Szpinak jest doskonałym źródłem żelaza

prawda czy fałsz?

Próby weryfikacji mitu (12)

9.12.2012 przez Adam Oldfart - Inny: Farmaceuta
obalam

To chyba najpopularniejszy mit żywnościowy. Jak wieść głosi, wziął się stąd, że podczas badania zawartości żelaza w szpinaku, omyłkowo przesunięto przecinek w wyniku, przez co poszła wieść, że w szpinaku jest pełno żelaza.

9.12.2012 przez Judyta P - Student medycyny: wydział z sercem i wątrobą!
obalam

Zawartość i dostępność żelaza w szpinaku nie odbiega od innych zielonych roślin.

Jest to jedna z najsłynniejszych literówek w historii medycyny. W 1890 roku jeden z amerykańskich naukowców prowadził szczegółowe badania nad szpinakiem. Jego asystentka, zamiast wpisać w raporcie, że 100 gramów szpinaku zawiera 3 miligramy żelaza, pomyliła się i napisała 30. Dzięki jej niedopatrzeniu szpinak zyskał sławę nadzwyczaj zdrowego warzywa.

Co nie zmienia faktu, że jarzyny są zdrowe i warto je jeść.

9.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Więcej żelaza niż w szpinaku znajdziemy m.in. w płatkach owsianych, melasie, śliwkach suszonych. Szpinak wcale nie zawiera dużo żelaza dodatkowo jego przyswajalność maleje wraz z ograniczeniem witaminy C w naszej diecie.

9.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Pamiętajmy, że jest to jedno z warzyw o najsilniejszych właściwościach przeciwnowotworowych. Zmniejsza ryzyko wystąpienia zaniku mięśni, bardzo dobrze wpływa na trawienie, poleca się go także jako środek pomagający w leczeniu zaparć i nadciśnienia. Roślina ta zawiera bardzo dużo wody i jest niskokaloryczna: 100 gramów szpinaku to zaledwie 20- 32 kalorii. Poza tym jest bogaty w minerały, takie jak magnez, potas, wapń, żelazo, oraz w kwas foliowy i witaminy A i C.

14.12.2012 przez Małgorzata Górska - Inny: bibliotekarz
potwierdzam

Może nie najdoskonalszym, ale na pewno wartym jedzenia. Aby nasze ciało lepiej przyswajało żelazo potrzebne są witaminy B6, B12, C i E oraz kwas foliowy, cynk i miedź. I właśnie szpinak, oprócz żelaza, ma to wszystko

14.12.2012 przez Justyna Nowakowska - Student: Pomorski Uniwersytet Medyczny - Dietetyka
potwierdzam

Szpinak jest doskonałym źródłem wielu składników mineralnych i witamin. w 100g szpinaku znajdziemy odpowiednio:

- 30,5mg wit C

- 115,8ug folianów

- 0,25mg wit B6

- 0,49mg niacyny

- 0,163mg ryboflawiny

- 0,085mg tiaminy

- 1,32mg wit E

- 530ug wit A

- 0,09mg miedzi

- 0,63mg cynku

- 2,5mg żelaza

- 48mg magnezu

- 26mg fosforu

- 84mg wapnia

- 212mg potasu

- 23mg sodu

- 2,3g błonnika pokarmowego

17.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

W szpinaku może i znajduje się sporo żelaza ale jest ono trudno dostępne dla nas z powodu występowania w postaci soli sodowych. Dlatego często lepiej jeść pożywienie trochę uboższe w żelazo, które jest łatwo przyswajalne

24.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Żelazo zawarte w szpinaku jest silnie związane z heksafosforanem inozytolu i nie dysocjuje w przewodzie pokarmowym człowieka.

