Łzy mają różny skład chemiczny, w zależności od emocji i uczuć.

Informacja zmieszczona na popularnej ostatnio stronie 'Wiedza bezużyteczna' http://bezuzyteczna.pl/ Sylwiusz Niedobylski: Fake. Sprawdzali to w Galileo i to nie prawda A więc mit czy nie mit?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (9)

11.12.2012 przez Adam Oldfart - Inny: Farmaceuta
potwierdzam

To prawda tzn. w zależności od tego, w jakim celu są wydzielane - mają inny skład.

12.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Płacz wywołany uczuciami to wyłącznie ludzka sprawa. Łzy wypłakiwane ze wzruszenia różnią się od tych wylewanych przy krojeniu cebuli. Te, które płyną ze złości lub bólu, mają inny skład chemiczny niż łzy spowodowane działaniem chrzanu czy wywołane wiatrem. Łzy płynące ze wzruszenia zawierają więcej białka i mają w sobie tzw. prolaktynę – hormon powstający między innymi na skutek stresów.

14.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

W zależności od tego, jaki jest powód płaczu, inny jest skład chemiczny łez. Chemicy wyodrębnili we łzach substancję, która działa jak morfina, czyli znieczula ból. Łzy prawdziwe, tj. pojawiające się na przykład pod wpływem smutku, różnią się składem od tych, których pojawienie się warunkuje zapach cebuli czy chrzanu. We łzach emocjonalnych występuje prolaktyna, czyli hormon wydzielany na skutek stresu.

18.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

"Inne" łzy produkujemy płacząc a inne służą nam jako nawilżenie gałki ocznej. Ich skład jest jednak do siebie bardzo zbliżony

22.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

To czy płaczemy ze szczęścia czy ze smutku nie wpływa na skład naszych łez. Nieco różnią się tylko łzy którymi "płaczemy" z jakiegoś powodu od łez produkowanych przez cały dzień, stanowiących ochronę dla oka.

24.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

Potwierdzam mit. Łzy wypłakiwane ze wzruszenia różnią się od tych wylewanych przy krojeniu cebuli. Te, które płyną ze złości lub bólu, mają inny skład chemiczny niż łzy spowodowane działaniem chrzanu czy wywołane wiatrem. Łzy płynące ze wzruszenia zawierają więcej białka i mają w sobie tzw. prolaktynę – hormon powstający między innymi na skutek stresów.

25.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Człowiek jest jedyną istotą która wydziela łzy z powodu emocji, dalej zwane “emotional tears”. Niektórzy miłośnicy zwierząt uważają że u gatunków takich jak goryle, słonie, psy, wilki, wielbłądy, foki czy też inne jakie im są osobiście wygodne również zaobserwowali to zjawisko. W rzeczywistości jest to jednak tylko manipulacja opinią społeczną w różnych celach… Skład ludzkich łez emocjonalnych jest inny niż tych wywołanych np podrażnieniem oka przez wiatr, dym czy ciało obce.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

W zależności od tego, jaki jest powód płaczu, inny jest skład chemiczny łez. Chemicy wyodrębnili we łzach substancję, która działa jak morfina, czyli znieczula ból.

26.02.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Płacz wywołany uczuciami to wyłącznie ludzka sprawa. Łzy wypłakiwane ze wzruszenia różnią się od tych wylewanych przy krojeniu cebuli. Te, które płyną ze złości lub bólu, mają inny skład chemiczny niż łzy spowodowane działaniem chrzanu czy wywołane wiatrem. Łzy płynące ze wzruszenia zawierają więcej białka i mają w sobie tzw. prolaktynę – hormon powstający między innymi na skutek stresów