Ludzie na starość się ''kurczą''

prawda czy fałsz?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (10)

9.12.2012 przez Adam Oldfart - Inny: Farmaceuta
potwierdzam

To fakt. Zmniejsza się elastyczność krążków międzykręgowych, pogłębiają się lordozy (czyli naturalne wygięcia kręgosłupa), zmniejsza się ilość kolagenu w skórze (a co za tym idzie jej elastyczność) etc. To wszystko powoduje, że staruszkowie robią się mniejsi i jakby "wysuszeni". Ale za to "na pocieszenie" często następuje hipertrofia nosa (na pewno nie raz widziałaś staruszka z nosem jak kalafior) i małżowin usznych.

9.12.2012 przez Judyta P - Student medycyny: wydział z sercem i wątrobą!
potwierdzam

W przebiegu życia w naszym organizmie zachodzą zmiany wsteczne związane z zanikiem (równomiernym) wszystkich narządów.

Na początek "skraca się" kręgosłup i kurczą mięśnie. W kolejnych dekadach kurczą się także nasze narządy wewnętrzne, m.in. pęcherz i narządy płciowe, serce. Wpływa to negatywnie na nasz stan zdrowia i skutkuje pojawianiem się wielu dolegliwości.

Potwierdzenie mitu wprost z "patomorfologii klinicznej" Krusia rozdział zmiany wsteczne + mały link pod spodem.

9.12.2012 przez Irena - Inny: pasjonat
potwierdzam

rzeczywiście ludzie zauważają że na starość są mniejsi, jest to spowodowane przede wszystkim lekkim przygarbieniem po przepracowanym życiu ale kości też się delikatnie kurczą

9.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

W pierwszej kolejności kurczą się ludzkie kości, które wraz z wiekiem tracą mnóstwo minerałów, w tym wapń. Zmniejszają się również nasze mięśnie.

9.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Nie od dziś wiadomo, że z biegiem lat ludzie robią się coraz niżsi. Okazuje się jednak, że maleje nie tylko nasz wzrost, ale również większość narządów wewnętrznych!

17.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Kurczy nam się nie tylko kręgosłup lecz także mięśnie i narządy wewnętrzne

24.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Kurczymy się z wielu względów. Po pierwsze tracimy wodę z organizmu, stanowi ona już tylko ok 50% naszej masy ciała. Razem z wodą zmniejsza się objętość wszystkich narządów. Krążki międzykręgowe również stają się mniej uwodnione przez co robią się bardziej płaskie i jesteśmy niżsi.

http://naleczowianka.onet.pl/nawodnienie/4382807,1,woda-glowny-skladnik-ludzkiego-ciala,artykul.html

25.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Na skutek grawitacji zminejsza się odległość pomiędzy kręgami. Dodatkowo efekt ten może pogłębić osteoporoza która prowadząc do kompresyjnych złamań kręgów skraca je.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Fakt, że z roku na rok stajemy się coraz niżsi jest powszechnie znany. Mówi się, że tracimy około 1 cm z każdą dekadą po osiągnięciu 40. roku życia. Winić za to możemy przede wszystkim nasz kręgosłup. Dyski, które wypełniają przestrzenie między kręgami, mają za zadanie amortyzować ruch. To zadanie, niezwykle istotne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, przyczynia się do zużywania dysków i ich zmniejszania z roku na rok. Zbudowane są z chrząstki, która w 88% składa się z wody. Wraz z wiekiem, elementy te spłaszczają się i tracą płyn a to powoduje utratę centymetrów.

19.02.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Po prostu dyski naszego kręgosłupa nie są takie sprężyste jak za młodu. I maleje się o te 4-5 cm