Zbyt duża ilość spożywanego cukru u dzieci powoduje ich nadpobudliwość.

Prawda czy fałsz?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (9)

9.12.2012 przez Judyta P - Student medycyny: wydział z sercem i wątrobą!
obalam

Nie można generalizować stwierdzając, że wszystkie dzieci reagują nadaktywnością na cukier. Oczywiście ze względów zdrowotnych należy ograniczać dzieciom ilość cukru w diecie, ale to nie jest sposób na opanowanie rozbrykanych kilkulatków.

9.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Wbrew powszechnym opiniom nie wykazano, by dieta, np. ilość cukru spożywanego przez dziecko decydowała o jego sposobie reagowania na bodźce.

9.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Najszybciej przyswajalnymi składnikami pożywienia są węglowodany. Dlatego też są najlepszym źródłem energii. Najszybciej się rozkładają i zostają wchłonięte do krwiobiegu tzw. węglowodany proste, występujące w ciastach, cukrze i w słodyczach. Zbyt wysoki poziom cukru we krwi jest przyczyną nadpobudliwości

17.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Cukier jest substancją która wbrew wszystkiemu ma działanie rozluźniające a nie jak się powszechnie uważa pobudzające

24.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Niezależnie od tego ile cukru będziemy spożywać u zdrowej osoby jego poziom we krwi jest stały (waha się w małych granicach). W takim wypadku na mózg, który czerpie glukozę z krwi, nie może wpłynąć to czy zjemy dużo cukru czy mało. Inaczej sprawa ma się u osób chorych na cukrzycę, jednak u nich wysoki poziom cukru powoduje senność, a nie pobudzenie.

25.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Cukier czyli chemicznie sacharoza nie ma wpływu na stan emocjonalny dziecka. Jest on natomiast normalnym składnikiem dobrze zbilansowanej diety. Powinno się go limitować ale to ze względu na jego zły wpływ na metabolizm - szczególnie jeśli mu towarzyszy mało ruchu.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Gdy podamy dzieciom przeciery owocowe, w których zawarty jest naturalny cukier z owoców, też sprawiamy przyjemność dziecku, a przy okazji będzie to wartościowy posiłek. Z tego też względu z wprowadzaniem czekolady i batoników nie należy się spieszyć, zaleca się poczekać aż dziecko skończy dwa latka.

19.02.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Węglowodany spożyte przez dziecko mogą dać energię dziecku a co za tym idzie nadpobudliwość

23.03.2013 przez Jerzy Zięba - Inny: Naturopatia
potwierdzam

Zdecydowanie TAK! Przećwiczone mam to od ponad 20-stu lat. Zabrać cukier, będzie absolutna wojna, ale po dwóch dniach dziecko się uspokoi i zacznie funkcjonować normalnie.