Mózg człowieka znacząco różni się od mózgu szympansa.

A może istnieją pewne podobieństwa?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (10)

7.12.2012 przez Adam Oldfart - Inny: Farmaceuta
obalam

Zależy co rozumiesz przez "znacząco".

Oczywiście, że istnieją podobieństwa w budowie. W końcu obydwa gatunki wykształciły się na tej samej planecie i należą do tej samej linii ewolucyjnej.

7.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Według zespołu naukowców Benjamin Blencowe i John Calarco z University of Toronto's Centre for Cellular and Biomolecular Research przyczyną mogą być różnice w obróbce potranskrypcyjnej genów w splicingu. Proces ten polega na wycinaniu fragmentów niekodujących genów - intronów i łączeniu fragmentów kodujących - eksonów. Badając tkanki mózgi i serca wykryli, że różnice w tym procesie miedzy człowiekiem a szympansem są na poziomie 6-8%.

7.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Zespół naukowców: Benjamin Blencowe i John Calarco z University of Toronto's Centre for Cellular and Biomolecular Research badając tkanki mózgi i serca wykryli, że różnice w tym procesie miedzy człowiekiem a szympansem są na poziomie 6-8%.

8.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Ciężko odpowiedzieć na ten mit, ponieważ słowo "znacząco" jest w tym przypadku nie precyzyjne.

Mózg człowieka różni się od mózgu małpy budową anatomiczną - jest skrócony przodotylnie tzn. w czasie ewolucji zachodził proces ściskania głowy od przodu i tyłu. Z punktu anatomicznego móżdżek nie leży z tyłu mózgu, a jest wtłoczony pod półkulę mózgową. U wszystkich małp występuje silne pofałdowanie kory mózgowej (najsilniejsze jest oczywiście u człowieka) a wraz z powiększenaniem się powierzchni wzrastają możliwości mózgu.

Mózg człowieka jest co najmniej 3-krotnie większa od masy mózgu małp. Jeżeli wzrastała 3 razy to od momentu wspólnego posiadania przodka, gen komórek nerwowych wzrósł 1,25 raza.

Mózg nie wzrasta w liczbie komórek, ale wzrasta ilość połączeń nerwowych między poszczególnymi komórkami. Im wyżej stoją małpy w systematyce (im są inteligentniejsze) stwierdzamy, że większe jest pofałdowanie kory i mózg.

8.12.2012 przez Rachela - Inny: przyszły ortopeda
potwierdzam

Istnieją podobieństwo nie tylko w mózgu ale i w całym ciele.

9.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Analizując mózg człowieka i szympansa nietrudno nie zauważyć znacznej różnicy w rozmiarze. Statystyki podają, że średnio mózg człowieka mierzy ok. 1200-1400 centymetrów sześciennych, podczas gdy szympansa od 300 do 500 cm sześciennych. Jednocześnie, szympansy osiągają masę ciała średnio do 40 kg, choć zdarzają się wyjątkowo okazałe osobniki (90 kg).

16.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Mózg szympansa jest bardzo podobny do mózgu człowieka zwłaszcza budową anatomiczną, jest tylko trochę mniejszy niż nasz

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Przede wszystkim masą: Analizując mózg człowieka i szympansa nietrudno nie zauważyć znacznej różnicy w rozmiarze. Statystyki podają, że średnio mózg człowieka mierzy ok. 1200-1400 centymetrów sześciennych, podczas gdy szympansa od 300 do 500 cm sześciennych. Jednocześnie, szympansy osiągają masę ciała średnio do 40 kg, choć zdarzają się wyjątkowo okazałe osobniki (90 kg).

7.01.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

wszystko w linku

2.12.2014 przez Lucja Trochimiuk - Student: Pielęgniarka
potwierdzam

Ludzie mają zdolności logicznego myślenia przydatnego w konstruowaniu narzędzi w odróżnieniu od małp. Więcej info w linku...

Dołączony obrazek: