Picie ciepłego mleka zwiększa senność

Prawda czy fałsz?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (9)

9.12.2012 przez Judyta P - Student medycyny: wydział z sercem i wątrobą!
obalam

Bajka, przesąd i zwykłe placebo, któremu ulega ok.40% populacji w Polsce.

Oprócz pożądanych białek w mleku znajdują się w nim węglowodany i tłuszcze. Te wręcz utrudniają zasypianie. Zwiększa się bowiem poziom cukrów we krwi, co prowadzi do zwiększonego wydzielana insuliny. Pod jej wpływem, glukoza jest usuwana z organizmu, poprzez przekształcanie w tkankach w energię. To z kolei powoduje wysyłanie impulsu do mózgu, do ośrodka głodu. Tak więc reaguje na to uczuciem głodu. W takim stanie organizm nie będzie w stanie zasnąć, bowiem domaga się dostarczenia składników odżywczych. Oprócz tego następuje odkładanie tłuszczu w postaci tkanki tłuszczowej, bowiem w pozycji leżącej organizm nie jest w stanie spalić tłuszczów.

9.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Od dawien dawna utarło się w naszej kulturze, iż szklanka mleka wypita przed snem, szczególnie łącznie z miodem, jest sposobem na dobry sen i ułatwia zasypianie. Niestety, to tylko bajki. Taki sposób to zwykłe placebo.

9.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Od dawien dawna utarło się w naszej kulturze, iż szklanka mleka wypita przed snem, szczególnie łącznie z miodem, jest sposobem na dobry sen i ułatwia zasypianie. Niestety, to tylko bajki. Taki sposób to zwykłe placebo.

14.12.2012 przez Małgorzata Górska - Inny: bibliotekarz
obalam

Znam to od dzieciństwa i długo w to wierzyłam. Niestety, nie jest to prawda

17.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Białka mleka mają działanie pobudzające więc lepiej ich przed snem nie pić. Polecam raczej melisę

22.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Obiektywne badania nie wykazały, aby mleko zwiększało senność. Kiedyś przypuszczano, że może mieć takie właściwości na podstawie teorii serotoninowej, obecnie mleko jest traktowane w kategorii placebo.

25.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Mleko zawiera tryptofan z którego powstaje melatonina ale jest go zbyt mało by wywołać senność.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Taki sposób to zwykłe placebo. Takiemu nasennemu placebo ulega nawet 40% populacji. Prowadzone były badania na temat serotoninowej teorii snu, która dotyczy związku serotoniny, a dokładniej jej prekursora – tryptofanu, z mechanizmem zasypiania. Jednak coraz bardziej odchodzi się od tej teorii.

19.02.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

. Szczególnie istotne jest, iż oprócz pożądanych białek w mleku znajdują się w nim węglowodany i tłuszcze. Te wręcz utrudniają zasypianie. Zwiększa się bowiem poziom cukrów we krwi, co prowadzi do zwiększonego wydzielana insuliny  hormonu, który reguluje poziom glukozy we krwi. Pod wpływem insuliny, glukoza jest usuwana z organizmu, poprzez przekształcanie w tkankach w energię. To z kolei powoduje wysyłanie impulsu do mózgu, do ośrodka głodu