Duże dawki wapnia działają antymiażdzycowo

Usuwają cholesterol z organizmu

Próby weryfikacji mitu (8)

12.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Suplementacja wapnia nie ma zastosowaniu w farmakoterapii chorób sercowo-naczyniowych przebiegających z miażdżycą, a już w szczególnośći nie jest wskazane podawanie wapnia w wysokich dawkach, mogące doprowadzić do hiperkalcemii a co za tym idzie powikłań ze strony różnych układów, również sercowo-naczyniowego.

Źródło: „Choroby wewnętrzne” A. Szczeklik

14.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Nic na to nie wskazuje...

14.12.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

Nie są zalecane duże dawki wapnia nawet podczas alergii gdyż częste ich stosowanie może niekorzystnie odbić się na nerkach

14.12.2012 przez Justyna Nowakowska - Student: Pomorski Uniwersytet Medyczny - Dietetyka
obalam

Hiperkalcemia przy normalnym żywieniu nie występuje, ale może być skutkiem przedawkowania witaminy D u małych dzieci, a także stosowania przez ludzi dorosłych preparatów farmaceutycznych zawierających wapń, w dawkach powyżej 3-4g/ dzień. Nadmiar wapnia w pożywieniu, zwykle powyżej 2000mg może powodować zaparcia i zwiększa ryzyko infekcji dróg moczowych oraz powstania kamieni nerkowych.

18.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Nadmiar wapnia w naszym organizmie ma niekorzystny wpływ powoduje między innymi zaparcia, nudności i wymioty do tego mogą rozwijać się kamienie moczowe i pęcherzykowe

18.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Duża podaż wapnia w pokarmach tylko nieznacznie zwiększa jego przyswajanie. Powodem tego jest istnienie bariery jelitowej regulującej ilość przyswajanego wapnia. Wchłanianie wapnia w przewodzie pokarmowym wspomaga witamina D, mleczany i cytryniany. Utrudniają wchłanianie związki glinu, fosforany (dodawane są do wielu produktów i napojów gazowanych), nadmiar magnezu i potasu oraz stront.

25.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Z powodu częstego występowania osteoporozy suplementacja wapnia jest szeroko stosowana u osób w starszym wieku. Badania obserwacyjne wskazują, że suplementacja wapnia może zapobiegać rozwojowi miażdżycy. Wiadomo jednak, że stosowanie preparatów wapnia nasila uwapnienie naczyń oraz zwiększa śmiertelność chorych z niewydolnością nerek. Istnieją też dane wskazujące na to, że suplementacja wapnia u kobiet może się wiązać ze zwiększoną częstością występowania zawału serca i innych niekorzystnych zdarzeń sercowo-naczyniowych.

Temat ten wymaga dalszych badań. Narazie miażdżyca nie jest wskazaniem do podawania wapnia.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Nadmiar tego pierwiastka może być przyczyną powstawania kamieni w pęcherzu żółciowym, a także zaćmy i miażdżycy.

12.02.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
obalam

Jak na razie preparaty wapnia nie są stosowane w zapobieganiu ani leczeniu miażdżycy oraz jej powikłań. Co więcej, istnieją pewne obserwacje, które mówią, że nadmiar tego jonu może rozwój miażdżycy wręcz nasilać. Ładnie napisał Pan Doktor Musiał: Z powodu częstego występowania osteoporozy suplementacja wapnia jest szeroko stosowana u osób w starszym wieku. Badania obserwacyjne wskazują, że suplementacja wapnia może zapobiegać rozwojowi miażdżycy. Wiadomo jednak, że stosowanie preparatów wapnia nasila uwapnienie naczyń oraz zwiększa śmiertelność chorych z niewydolnością nerek. Istnieją też dane wskazujące na to, że suplementacja wapnia u kobiet może się wiązać ze zwiększoną częstością występowania zawału serca i innych niekorzystnych zdarzeń sercowo-naczyniowych. Temat ten wymaga dalszych badań. Narazie miażdżyca nie jest wskazaniem do podawania wapnia.

Z zachowawczości Jego wypowiedzi wnioskuję, że będzie świetnym internistą :-)

Źródło: http://www.mp.pl/artykuly/index.php?aid=59228&_tc=241E5AA609119635F47531059D470425; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20614474; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16636212; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10908483.