Zasotrzenie wrzodów żołądka obserwuje się na jesień i zimę.

Prawda czy mit?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (11)

9.12.2012 przez Adam Oldfart - Inny: Farmaceuta
potwierdzam

Tak, to prawda. Ale również inne czynniki mogą spowodować zaostrzenie (np. długotrwały stres), niezależnie od pory roku.

10.12.2012 przez Małgorzata Górska - Inny: bibliotekarz
potwierdzam

Tak, szczególnie przy wrzodach dwunastnicy

12.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Wrzody dają się we znaki najczęściej wiosną i jesienią, wtedy bolą i pieką

14.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Dzieje się tak, ponieważ oso­by chorujące na chorobę wrzodową, wykazują większą wrażliwość na promieniowanie nadfioletowe, a ono jest znacznie większe w czasie jesieni i zimy. Promie­niowanie nadfioletowe pobudza wytwarzanie histaminy, która z kolei może wpływać na zwiększone wydzielanie kwasu solnego w żołądku, a nadkwasota sprzyja powstawaniu i zaostrzeniu choroby wrzodowej

14.12.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
potwierdzam

Choroba wrzodowa należy do najczęstszych chorób przewodu pokarmowego. Ocenia się, że choruje na nią w ciągu całego życia 5-10% wszystkich osób dorosłych. Częściej chorują mężczyźni. Może występować w każdym wieku, ale najczęściej chorują ludzie młodzi i w średnim wieku. Charakterystyczna dla choroby wrzodowej jest jej nawrotowość. Wielu chorych ma nasilenia dolegliwości występujące co kilka miesięcy. W dawnych podręcznikach opisywano wiosenno -jesienne okresy zaostrzenia choroby. Nie dotyczy to wszystkich chorych.

18.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Najczęściej wrzody pojawiają się jesienią i wiosną. Podejrzewa się tutaj jako przyczynę zmiany hormonalne jak również zmiany w diecie

18.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Jesień to drugi okres w roku (po wiośnie), w którym wielu osobą dokuczają wrzody żołądka i/lub dwunastnicy. Właśnie wtedy większość chorych skarży się na bóle brzucha, nudności, pieczenie w dołku, uczucie rozpierania czy zgagę. Wtedy również większość z nich zaczyna przypominać sobie podstawowe zasady diety, o których lekarz co prawda wielokrotnie wspominał, ale które w okresie dobrego samopoczucia na ogół nie są przestrzegane.

20.12.2012 przez Sandman - Lekarz: lekarz
obalam

Zaostrzenie pojawia się wiosną i jesienią, w zimie dolegliwości powinny zmniejszyć swoje nasilenie.

Skąd ta sezonowość - na dobrą sprawę nie wiadomo, hipotez jest kilka.

22.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

Zaostrzenie objawow jesienia i zima/wiosna jest charakterystyczna cecha choroby wrzodowej. Nie do konca jest poznana przyczyna tkiego stanu.

25.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Prawda. Jedna z teorii sezonowego nasilania się dolegliwości tłumaczy, że właśnie w tych okresach roku bakterie Helicobacter pylori stają się szczególnie aktywne i chętnie się rozmnażają, mimo ekstremalnie niekorzystnych warunków panujących w żołądku i dwunastnicy.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Cechą charakterystyczną tego schorzenia, szczególnie wrzodów dwunastnicy, jest zależność od pory roku - zaostrzenie objawów obserwuje się zwykle wiosną i jesienią.