Tryb życia jest ważniejszym czynnikiem niż obciążenie genetyczne, rozpatrując stan zdrowie/choroba.

Czyli jaki mamy wpływ na własne zdrowie.

Próby weryfikacji mitu (9)

7.12.2012 przez Adam Oldfart - Inny: Farmaceuta
obalam

Jak ktoś ma hemofilię albo cierpi na śmiertelną rodzinną bezsenność to tryb życia niewiele mu pomoże. Pewnych rzeczy się nie przeskoczy

7.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Szacuje się, że styl życia wyjaśnia ok. 40-60% zmian w stanie zdrowia społeczeństwa, środowisko ok. 20-30%, genetyka ok. 10-20%, natomiast opieka medyczna 3-15%.

7.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Największy, bo 53% wpływ na zdrowie człowieka ma styl życia

8.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Są mutacje, które powodują choroby od razu od urodzenia, jak np. hemofilia czy mukowiscydoza. Inne mutacje predysponują do wystąpienia np. nowotworu, ryzyko dla danej osoby jest większe niż populacyjne. Natomiast tryb życia nigdy nie sprawi, że ktoś na 100% będzie miał daną chorobę i w drugą stronę, mając zdrowy tryb życia nie mamy 100% pewności, że nie zachorujemy.

16.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Na styl życia każdy może mieć wpływ, a często to od niego zależy czy rozwinie się jakaś choroba czy nie i często jeśli prowadzimy zdrowy tryb życia opóźniamy moment wystąpienia objawów choroby genetycznej

19.12.2012 przez Patronikus - antropolog fizyczny
obalam

Wszystko zależy podłoże jakiej choroby rozpatrujemy. Część schorzeń jest determinowana wyłącznie genetycznie; stwardnienie rozsiane, mukowiscydoza, anemia sierpowata etc. i czynnik środowiskowy ma tutaj niewiele do powiedzenia. Choroby w których czynnik środowiskowy decyduje o ich rozwoju, wymagają również odpowiednich sekwencji nukleotydów aby w ogóle zaistnieć. Kolega Rysiek Paczuski wykazywał m.in. związek determinowanych wyłącznie genetycznie grup krwi z zapadalnością na nowotwory płuc u palaczy. Okazuje się, że u osób palących tytoń z grupą krwi O bardzo rzadko występuje nowotwór płuc. Niestety nie podam źródła bo praca się jeszcze nie ukazała ... informacja ustna. Skłonność do nałogów czy zapadalności na konkretne schorzenia dziedziczymy genetycznie, jednak jest to tylko możliwość, która przy określonych warunkach środowiskowych może ale nie musi się ujawnić. Procentowy udział czynnika genetycznego i środowiskowego w rozwoju choroby, jest dla każdej inny ... NIE ma ogólnych, uniwersalnych zestawień dla wszystkich schorzeń. Oczywiście jeśli mamy w bliskiej rodzinie przypadki nowotworów czy alkoholizmu wskazane są zachowania prewencyjne, ograniczenie spożywania pewnych produktów czy używek.

23.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Sklaniam sie ku stwierdzeniu, ze tryb zycia jest wazny w profilaktyce niektorych chorob (np nowotworow- palenie, tlusta dieta, azbest- to srodki powodujace nowotwory, tkorych mozemy sie starac unikac). Sa jednak choroby (znowu posluze sie przykladem nowotworow), ktore nawet przy bardzo zdrowym trybie zycia i tak sie pojawia, np we wrodzonej polipowatosci jelita grubego- ktos moze przestrzegac wszystkich zasad zdrowego zycia, a i tak jest ogromna szansa ze zachoruje na raka jelita grubego, poniewaz ma takie a nie inne geny.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

100% zmienności tradycyjnie stosowanych mierników stanu zdrowia społeczeństwa można wyjaśniać odwołując się do wpływu czterech grup czynników: stylu życia, środowiska, genetyki i opieki medycznej. Szacuje się, że styl życia wyjaśnia ok. 40-60% zmian w stanie zdrowia społeczeństwa, środowisko ok. 20-30%, genetyka ok. 10-20%, natomiast opieka medyczna 3-15%.

7.01.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Sport to najtańsza profilaktyka, która przynosi lepsze rezultaty niż niejeden lek.

8.02.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
potwierdzam

Rzeczywiście jest tak, jak napisała Pani Doktor Klaudia Klepko: Są mutacje, które powodują choroby od razu od urodzenia, jak np. hemofilia czy mukowiscydoza. Inne mutacje predysponują do wystąpienia np. nowotworu, ryzyko dla danej osoby jest większe niż populacyjne. Natomiast tryb życia nigdy nie sprawi, że ktoś na 100% będzie miał daną chorobę i w drugą stronę, mając zdrowy tryb życia nie mamy 100% pewności, że nie zachorujemy.

Podsumowując Jej słowa można powiedzieć, że istnieją pewne ciężkie choroby uwarunkowane genetycznie, na przebieg których tryb życia nie ma żadnego wpływu. Na szczęście ich częstość w naszym społeczeństwie jest stosunkowo niewielka. Większa część społeczeństwa nie posiada w swoim organizmie genów odpowiedzialnych za ww. choroby, czyli to nie one regulują długość życia (komfort życia) większości z nas, a robi to codzienny styl życia. Pan Doktor Marcin Musiał pięknie napisał: Szacuje się, że styl życia wyjaśnia ok. 40-60% zmian w stanie zdrowia społeczeństwa, środowisko ok. 20-30%, genetyka ok. 10-20%, natomiast opieka medyczna 3-15%.

Źródło: http://www2.sum.edu.pl/wydawnictwa/wiadlek/9-10-2007/s489_betlejewski_s.pdf; http://promocjazdrowiawpracy.pl/promocja-zdrowia/od-czego-zalezy-zdrowie/.