Zjedzenie gorzkich migdałów może doprowadzić do zatrucia cyjanowodorem

Spożycie garści gorzkich migdałów może spowodować śmiertelne zatrucie cyjanowodorem.

Próby weryfikacji mitu (5)

22.09.2012 przez Wiesław Boczar - Inny: emeryt
obalam

Zjadam od dwóch lat wszystkie pestki dostępne w domu po owocach mitem jest, że są trujące. Warto zapoznać się z właściwościami amigdaliny witaminy B 17 która na pewno jest zagrożeniem ale dla interesów firm produkujących leki cytostatyczne.

Dołączone wideo:
22.09.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

Wg mnie jest to mało prawdopodobne w przeciwnym razie nie moglibyśmy jeść ani jabłek ani śliwek o morelach nie wspomnę, a w nadmiarze wszystko szkodzi stąd powiedzenie że jak za dużo to i świnia nie zeżre

23.09.2012 przez Kamil Kopij - Inny: amator
obalam

Zjedzenie garści migdałów na pewno nie zaszkodzi. Aczkolwiek przyjmowanie ich /a właściwie zawartej w nich amigdaliny/ w dużych ilościach w połączeniu ze spożywaniem witaminy C, rzeczywiście może prowadzić do zatrucia.

23.09.2012 przez Kamil Kopij - Inny: amator
riposta

Do pana Wiesława.

Panie Wiesławie, proszę zapoznać się z wynikami badań klinicznych nad skutecznością amigdaliny w leczeniu raka. Nie ma żadnych dowodów na jej skuteczność, więc proszę uprzejmie nie rozprzestrzeniać mitów, jakoby był to cudowny lek na raka. Bo nie jest. Podobnie jak setki innych, które szarlatani w ten sposób reklamowali, reklamują i będą reklamować.

4.10.2012 przez Ernest Piotr Kuchar - Lekarz: Dr n. med.
obalam

Podaję dane dotyczące toksyczności olejku z gorzkich migdałów z bazy Toxnet. Jest niska.

Almond oil

CASRN: 8007-69-0

[Chemical structure for Almond oil]

For other data, click on the Table of Contents

Non-Human Toxicity Values:

LD50 Rat oral >5,000 mg/kg

[Sigma-Aldrich Corp; Safety Data Sheet for Almond oil, from Prunus dulcis (Product Number: 63445) Version 3.0 (August 24, 2008). Available from, as of March 18, 2010: http://www.sigmaaldrich.com **PEER REVIEWED**

LD50 Rabbit dermal >5,000 mg/kg

[Sigma-Aldrich Corp; Safety Data Sheet for Almond oil, from Prunus dulcis (Product Number: 63445) Version 3.0 (August 24, 2008). Available from, as of March 18, 2010: http://www.sigmaaldrich.com **PEER REVIEWED**

10.10.2012 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
obalam

1. Zjedzenie gorzkich migdałów (W ROZSĄDNEJ ILOŚCI) nie może doprowadzić do zatrucia cyjanowodorem. Potwierdził to już w swoim komentarzu doktor Ernest, podając link do światowej bazy toksykologicznej. Za co mu dziękuję najserdeczniej.

2. Wiele ssaków żywi się tylko pestkami i nie wiąże się to z jakimikolwiek zaburzeniami w ich zdrowiu.

3. Pojedynczy wynik pojedynczego opisu przypadku zatrucia jakąkolwiek substancją (np.: http://www.theannals.com/content/39/9/1566) nie może stanowić podstawy, do jego ekstrapolowania na całą ludzką populację, która spożywa migdały.

4. Na dzień dzisiejszy nie ma prawidłowo przeprowadzonych prospektywnych badań klinicznych potwierdzających antynowotworową skuteczność amigdaliny. Niestety wciąż pokutują słowa Noblisty doktora Paulinga, który około pół wieku temu powiedział, że: „(…) większość oficjalnych badań przeciw rakowi to wielkie oszustwa". Ciekawe, co powiedziałby teraz tym wszystkim, którzy w wyniku zastosowania klasycznej, nowoczesnej chemioterapii zostali wyleczeni.

5. Spiskowe teorie dziejów istnieją w społeczeństwie od zawsze. Na co dzień spotykamy je przecież w telewizji, radiu i prasie. Zawsze były, są i będą.

 

Piśmiennictwo

 http://toxnet.nlm.nih.gov/

http://summaries.cochrane.org/CD005476/laetrile-treatment-for-cancer

http://www.theannals.com/content/39/9/1566