25.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Mit o zdrowym szpinaku pochodzi jeszcze sprzed wojny. Wykazano wtedy, że warzywo to jest wyjątkowo zasobne w żelazo. W tamtych czasach badano jedynie chemiczną zawartość, natomiast nie potrafiono zbadać wchłanialności. Dzisiaj dzięki metodzie izotopowej wiemy, że po zjedzeniu szpinaku żelazo w nim zawarte wchłania się zaledwie w jednym procencie. Dla porównania: żelazo z cielęciny wchłania się w 22 proc., z sałaty w 3 proc., z produktów zbożowych w 5 proc., z fasoli i grochu w 8-10 proc. Badając różne diety można uśrednić, że jedząc 2500 kalorii organizm otrzymuje 15 mg żelaza. Jeżeli będzie to żelazo ze szpinaku, to wchłonie się zaledwie 0,15 mg żelaza, z czego może powstać jedynie 9 mililitrów krwi miesięcznie. Mężczyźnie to może wystarczyć, ale nie kobiecie w wieku rozrodczym. Gdybyśmy zjedli te 15 mg żelaza w cielęcinie, to okazałoby się, że wchłonęło się 3 mg żelaza, z czego organizm może utworzyć nawet do 180 mililitrów krwi miesięcznie.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Pamiętajmy, że jest to jedno z warzyw o najsilniejszych właściwościach przeciwnowotworowych. Zmniejsza ryzyko wystąpienia zaniku mięśni, bardzo dobrze wpływa na trawienie, poleca się go także jako środek pomagający w leczeniu zaparć i nadciśnienia. Roślina ta zawiera bardzo dużo wody i jest niskokaloryczna: 100 gramów szpinaku to zaledwie 20- 32 kalorii. Poza tym jest bogaty w minerały, takie jak magnez, potas, wapń, żelazo, oraz w kwas foliowy i witaminy A i C.

4.01.2013 przez Nadii - Student: Dietetyka
obalam

W szpinaku znajduje się żelazo, ale jest ono mniej przyswajalne niż to z mięsa. najlepiej z podrobów np. wątroby.

26.02.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Szpinak warzywny, surowy

żelazo 2,71 mg

jest mało :)

1.03.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
obalam

Cytuję za stroną: http://raptularius.blogspot.com/2011/02/mit-o-szpinaku.html

Mit o zdrowym szpinaku pochodzi jeszcze sprzed wojny. Wykazano wtedy, że warzywo to jest wyjątkowo zasobne w żelazo. W tamtych czasach badano jedynie chemiczną zawartość, natomiast nie potrafiono zbadać wchłanialności. Dzisiaj dzięki metodzie izotopowej wiemy, że po zjedzeniu szpinaku żelazo w nim zawarte wchłania się zaledwie w jednym procencie. Dla porównania: żelazo z cielęciny wchłania się w 22 proc., z sałaty w 3 proc., z produktów zbożowych w 5 proc., z fasoli i grochu w 8-10 proc. Badając różne diety można uśrednić, że jedząc 2500 kalorii organizm otrzymuje 15 mg żelaza. Jeżeli będzie to żelazo ze szpinaku, to wchłonie się zaledwie 0,15 mg żelaza, z czego może powstać jedynie 9 mililitrów krwinek miesięcznie. Mężczyźnie to może wystarczyć, ale nie kobiecie w wieku rozrodczym. Gdybyśmy zjedli te 15 mg żelaza w cielęcinie, to okazałoby się, że wchłonęło się 3 mg żelaza, z czego organizm może utworzyć nawet do 180 mililitrów krwi miesięcznie."

Internet Journal of Criminology rozwiewa resztki wątpliwości w ciekawej rozprawie Mike'a Suttona: "SPINACH, IRON and POPEYE: Ironic lessons from biochemistry and history on the importance of healthy eating, healthy scepticism and adequate citation" [Szpinak, żelazo i Popeye: ironiczna lekcja z biochemii i historii na temat ważności zdrowego odżywiania się, zdrowego sceptycyzmu i dokładności w cytowaniu]. "Dokumentacja biochemiczna i raporty dotyczące nowinek naukowych z 1930 poważnie podważają długo podtrzymywany truizm jakoby w latach 20 i 30 dwudziestego wieku, biochemicy, dietetycy, przedstawiciele departamentów zdrowia i E. Segar - twórca gazetowego komiksu Popeye zostali wprowadzeni w błąd albo przez błędne postawienie przecinka w liczbie dziesiętnej w wynikach badań z XIX wieku, lub też przez błędna interpretację danych w XIX-wiecznym odkryciu naukowym, które miałyby dziesięciokrotnie wyolbrzymić zawartość żelaza w szpinaku. Idąc dalej, zaniedbanie w zakresie studiowania oryginalnych źródeł jest udokumentowane przez rzeszę kompletnie błędnych publikacji twierdzących, że to właśnie te apokryficzne błędy spowodowały, że Segar wybrał dla Popeya szpinak jako źródło nadludzkiej siły. W rzeczywistości, Segar wybrał i promował szpinak jedynie ze względu na jego zawartość witaminy A.", pisze we wstępie Sutton.

Reszta tu: http://www5.in.tum.de/~huckle/Sutton_Spinach_Iron_and_Popeye_March_2010.pdf