Gaz rozweselający naprawdę rozwesela

Z nazwy by wynikało, ale czy to fakt, czy też jedynie mit ...

Próby weryfikacji mitu (10)

7.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Inhalowanie podtlenku azotu przynosi zróżnicowane działanie fizyczne: dezorientację zakłócenia obrazu (pulsacje obrazu) warczące badź pulsujące halucynacje słuchowe podobnie pulsujące halucynacje wzrokowe zwiększają się bóle progowe (?) pogłębiają się związki umysłowe. Fizjologiczne efekty następują w przybliżeniu po miniucie od wciągnięcia podtlenku i wtedy głównie rozpraszają. Trochę pozostałych efektów może działać kilka minut później. Podtlenek azotu przenika błony lipidowe i tworzy efekt znieczulający. Długi czas lub duża dawka może powodować nieprzyjemne efekty.

7.12.2012 przez Adam Oldfart - Inny: Farmaceuta
potwierdzam

Tak. Podtlenek azotu może wprawić konsumenta w nastrój "głupawki". Dawniej ogranizowano nawet wieloosobowe pokazy, podczas których "znieczulano" uczestników ku ogólnej uciesze.

7.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Oddychanie podtlenkiem azotu daje uczucie bardzo przyjemnego oszołomienia. Będąc w tym stanie nie odczuwa się ani strachu, ani lęku. Szczególnie dzeci i młodzież zaczynają śnić. Sny są bardzo przyjemne i związane zazwyczaj z lataniem, pływaniem, dryfowaniem w wodzie lub powietrzu, w chmurach lub kosmosie. Mimo tego pacjent pozostaje w stałym kontakcie z lekarzem i w pełni podejmuje współpracę przy leczeniu.

8.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Gaz rozweselający obecnie używany jest głównie w stomatologii. Metoda ta pozwala na zapewnienie i osiągnięcie pełnego komfortu psychicznego oraz pokonanie bólu. Jest to mieszanina podtlenku azotu(N2O) i tlenu (O2), która wywołuje stan fizycznego odprężenia, przyjemnego oszołomienia, przy jednoczesnym zachowaniu u pacjenta podstawowych odruchów i świadomości.Przyjemność przebywania w tym stanie powoduje to, że pacjent nie odczuwa ani strachu ani lęku. Gaz rozweselający, oprócz wyraźnej poprawy samopoczucia, wykazuje także działanie znieczulające, dzięki czemu małe plomby, czy usuwanie kamienia mogą zostać wykonane bez zastrzyku, tylko w czasie działania gazu rozweselającego.

8.12.2012 przez Judyta P - Student medycyny: wydział z sercem i wątrobą!
potwierdzam

Tak, powoduje on stan rozluźnienia i głupawki. Ponad to jest, nieszkodliwym i skutecznym sposobem znoszenia lęku szczególnie zalecaną dla dzieci podczas zabiegów stomatologicznych (w polsce od 1995r). Metoda wskazana jest także dla dorosłych odczuwających silny strach przed leczeniem stomatologicznym lub przed zastrzykiem (znieczuleniem).

Gaz rozweselający, oprócz wyraźnej poprawy samopoczucia, wykazuje także działanie znieczulające, dzięki czemu małe plomby, czy usuwanie kamienia mogą zostać wykonane bez zastrzyku, tylko w czasie działania gazu rozweselającego.

10.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

W medycynie i stomatologii gaz rozweselający wykorzystywany jest od dawna. Metoda ta została rozwinięta i udoskonalona w Stanach Zjednoczonych i jest tam bardzo popularna i praktycznie trudno znaleźć w USA gabinet, który nie stosuje tej metody. W Polsce pojawiła się dopiero w 1995 roku. Cieszy się ona jednak coraz większym powodzeniem.

Stosowanie gazu rozweselającego (podtlenku azotu) jest, nieszkodliwym i skutecznym sposobem znoszenia lęku szczególnie zalecaną dla dzieci. Metoda wskazana jest także dla dorosłych odczuwających silny strach przed leczeniem stomatologicznym lub przed zastrzykiem (znieczuleniem).

Gaz rozweselający, oprócz wyraźnej poprawy samopoczucia, wykazuje także działanie znieczulające, dzięki czemu małe plomby, czy usuwanie kamienia mogą zostać wykonane bez zastrzyku, tylko w czasie działania gazu rozweselającego.

10.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Mieszanina podtlenku azotu i tlenu cząsteczkowego wywołuje stan fizycznego odprężenia, przyjemnego oszołomienia, przy jednoczesnym zachowaniu u pacjenta podstawowych odruchów i świadomości. Jest ona stosowana powszechnie w stomatologii.

16.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Gaz rozweselający już od bardzo dawna był wykorzystywany nie tylko jako środek znieczulający ale także do celów towarzyskich, gdy w pomieszczeniu w którym znajdowało się kilka osób rozpylano gaz stawali się oni weseli a w późniejszym etapie przestawali odczuwać ból

19.12.2012 przez Anita Grochowska - Student: farmacja
potwierdzam

Gaz rozweselający czyli podtlenek azotu (N2O) ma działanie euforyzujące. Jest słabym środkiem anestetycznym (używanym głównie w skojarzeniu), stosowany jest głównie przy zmianie opatrunków w stomatologii i położnictwie , gdyż powodując stan odprężenia, rozluźnienia powoduje zachowanie podstawowych odruchów.

25.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Na myszach udowodniono że pobudza on szlak mezolimbiczny stymulujac ośrodek nagrody ( uwolnienie dopaminy i pobudzenie rec D ).

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0306452208007707

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/5270042

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2097905

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12482941

16.05.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
potwierdzam

Rozwesela. Profesjonalność odpowiedzi Doktora Musiała (oraz liniki) powaliły mnie swoją profesjonalnością.

Nie ma to jak uśmiechnięte myszy :-). Respect Doktor!

„Na myszach udowodniono że pobudza on szlak mezolimbiczny stymulując ośrodek nagrody ( uwolnienie dopaminy i pobudzenie rec.  D)".

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0306452208007707

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/5270042

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2097905

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12482941