Mleczaki można spokojnie wyrywać przy pomocy klamki od drzwi

jak wyżej

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (9)

7.12.2012 przez Teresa Ceynowa - Inny: inne
obalam

Nie należy mleczaków wyrywać klamką od drzwi , ponieważ zęby mogą krzywo rosnąć .

12.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

W linku też sposób który działa ale po co? Można pójść do dentysty zrobi to szybko profesjonalnie i bezboleśnie

19.12.2012 przez Jakub Mróz - Student medycyny: Dokładniej wydziału lekarsko-stomatologicznego
obalam

Powinno unikać się usuwania zębów mlecznych przed okresem ich fizjologicznej eksfoliacji, ponieważ podczas usuwania zęba mlecznego można uszkodzić zawiązek zęba stałego. Fizjologicznie rozchwiane zęby mleczne w okresie wymiany uzębienia wypadają same pod wpływem czynności narządu żucia.

20.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Można.. Ale czy nie lepiej zrobić to w bardziej humanitarny sposób? Normalnie pociągnąć ręką jak już będzie bardziej ruchomy?

22.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Mleczakow nie powinno sie usuwac za pomoca klamki od drzwi. Po pierwsze, moze to indukowac niepotrzebny strach i bol dziecka, po drugie moze skutkowac problemami z rosnieciem zebow stalych (Asymetrai itd). Polecam lekture zalaczonego linku.

25.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Można ale nie zalecam tego. Stomatolog po obejżeniu całej jamy usstnej może przy okazji zauważyć inne zmiany wymagajace leczenia, również takie które spowodowały szybsze poluzowanie mleczaka niz normalnie by to nastąpiło. Wowczas będzie on w stanie zaproponować właściwe leczenie.

27.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Proces wymiany uzębienia mlecznego na stałe jest procesem fizjologicznym. Z reguły dziecko samo radzi sobie z ruszającym się zębem i dodatkowa pomoc lekarza nie jest potrzebna. Jedynym wskazaniem do przyspieszonej ekstrakcji takiego zęba jest wyrośnięcie zęba stałego bezpośrednio przy zębie mlecznym - wtedy niezależnie od tego, czy ząb mleczny się rusza, czy nie, trzeba go usunąć. Z dzieckiem wrażliwym, u którego ruszający się ząb powoduje duży dyskomfort, np. uniemożliwia przyjmowanie pokarmów czy mówienie, również można zgłosić się do dentysty, aby usunąć ząb.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Każde usunięcie zęba wpływa na sąsiednie tkanki i musi zostać dokładnie przemyślane. Zupełnie martwy ząb zazwyczaj kwalifikuje się do usunięcia, aczkolwiek niekiedy wyrywane są również zęby zdrowe, jeśli są ku temu wskazania medyczne. Wszystkim, którzy przechodzili już taki zabieg, kojarzy się to z niezwykłym bólem. Na szczęście dzięki postępowi medycyny, powstają coraz lepsze znieczulenia, po których pacjent może w ogóle nie odczuwać bólu. Pacjent jednak musi być nastawiony na odczuwanie bólu w momencie zakończenia działania znieczulenia. Pojawić się również może opuchlizna, na którą najlepszym rozwiązaniem będzie woreczek lodu.

22.01.2016 przez Dorota Stankowska - Lekarz: Lekarz stomatolog, wspólnie z mężem lek. stom. Przemysławem Stankowskim autorka poradnika "Bądź bystry u dentysty", prowadzą wspólnie prakt. stom. w Poznaniu, wykładowca Akademii Dawsona Polska
obalam

Wszystko można, ale po co? Być może kiedyś stosowano tego rodzaju „domowe” sposoby, ale to dość wątpliwa metoda.. Po co stresować dziecko wizją wyrywania zęba „klamką”, jeśli przy użyciu choćby znieczulenia można bezboleśnie wykonać taki zabieg w gabinecie. Jeśli musimy przejść zabieg medyczny, nie operujemy się sami, tylko idziemy do specjalisty w danej dziedzinie. Jeśli chcemy ściąć włosy to zamiast zrobić to nieudolnie, kierujemy się do fryzjera. Lepiej unikać niepotrzebnych komplikacji i udać się do stomatologa. Swoją drogą, zęby mleczne powinny naturalnie wypaść same, np. w trakcie przeżuwania pokarmów. Inną, bardziej ludzką metodą, bo zawierającą element zabawy może być natomiast wyrywanie zęba… za pomocą drona, czyli zdalnie sterowanego helikoptera. Najważniejsze jednak, by ząb był bardzo ruchomy.