Dzieci należy chwalić za wysiłek, nie za inteligencję

Chwalenie dzieci za ich inteligencję może utrudniać ich rozwój - Zamiast tego, powinny one być chwalone za ich wysiłek.

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (11)

21.09.2012 przez Kamil Kopij - Inny: amator
potwierdzam

Rzeczywiście istnieją badania, z których wynika, że dzieci powinno się raczej chwalić za wysiłek, niż za zdolności/inteligencję. W załączniku link do tych badań.

21.09.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
potwierdzam

Dzieci trzeba chwalić, ale tylko za ciężką pracę stwierdziła prof. Dweck. „W przeciwnym wypadku będą się koncentrować na zachowaniu dobrego mniemania o sobie. Panicznie będą się bały popełnienia błędu, który może zachwiać ich wysoką samooceną. Nie będą więc zdolne do podejmowania ryzyka i nowych wyzwań”. I niestety się z tym zgadzam.

1.11.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Dziecko jednak włożyło w to dużo starań, więc warto powiedzieć „podoba mi się, jak bardzo się starałeś!”. To dla niego może być ważne osiągnięcie sukcesu w postaci końcowego efektu. Jeśli jest on poza jego zasięgiem – pomóżmy odrobinę, akurat tyle, ile trzeba. Podpowiadajmy, ale nie wyręczajmy. Pomyślmy o tym, żeby dziecko nie zostało z poczuciem „no i co, że się starałem, skoro nie wyszło?”. Lepiej, by wiedziało, że wcale nie tak dużo brakowało i że większość zrobiło samo.

12.11.2012 przez Kamila Zyzak - Lekarz: pediatra
potwierdzam

Dzieci na pewno należy chwalic za wysiłek, za próbę zmierzenia się z kolejnymi trudnościami. Pedagodzy mówią na to pozytywne wzmacnianie. Nawet najbardziej inteligentne dzieci nie sa dobre we wszystkim :) i warto aby stopniowo zdobywały kolejne umiejetności, nie cofały sie przed wyzwaniami, żeby chociaż próbowały:).

Polecam: Jam mówić żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać żeby dzieci do nas mówiły (Adele Faber)

29.11.2012 przez Aleksandra Strycharz - Patron portalu: Student
obalam

Dzieci należy chwalić za wszystko nie tylko za wysiłek fizyczny.To jak dziecko się uczy jest bardzo ważne ponieważ wpływa to na jego późniejsze osiągnięcia w nauce a także na wybór zawodu jeżeli jest inteligentny to na pewno ma gwarancje lepszej pracy

6.12.2012 przez Amelia Prorok - Inny: Interesuję się medycyną od wielu lat
potwierdzam

iloraz inteligencji to nie ich wina/zasługa ważne to jak bardzo sie starają - żeby miały motywację by dalej chcieć coś robić warto je chwalić. Dzieci chwalone są w stanie osiągnąć wiecej niż te ktorych wysiłków się nie zauważa

10.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Dzieci chwale na inteligencje często unikały trudnych spraw . Dlatego lepiej jest chwalić dzieci za poczyniony wysiłek, nie za jego efekt. Wtedy będą się mniej obawiały tego, że coś może nie pójść po ich (i rodziców) myśli i chętnie podejmą się nowych wyzwań.

21.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Dziecko ma się uczyć i pochwała ma działanie motywujące dlatego powinniśmy chwalić dzieci za próbę wykonania tego czego wymagamy od dziecka a nie od efektu z jakim się udało to zadanie wykonać

23.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Za co należy chwalić?

1. Za atuty i mocne strony ( tu można zaliczyć inteligencję)

2. Za wysiłki, postępy i dokonania

3. Za to, że dziecko współpracuje z innymi.

25.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Należy często chwalić swoje dziecko – dzięki czemu wzrasta w nim poczucie własnej wartości. Trzeba doceniać jego starania i wysiłek podejmowany przez dziecko. Jeśli coś sprawia mu trudność, nie przekonuj go, że jest to niezwykle łatwe zadanie. To nie jest pomocne. Jeśli w końcu uda mu się to osiągnąć, będzie uważało, że nie dokonało niczego ważnego.

28.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Badanie przeprowadzone na 400 amerykańskich piątoklasistach dowiodło, że dzieci, które były chwalone za inteligencję, często unikały podejmowania trudnych zadań!