morfina - uzależnienie

Czy nie należy podawać pacjentowi morfiny w bólu ostrym bo jest możliwość że się uzależni ?

Próby weryfikacji mitu (15)

12.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Uzależnia jak każdy lek. W niektórych stanach chorobowych trzeba zastosować morfinę tak jakby zawał obrzęk płuc.

12.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Uzależnienie chorych od morfiny zdarza się rzadko, ponieważ jest to środek podawany pod ścisłą kontrolą lekarza i przez możliwie jak najkrótszy okres czasu. Dużo częściej niż uzależnienie można zaobserwować u pacjentów negatywne skutki uboczne stosowania morfiny. Należą do nich: zaparcia, zaburzenia oddychania, nudności, wymioty, zatrzymanie moczu, zaburzenia sprawności psychicznej czy senność. Przy wieloletnim przyjmowaniu morfiny mogą wystąpić otępienie oraz zmiany osobowości

12.12.2012 przez Adam Oldfart - Inny: Farmaceuta
obalam

Pytanie dość ogólne. Ryzyko uzależnienia po pierwszym podaniu morfiny jest dość znikome, ale istnieje. Poza tym pytanie czy wykorzystano wszystkie możliwości, jakie daje tzw. drabina analgetyczna.

Więcej w linku.

12.12.2012 przez Michał Węglarz - Inny: inny
obalam

każdy lek potrafi uzależnić, a morfina podana przez lekarza bardzo pomoże przy silnym bólu

13.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Psychiczne i fizyczne uzależnienie w przypadku kontrolowanego i prawidłowego stosowania nie stanowi zwykle poważnego zagrożenia.

14.12.2012 przez Małgorzata Górska - Inny: bibliotekarz
obalam

Dawkowana pod ścisłą kontrolą nie powinna uzależniać. Przynosi ulgę pacjentowi, poprawia komfort jego życia

14.12.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

Jeśli morfina jest podawana pod nadzorem lekarza jest małe prawdopodobieństwo uzależnienia ale bywają sporadyczne przypadki uzależnień

16.12.2012 przez Karolina Tychowska - Inny: grafik komputerowy
obalam

Miałam ją podawaną po wypadku i w kontrolowanych dawkach jest bezpieczna. Napewno jest to lepsze wyjscie niz ból tak silny że nie do opisania.

18.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Ma działanie narkotyczne (odurzające), przeciwbólowe, przeciwkaszlowe, przeciwbiegunkowe, działa depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy (zalicza się do depresantów). Nadmierne dawki mogą prowadzić do śpiączki z depresją ośrodka oddechowego (niewydolność oddechowa). Kilkunastokrotne użycie morfiny prowadzi do uzależnienia fizycznego, uzależnienie psychiczne występuje znacznie szybciej. Powtarzanie dawek morfiny, podobnie jak innych leków opioidowych, powoduje powstawanie tolerancji na lek.

18.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Morfina podawana jest w ostateczności gdy zawodzą inne mniej uzależniające substancje w minimalnej dawce aby uniknąć uzależnienia. Niestety często nie mamy wyjścia i musimy podawać morfinę przez długi okres co prowadzi do silnego uzależnienia

20.12.2012 przez Sandman - Lekarz: lekarz
obalam

Wszystko zależy od tego w jakim celu i w jaki sposób morfina jest stosowana.

Najczęściej uzaleznienie ma słaby charakter i jego leczenie nie sprawia większego problemu.

Większy problem stanowią pacjenci z bólem nienowotworowym, zwłaszcza ci, którzy są lub byli uzależnieni od innych środków.

23.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Uzaleznienie od morfiny pojawia sie tylko w przewleklym jej stosowaniu. Niemniej, np w leczeniu osob w stadiach terminalnych chorob, gdy bol jest nie do wytrzymania, nikt nie przejmuje sie czy dana dawka uzalezni pacjenta czy nie.

25.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

W medycynie ratunkowej nie mówimy o możliwości uzależnienia gdyż priorytetem jest walka z bólem co zapewnia komfort chorego.

Jeśli są wskazania do poadawania opiatów należy je podać - przy braku innych ewentualnych przeciwskazań.

źródło: wytyczne krajowej rady resuscytacyjnej

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Kilkunastokrotne użycie morfiny prowadzi do uzależnienia fizycznego, uzależnienie psychiczne występuje znacznie szybciej. Jednak jej działanie jest wręcz zbawienne dla niektórych rodzajów bólu.

6.01.2013 przez Markus von Rufous - Medycyna
potwierdzam

Zawsze istnieje ryzyko uzależnienia od morfiny - niezależnie czy w leczeniu bólu, czy w użyciu rekreacyjnym. Jest to bardzo uzależniający środek farmaceutyczny, choć skuteczny w terapii ostrego bólu. Nikt też nie stwierdził jak długo trzeba przyjmować morfinę, by się uzależnić, są to osobnicze zależności. Jeśli mówimy o jednorazowym leczeniu ostrego bólu to do uzależnienia prawdopodobnie nie dojdzie.

14.03.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
obalam

Pan Adam Oldfald pisze: Pytanie dość ogólne. Ryzyko uzależnienia po pierwszym podaniu morfiny jest dość znikome, ale istnieje. Poza tym pytanie czy wykorzystano wszystkie możliwości, jakie daje tzw. drabina analgetyczna.

Jako farmakolog kliniczny dodam tylko, że morfina podawana drogą doustną w zasadzie nie uzależnia w sensie dosłownym (w podręcznikach z farmakologii można poczytać o różnicach w glukuronizacji morfiny w zależności od drogi podania). Człowiek którego przestaje coś boleć uzależnia się od stanu „niebolenia”. Każdy z nas przecież dąży do tego, aby nas nic nie bolało. Czy jeśli ktoś chodzi raz w roku na kontrolę do dentysty, bo nie chce, żeby go bolały zęby, to czy można powiedzieć, że jest uzależniony od stomatologa? Można. I to na szczęście. Czy pacjent, który codziennie i do końca życia pobiera leki na nadciśnienie tętnicze jest od nich uzależniony? Jest. I co z tego. Zatem jeśli mowa o prawidłowym stosowaniu morfiny mowy o uzależnieniu być nie może.

Źródło: http://www.painphysicianjournal.com/2008/april/2008;11;S105-S120.pdf; http://pl.shvoong.com/medicine-and-health/2021766-morfina-dzialanie-wskazania-przeciwwskazania-itp/; http://www.mp.pl/artykuly/index.php?aid=45534&_tc=9918528FF6C67E6753466ABCF2618D44; http://www.farmakognozja.farmacja.pl/alkaloid/38morf.html.