Biała skórka pomarańczy - zdrowa czy nie

Czy biała skórka w środku pomarańczy jest zdrowa? Raz słyszałem, że tak a raz że nie

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (10)

11.12.2012 przez Rachela - Inny: przyszły ortopeda
potwierdzam

Białka skórka to bardzo bogate źródło pektyn i witaminy P. Jedzenie pomarańczy z białą otoczką pomoże obniżyć „zły" cholesterol. Jeśli będziemy zjadać cały owoc, wraz z białą skórką, to pomożemy organizmowi w zwalczeniu bakterii gnilnych i wspomożemy trawienie.

12.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Warto pamiętać, że powinniśmy jeść nie tylko miąższ z pomarańczy - biała skórka pokrywająca cząstki owocu to bardzo bogate źródło pektyn i witaminy P.

14.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

wewnętrzna, biała, gruba, gąbczasta część skórki nie zawiera gruczołów z olejkami eterycznymi, ale jest bogata w witaminę C i pektyny.

14.12.2012 przez Małgorzata Górska - Inny: bibliotekarz
potwierdzam

Biała skórka jest bardzo bogatym źródłem pektyn i witaminy P

18.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Często jest tak że nie tylko miąższ ale także otaczająca go skórka są bogatymi źródłami witamin tak też dzieje się w przypadku pomarańczy. Biała skórka zawiera wit. P czy pektyny

18.12.2012 przez Lena Z - Student: Zdrowie Publiczne
potwierdzam

Warto jeść pomarańcze razem z błonkami rozdzielającymi cząstki oraz białą częścią skórki. Znajdują się tam bowiem flawonoidy, które wzmacniają działanie witaminy C. To właśnie dlatego witamina C naturalnego pochodzenia jest lepiej przyswajalna niż jej syntetyczny odpowiednik.

18.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Pod skórką znajduje się najwięcej witamin. Biała otoczka zawiera również błonnik wspomagający trawienie, pektyny oraz witaminę P. Mimo lekko gorzkawego smaku warto ją jeść.

22.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

Biala skorka pomaranczy zawiera pektyny i witamine P. Skladniki skorki obnizaja LDL.

25.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Jednak pomarańcze zawierają w sobie znacznie więcej cennych dla zdrowia substancji, niż tylko witaminę C. Są to między innymi witaminy A, B, B12 i P, a także sole mineralne i peptyny, dzięki którym praca jelit przebiega prawidłowo. Pomarańcza to nie tylko miąższ, ale i biała, nieco mniej smaczna, ale równie bogata w minerały biała skórka. To w niej właśnie znajdują się peptyny i błonnik oraz witamina P, pomagająca obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Pomarańcza ma więc właściwości odchudzające i jako taka polecana jest – zwłaszcza pod postacią jednodniowych soków – jako składnik diet. Jedzenie tych smacznych i pożywnych owoców zalecane jest są również kobietom w ciąży, ponieważ posiadają one dużo kwasu foliowego i potasu.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Mezokarp to wewnętrzna, biała, gruba, gąbczasta część skórki, zwana albedo. Nie zawiera gruczołów z olejkami eterycznymi, ale jest bogata w witaminę C i pektyny. Mezokarp jest jadalny.