Żurawina jest dobra na drogi moczowe.

Prawda czy Fałsz ?

Próby weryfikacji mitu (6)

12.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Owoce żurawiny od setek lat były cenione jako naturalne remedium na zakażenia układu moczowego. W 1994 roku przeprowadzono badanie z udziałem 153 kobiet, które dało naukowych dowodów na to, że żurawina zapobiega infekcją układu moczowego. W tym badaniu kobiety, które otrzymały sok żurawinowy zapadały na infekcje układu moczowego o połowę rzadziej niż te którym podano placebo.

Ochronne działanie soku żurawinowego wynika z:

zakwaszaniu moczu,

zawartości w nim kwasu hipuronowego, który ma działanie antybakteryjne,

zawartości składników utrudniających przyleganie bakterii Esherichia coli (E.coli) do ścian układu moczowego.

Zanim dojdzie do infekcji, bakterie E.coli muszą najpierw „przyczepić się” do ścian układu moczowego. Substancje zawarte w żurawinie skutecznie to uniemożliwiają. Dzięki temu bakterie E. coli są wypłukiwane wraz z moczem. Ponieważ aż 80 do 90 % infekcji układu moczowego powodowanych jest przez te bakterie, ochrona jaką daje żurawina jest dość istotna.

16.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Żurawina już od dawna stosowana była przy leczeniu chorób dróg moczowych. Najbardziej znane badania, dowodzące dobroczynnego wpływu soku żurawinowego na drogi moczowe, przeprowadzili naukowcy z Harvardu. Okazało się, że poziom bakterii w moczu u kobiet pijących sok żurawinowy był o 58% mniejszy.

19.12.2012 przez Lena Z - Student: Zdrowie Publiczne
potwierdzam

Żurawina pomocna przy infekcjach dróg moczowych

Na infekcje dróg moczowych najbardziej narażone są kobiety (mężczyznom ta przypadłość zdarza się ośmiokrotnie rzadziej). Z badań wynika, iż niemal 30 proc. kobiet w swoim życiu przechodzi zapalenie pęcherza moczowego. Infekcje dróg moczowych wywołują najczęściej bakterie Escherichia coli (E. coli). Osadzają się one w drogach moczowych, gdzie powodują stany zapalne. Badania wykazały, iż żurawina zmniejsza przyczepność bakterii E.coli do ścianek dróg moczowych, jednocześnie zmniejszając ilość tych bakterii w moczu. Dlatego dzięki swoim właściwościom wypłukującym bakterie E.coli żurawina może zmniejszać podatność na zapalenie dróg moczowych. Pomaga ona również zapobiegać infekcjom pęcherza moczowego u osób mających problemy z całkowitym opróżnianiem pęcherza (jak mężczyźni z przerostem prostaty). Żurawina przynosi tak bardzo potrzebną pomoc osobom z założonym cewnikiem czy z zaburzeniami neurologicznymi (np. po udarze, wylewie czy urazie kręgosłupa), czyli w przypadkach, w których ryzyko infekcji jest bardzo duże. Osobom mającym skłonność do infekcji dróg moczowych zaleca się przyjmowanie żurawiny w celu zapobiegania ewentualnym nawrotom.

22.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Problemy z układem moczowym mają różny charakter i podłoże. Przybierają postać zapaleń pęcherza i dróg moczowych, zakażeń bakteryjnych, czy uciążliwych dolegliwości związanych z nietrzymaniem moczu. Wzmacnianie tkanek budujących i otaczających układ moczowy oraz ograniczanie rozwoju bakterii patogennych jest sposobem na łagodzenie i przeciwdziałanie nawrotom dolegliwości układu moczowego.

25.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Żurawina jest suplementem który wspomaga pracę układu moczowego. W tym zastosowaniu uznaje się ja za skuteczną mimo że nie ma jednoznacznych dowodów jej skutecznosci. Uznawana przez to jest za suplement. Jako preparat jest stosunkowo bezpieczna więc nie powinna zaszkodzić ( nie licząc alergii na składniki preparatu ).

http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/druginfo/natural/958.html

http://www.mayoclinic.com/health/cranberry/NS_patient-cranberry/DSECTION=evidence

http://www.mayoclinic.com/health/cranberry/NS_patient-cranberry/DSECTION=safety

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Owoce żurawiny od setek lat były cenione jako naturalne remedium na zakażenia układu moczowego. W 1994 roku przeprowadzono badanie z udziałem 153 kobiet, które dało naukowych dowodów na to, że żurawina zapobiega infekcją układu moczowego. W tym badaniu kobiety, które otrzymały sok żurawinowy zapadały na infekcje układu moczowego o połowę rzadziej niż te którym podano placebo.

11.02.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
potwierdzam

Jak najbardziej jest to prawda: U osób z nawracającym ZUM i u kobiet z ZUM przyjmowanie wyciągu z owoców żurawiny (w postaci soku, kapsułek lub tabletek) przez 6-12 miesięcy zmniejsza ryzyko nawrotów objawowego ZUM. U osób starszych i u chorych poddawanych cewnikowaniu pęcherza moczowego (z powodu pęcherza neurogennego) ryzyko nawrotu objawowego ZUM było podobne w grupie żurawiny i w grupie kontrolnej.

Źródło: http://www.pogromcymitowmedycznych.pl/myth/357/%C5%BCurawina-pomaga-w-problemach-z-drogami-moczowymi/; http://nefrologia.mp.pl/choroby/chorobyudoroslych/show.html?id=51947; http://www.mp.pl/artykuly/index.php?aid=38520&_tc=07F47A6C5029931F2A083EFBC547DA0A.