo, bo skóra produkuje jeszcze więcej łoju i tak błędne koło się zamyka.