Bezkrwawa miesiączka - czy istnieje

Podobno istnieją kobiety, które mają bezkrwawe miesiączki stale bądź im się co jakiś czas przytrafiają.. Nie mówię o sytuacjach spowodowanych dietą, stresem ect. Po prostu tak mają i już, są zdrowe, występuje owulacja.. Do tej pory myślałam, że cała istota miesiączki polega właśnie na złuszczaniu i krwawieniu. dzisiaj się o tym dowiedziałam i bardzo mnie to nurtuje ;-)

Próby weryfikacji mitu (11)

12.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Nie ma miesiączki bez krwawienia - to jest opinia prof. Jaceka Szamatowicza - ginekologa, więc myślę, że wiarygodne źródło.

14.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Fizjologicznie kobieta powinna utracić pewną ilość krwi podczas krwawienia miesiączkowego. Zbyt skąpe krwawienia mogą wynikać z takich schorzeń, jak np. niedomoga ciałka żółtego, zespół policystycznych jajników, niewydolność czynnościowa podwzgórza.

14.12.2012 przez Małgorzata Górska - Inny: bibliotekarz
obalam

To jest chyba rzeczywiście mit.

Usiłowałam znaleźć jakiekolwiek informacje na potwierdzenie tej tezy, lecz nigdzie nie znalazłam.

14.12.2012 przez Patronikus - antropolog fizyczny
obalam

Nie słyszałem o bez krwawych miesiączkach, wątpię aby to było fizjologicznie możliwe ... chociaż przyroda nie takie rzeczy zna. Jednakże obfitość krwawień to już inna sprawa. Kobiety na początku XX wieku krwawiły o wiele mniej intensywnie niż dziś. Jest to obok przesunięcia się wieku menarche i zwiększenia średniej wysokości ciała w populacji, kolejny trend sekularny, którego przyczyn jak na razie tylko się domyślamy. Prawdopodobnie odpowiedzialny jest za to jakiś czynnik lub co bardziej prawdopodobne czynniki środowiskowe, bliżej nam jednak nie znane.

18.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Miesiączka polega na cyklicznym złuszczaniu się błony śluzowej macicy. W tym procesie dochodzi do obumierania części błony i jej odrywania się od warstwy rozrodczej czemu towarzyszy krwawienie.

19.12.2012 przez Anita Grochowska - Student: farmacja
obalam

Miesiączka to z definicji cykliczne złuszczenie się nabłonka macicy, które następuje pod wpływem zmian stężenie hormonów płciowych. Podczas menstruacji następuje krwawienie spowodowane wspomnianym złuszczaniem się i wydalaniem przez pochwę fragmentów błony śluzowej, gdy nie jest w niej zagnieżdżone zapłodnione jajo płodowe. Krwawienie jest nieodłącznym elementem miesiączki, gdyż złuszczanie błony odsłania krwawiące mięśnie gładkie z których zbudowana jest macica, a krew znajduje ujście w pochwie.

22.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Cykl miesiączkowy kobiety trwa średnio 28 dni (od 25 do 35 dni przyjmuje się za normę). W cyklu zazwyczaj 3-5 dni (czasem do 7) przypada na krwawienie. Obfitsze jest na początku miesiączki, a bardziej skąpe pod koniec. W tym czasie tracimy od 50 do 150 ml krwi. Wydaje się, że to bardzo mało w stosunku do naszych obserwacji. Jednak miesiączka, to nie tylko krew - to cała śluzówka macicy i resztki śluzu z dróg rodnych. Niektóre kobiety mogą mieć z natury dość obfite miesiączki, jeśli jednak pojawiły się one nagle - mogą być spowodowane m.in. mięśniakami macicy, stanami zapalnymi i torbielami jajników, zmianami nowotworowymi w obrębie narządu rodnego, dlatego wymagają konsultacji lekarskiej.

23.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Menstruacja to po łacinie menses, co oznacza krwawienie. Tak wiec sama nazwa wykucza takie pojecie jak bezkrwawa miesiaczka. Menstruacja polega na cyklicznym zluszczaniu sie nablonka macicy, powodujac wlasnie krwawienie.

25.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

To zależy jak na to spojżeć. Czy bezkrwawą anzywamy taką w subiektywnej ocenie pacjentki, która nie zauważyła krwawienia na skutek tego że było, ale niewielkie, czy może zupełnie nieobecnego krwawienia.

Z fizjologicznego punktu widzenia nie jest to możliwe gdyż ujmując rzecz histologicznie - miesiączka polega na złuszczaniu się nabłonka macicy na skutek zmian poziomu hormonów. Zmiany te powodują zamykanie się tętniczek spiralnych które dożywiają zewnętrzną warstwę nabłonka ( tą która wcześniej pod wpływem tych hormonów się wytworzyła ). Po zamknięciu tych tętniczek dochodzi do obumierania tych komórek, naczynka pękają - towarzyszy temu ból i krwawienie.

źródło: Histologia W.Sawicki

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Fizjologicznie kobieta powinna utracić pewną ilość krwi podczas krwawienia miesiączkowego. Zbyt skąpe krwawienia mogą wynikać z takich schorzeń, jak niedomoga ciałka żółtego, zespół policystycznych jajników, niewydolność czynnościowa podwzgórza.

26.02.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Infekcja pochwy może mieć skutki uboczne ze zamiast krwi są wodniste wydzieliny

5.03.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
obalam

Bezkrwawa miesiączka to klasyczny przykład słownego oksymoronu, antylogii, sprzecznego epitetu, figury retorycznej złożonej ze słów o przeciwstawnych znaczeniach. „Menstruacja to po łacinie menses (miesiączka), co oznacza krwawienie. Tak wiec sama nazwa wyklucza takie pojęcie, jak bezkrwawa miesiączka. Menstruacja polega na cyklicznym złuszczaniu się nabłonka macicy, powodując właśnie krwawienie” napisała Pani Doktor Maszczyk. Zatem jedno słowo wyklucza kolejne i co do zasady nie może być miesiączki bez krwi, bo bez krwi nie ma pojęcia miesiączki.

Inne przykłady oksymoronów w literaturze to na przykład: wirtualna rzeczywistość, ciepłe lody, zimne ognie, eksport wewnętrzny, albo: Ogień krzepnie, blask ciemnieje, ma granice Nieskończony.