Smażenie potraw na maśle uaktywnia związki rakotwórcze.

Prawda czy fałsz?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (11)

9.12.2012 przez Judyta P - Student medycyny: wydział z sercem i wątrobą!
potwierdzam

Masło poddane wysokiej temperaturze bardzo szybko ulega dymieniu i nadaje się jedynie do krótkiego smażenia (omlet, jajecznica - białko jaja ścina się szybciej niż następuje rozkład termiczny masła). W wyniku ogrzewania przez dłuższy czas masła w wysokiej temperaturze powstaje rakotwórcza akroleina, zatem smażenie na maśle produktów wymagających dłuższego ogrzewania jest niewskazane.

Klarowane masło ma wyższą temperaturę dymienia, dochodzącą do 252 °C, czyli wyżej niż większość gatunków oleju i ono nadaje się do smażenia.

9.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

podczas poddawania masła wysokiej temperaturze powstaje rakotwórcza substancja – akroleina

9.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Jednak masło oraz margaryny miękkie mają niską temperaturę rozkładu i z tego względu nie nadają się do długotrwałego smażenia. Pod wpływem wysokiej temperatury w produktach tych powstaje aldehyd akroleina - związek rakotwórczy.

10.12.2012 przez Żyj zdrowo i aktywnie - Inny: dziennikarz
potwierdzam

Masło ma niską temperaturę dymienia, a podgrzanie go do wyższych temperatur powoduje powstanie substancji zwanej akroleiną.Do smażenia dobry będzie olej rzepakowy, którego temperatura dymienia wynosi 230 stopni C.

12.12.2012 przez Krzysztof Choma - Student: EiT
potwierdzam

Masło ma niską temperaturę dymienia.

A więc stosunkowo szybko zaczyna wydzielać związki niebezpieczne dla naszego organizmu.

Najzdrowiej jest smażyć potrawy na oliwie extravirgin.

Jednonienasycone kwasy tłuszczowe jako jedyne nie podlegają degradacji podczas obróbki cieplnej, nie utleniają się, więc mogą być używane do smażenia. A najbogatszą w te kwasy jest oliwa z oliwek extravergine.

14.12.2012 przez Anita Grochowska - Student: farmacja
potwierdzam

Negatywnym skutkiem smażenia jest przedostawanie się do potrawy produktów rozkładu tłuszczu, a zwłaszcza akroleiny, która uważana jest za czynnik rakotwórczy.

17.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Substancja rakotwórcza o której myślimy podczas smażenia potraw na maśle to akroleina, substancja ta powstaje podczas podgrzewania masła powyżej 90 stopni Celsjusza

22.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Masło ma niską temperaturę dymienia. Spalony tłuszcz wydziela niebiesko-szary dym, co z kolei jest znakiem powstania akroleiny – bardzo szkodliwej substancji toksycznej o działaniu rakotwóczym.

25.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Do smażenia nadaje się nie tylko olej

To prawda, jednak olej jest zdecydowanie najlepszy! Na maśle możesz smażyć tylko bardzo krótko, np. gdy robisz dziecku jajecznicę. Przy dłuższym smażeniu masło pali się, a wtedy powstają w nim rakotwórcze związki. Do smażenia nadaje się też smalec (nie jest taki zły, ma więcej NNKT niż masło!). Jeśli chodzi o oleje, to wolno smażyć na każdym, tylko że na sojowym i kukurydzianym – krótko, najwyżej kilka minut. Pamiętaj też, że smażone potrawy nasiąkają tłuszczem, stają się bardziej kaloryczne i ciężej strawne. Dlatego często nie proponuj ich maluchowi. Jeśli jednak skończył dwa lata, czasem podaj mu coś usmażonego. Na dobrej jakości oleju, wtedy przemycisz też NNKT!

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Podczas poddawania masła wysokiej temperaturze powstaje rakotwórcza substancja – akroleina.

19.02.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Pod wpływem wysokiej temperatury w produktach tych powstaje aldehyd akroleina - związek rakotwórczy