Aparaty ortodontyczne szkodzą zębom.

prawda czy fałsz?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (11)

11.12.2012 przez Adam Oldfart - Inny: Farmaceuta
obalam

Bardziej zębom szkodzą tak reklamowane szczoteczki na baterie niż aparaty ortodontyczne.

12.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Leczenie ortodontyczne to przede wszystkim kwestia zdrowia. Estetyka oczywiście zawsze będzie u pacjentów na pierwszym miejscu, jednak nawet w takich przypadkach za brakiem ładnego uśmiechu często kryją się problemy zdrowotne. Wady ortodontyczne i nieprawidłowości zębowe mogą generować lub nasilać zaburzenia w pracy stawów skroniowo-żuchwowych, problemy z przyzębiem, kłopoty z wykonaniem prawidłowych rekonstrukcji protetycznych i implantoprotetycznych, występowanie próchnicy na trudno dostępnych powierzchniach, powodować trudności z prawidłowym utrzymaniem higieny. U wielu pacjentów dorosłych leczenie ortodontyczne to fundament prawidłowo i logicznie przeprowadzonego leczenia protetycznego lub implantologicznego.

14.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

tylko wtedy, gdy są źle założone

14.12.2012 przez Małgorzata Górska - Inny: bibliotekarz
obalam

Na zęby to pomagają. Chyba, że ktoś nie dba o higienę jamy ustnej, to i aparat może zaszkodzić. Już raczej mogą powodować dyskomfort psychiczny. Młodzi ludzie mogą wstydzić się takiego aparatu. Ale zdrowie ważniejsze

18.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Ja bym raczej powiedział że "aparaty ortodontyczne czynią cuda"

Dołączone wideo:
21.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Obalam mit. Aparat moze szkodzi tylko wtedy gdy jest zle zalozony, lub gdy ktos nie przestrzega zasad higieny jamy ustnej. Wtedy to moze pojawic si eprochnica (jest udowodnione ze u osob z aparatami pojawia sie wiecej bakterii w jamie ustnej). Jesli jednak przestrzega sie zalecen stomatologa, nic zlego nie powinno stac sie zebom.

22.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Proste zęby i prawidłowy zgryz są mniej narażone na próchnicę (łatwiej je czyścić) i na choroby przyzębia (stany zapalne lub ropnie dziąseł), dlatego mogą nam dłużej służyć. Jeśli zęby są niewłaściwie ustawione, to podczas jedzenia ich powierzchnie nadmiernie się ścierają, co pogłębia wadę zgryzu. Dlatego niekiedy dochodzi do chorób zwyrodnieniowych stawów skroniowo-żuchwowych. Przy niewłaściwym zgryzie zęby nie mogą pełnić swojej podstawowej funkcji – rozdrabniania pokarmu.

25.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Nie szkodzą bo ustawiają je w fizjologicznej pozycji co poprawia zgryz a przez to zapobiega wielu chorobom jamy ustnej.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Aparaty czy to zewnętrzne, czy wewnętrzne średnio trzeba nosić 1,5 roku. I niczego nie można tu przyśpieszyć, bo zastosowanie zbyt dużej siły przesuwającej zęby albo zbyt częste wymienianie elementów pracujących aparatu może doprowadzić do uszkodzenia zębów. Ale wszystko zależy od wady zgryzu i wieku pacjenta. Czasem na usunięcie jej potrzeba 2,5–3 lata.

29.03.2013 przez Myśl Trzeźwo - Inny: chcę uchronić niczego nie podejrzewających ludzi
potwierdzam

Zniszczenie zębów wynika z samej zasady przytwierdzania aparatu do zębów i jego działania. Wbrew temu co się powszechnie mówi, zamki aparatu nie są klejone klejem, który po zakończeniu leczenia usuwa się bez szkody dla szkliwa (bo taki klej nie istnieje). Zamki aparatu są zakładane przy wykorzystaniu metody znanej jako AET (acid etch technique), tej samej, która jest stosowana przy zakładaniu plomb. Najpierw na zęby nakłada się niebieskawy żel. Jest to roztwór kwasu ortofosforowego, ponieważ szkliwo do aparatu zostaje wytrawione. Następnie nakłada się bond i kompozytem "kleji" zamki. Słowo "kleji" w cudzysłowiu, bo w rzeczywistości zamki utrzymywane są siłami adhezji, nie jest to klejenie sensu stricte. Właśnie dlatego prawie wszystkie zęby na powierzchni licowej zostają nieodwracalnie uszkodzone (widać to dopiero po zdjeciu aparatu). Efekt końcowy jest taki, jakbyśmy mieli w przeszłości plomby na wszystkich zębach. Żadne polerowanie i lakierowanie nic tu nie pomaga. Naturalne szkliwo jest bowiem gładkie, błyszczące, ma lustrzaną powierzchnię, co wynika ze specyficznej faktury i pryzmatów tworzonych przez kryształy dwuhydroksyapatytu. Szkliwo zębów po klejeniu zamków jest szorstkie, chropowate, bez połysku, podatne na próchnicę. Nawet najbardziej krzywe zęby, ale naturalne, wyglądają o wiele lepiej niż zęby po aparacie stałym.

24.02.2016 przez Dorota Stankowska - Lekarz: Lekarz stomatolog, wspólnie z mężem lek. stom. Przemysławem Stankowskim autorka poradnika "Bądź bystry u dentysty", prowadzą wspólnie prakt. stom. w Poznaniu, wykładowca Akademii Dawsona Polska
obalam

Aparaty ortodontyczne mają za zadanie pomagać, a nie szkodzić i tak właśnie się dzieje. Stomatologia estetyczna, w tym ortodoncja to niezwykle dynamicznie rozwijająca się dziedzina, nie bez powodu. Ortodoncja daje korzyści nie tylko estetyczne: wyrównanie zębów, co poprawia ich estetykę a nam dodaje urody, ale także zdrowotne: wady zgryzu zwiększają ryzyko próchnicy, stanów zapalnych dziąseł, paradontozy, okluzji oraz zaburzeń żucia, a te z kolei determinują kolejne schorzenia zdrowotne m.in. choroby ogólnoustrojowe, bóle głowy, zaburzenia pokarmowe, a nawet sepsę. Nierównomiernie ułożone zęby to więc szereg problemów, szczególnie jeśli są to poważne wady zgryzu. Oczywiście podczas noszenia aparatu cały proces kontroluje ortodonta, powinniśmy też pamiętać o regularnej, dokładnej higienie zębów, myciu ich np. szczoteczką ze specjalnym wcięciem, szczoteczkami interdentalnymi i używać płukanek.