Najwięcej zgonów w szpitala ma miejsce w weekendy

Szczególnie w nocy z sobota/niedziela i niedziela/poniedziałek

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (11)

5.12.2012 przez Adam Oldfart - Inny: Farmaceuta
potwierdzam

Tak przynajmniej twierdzi Daily Tepegraph - link w załączeniu.

IMHO to prawdopodobne, zwłaszcza w Polsce, kiedy obsady oddziałów są w te dni mniejsze - gorsza jest jakość obsługi, a co za tym idzie większe ryzyko nieudzielenia właściwej pomocy.

6.12.2012 przez Krzysztof P. - Inny: Informatyk
potwierdzam

Smutno to stwierdzić ale dni świąteczne i inne wolne nie są dniami szczególnie mobilizującymi personel medyczni.

Wprawdzie przekłada się wszystkie planowe zabiegi na inny dzień (również te obarczone ryzykiem). Nie trudno zauważyć, że szczególnie chętnie wpycha się wówczas dyżury rezydentom i niestety stażystom też.

Świadomi tego niektórzy niektórzy ordynatorzy przeciwdziałają temu zjawisku - w mojej ocenie nie jest to znaczący odsetek.

6.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Może dlatego, że jest mniej personelu i są mniej aktywni, że ktoś odpoczywa a oni pracują

6.12.2012 przez Rachela - Inny: przyszły ortopeda
potwierdzam

Z niektórych badań tak wynika, wiadomo w weekendy w szpitalach jest mniej personelu, a a kadra mniej doświadczona, ale nie ma co się bać. :)

6.12.2012 przez Iza - Student: student
potwierdzam

wynika to po części z tego że w polskich szpitalach w weekendy nie ma specjalistów, lub ich liczba jest ograniczona

6.12.2012 przez Irena - Inny: pasjonat
potwierdzam

zgadzam się z tym twierdzeniem, w szpitalach na weekendy pozostaje tylko niezbędna ilość lekarzy a co za tym idzie nie zawsze można w porę zdiagnozować ciężki przypadek

7.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Były robione badania, które potwierdzają, że chorzy przyjęci w weekend umierali częściej niż osoby, które zostały hospitalizowane w ciągu tygodnia. Obsługa weekendowa to za zwyczaj mniejsza liczba personelu, w tym także specjalistycznego oraz ograniczony dostęp do sprzętu diagnostycznego i laboratoryjnego.

8.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Liczebność personelu w szpitalu jest zwykle najniższa

w nocy i w weekendy. Może to wpływać na jakość monitorowania pacjentów, leczenie i wyniki końcowe. Dane pochodzące z US National Registry of CPR Investigators wykazały, że wyniki leczenia wewnątrzszpitalnego zatrzymania krążenia mającego miejsce w nocy lub podczas weekendu są gorsze135. Przyjęcia na oddziały ogólne po godzinie 17.00136

albo do szpitala w weekendy137 wiążą się z wyższą śmiertelnością. Ryzyko zgonu w szpitalu w przypadku pacjentów wypisywanych z OIT na oddziały ogólne w nocy jest wyższe niż dla tych, którzy są wypisywani w dzień albo na oddziały wzmożonego nadzoru138,139. Kilka badań wykazało, że zwiększona liczba personelu pielęgniarskiego wiąże się ze spadkiem ilości zatrzymań krążenia, niepowodzeń w jego leczeniu, jak również częstości występowania zapalenia płuc, wstrząsu i zgonu.

źródło: Wytyczne resuscytacji 2010 Zaawansowane zabiegi resuscytacyjne u osób dorosłych

13.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Wydaje mi się że o ile możemy znaleźć statystyki o ilości zgonów o tyle bardzo trudno o jakieś zestawienie w jakie dni najczęściej umierają pacjenci w szpitalach

22.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Przyjęcie do szpitala w weekend wiąże się z większą śmiertelnością i mniej korzystnym wynikiem leczenia chorych na udar niedokrwienny w Polsce.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Okazało się, że chorzy przyjęci w weekend umierali częściej niż osoby, które zostały hospitalizowane w ciągu tygodnia (proporcja wyniosła 2,7 proc. do 2,3 proc.)