Długoterimnowe stosowanie wziewnych glikokortyosterydów prowadzi do zaćmy

Prawda czy mit?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (9)

12.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

4. Może pojawić się w trakcie długotrwałego przyjmowania glikokortykoidów, lecz po zaprzestaniu przyjmowania leków cofa się samoistnie

14.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

W badaniu podanym w linku u uytkowników kortykosteroidów zarówno wziewnych jak i doustnych

stwierdzono wysokie długoterminowe ryzyko rozwoju zacmy podtorebkowej tylnej

i jądrowej.

14.12.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
potwierdzam

Oczywiście może powodować zaćmę

18.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Jest to dość rzadki przypadek ale istnieje możliwość powstania zaćmy w wyniku stosowania przez długi czas glikokortykosteroidów

22.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

To czy wziewne glikokortykosteroidy powodują zaćme nie jest jednoznaczne. Najczęściej opisywane przypadki dotyczą wziewnych i donosowych postaci dipropioniatu beklometazonu, który ma większy potencjał działania niż inne dostępne w tych postaciach leki, jak deksametazon, flunizolid, triamcinolon, budesonid. U większości pacjentów u których wiąże się zaćme z wziewnymi GKS, wcześniej w terapii występowały również epizody podawania leku o działaniu ogólnoustrojowym.

24.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

Potwierdzam mit. Stosowanie sterydow, zarowno doustnie jak i wziewnie, moze powodowac zacme.

25.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Świeże publikacje na ten temat wykazuja że w przypadku stosowania wyłącznie inhalacyjnych steroidów nie ma takiego ryzyka:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15724895

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7638813

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8103877

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Może pojawić się w trakcie długotrwałego przyjmowania glikokortykoidów, lecz po zaprzestaniu przyjmowania leków cofa się samoistnie.

19.02.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

jednym ze skutków ubocznych jest właśnie: zaćma (katarakta)