Torby na jedno ramię krzywią nam kręgosłup

prawda czy fałsz?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (16)

5.12.2012 przez Małgorzata Górska - Inny: bibliotekarz
potwierdzam

Teraz uczniowie noszą plecaki ale kiedyś modne były torby na ramię, bardzo ciężkie torby. Niestety, odbiło się to na naszych kręgosłupach. Teraz okazuje się, że prawie wszyscy, ci dawni uczniowie, mamy problemy z kręgosłupem.

5.12.2012 przez Mateusz Jankowski - Student medycyny: kierunek lekarski IIIrok
potwierdzam

Skolioza wynika często ze złej postawy a taką możemy przyjmować przy noszeniu ciężkich przedmiotów na jednym ramieniu

6.12.2012 przez Krzysztof P. - Inny: Informatyk
potwierdzam

Dotyczy to szczególnie młodzieży dla których takie torby są nadodatek naprawdę ciężkie a organizm rozwijając się jest bardziej podatny.

6.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Stałe jednostronne przeciążenie kręgosłupa będzie powodowało zmiany długookresowe, może dochodzić do powstawania zwyrodnień kręgosłupa w większości po jednej stronie, bardziej obciążanej. Może też to prowadzić do powstawania dyskopatii czyli choroby krążka międzykręgowego.

6.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Tak gdyż obciążone jest tylko jedno ramię a co za tym idzie ramię obciążone idzie automatycznie do góry

6.12.2012 przez Katarzyna Nagel - Inny: Uczeń, biol-chem
potwierdzam

Tak, obciążenie na jedno ramię powoduje, że kręgosłup się skrzywia na bok pod wpływem nierównomiernego ciężaru. Długie i częste noszenie torby na jednym ramieniu może, ale nie musi, spowodować skoliozę. Jeśli już nosimy torbę to należy przekładać ją tj. przez głowę aby pasek był na ukos, przez klatkę piersiową i plecy, zmniejsza to obciążenie jednego ramienia. Najgorszym przykładem noszenia na jedno ramię jest plecak, często noszony tak przez uczniów.

6.12.2012 przez Anasarka - Lekarz: stażysta
potwierdzam

Wiadomo! Jeśli już ktoś musi nosić torbę na jedno ramię niech przynajmniej stara się nosić ją na zmianę, po obu stronach.

7.12.2012 przez Bartłomiej Rawski - epidemiolog, specjalista zdrowia publicznego
potwierdzam

Zbyt nadmierne obciążenie kręgosłupa po jednej stronie może powodować zmiany zwyrodnieniowe po stronie bardziej obciążonej. Może powodować m.in. skoliozę czy dyskopatię.

7.12.2012 przez Teresa Ceynowa - Inny: inne
potwierdzam

Ciężar jest na jednej stronie i kręgosłup się krzywi dlatego torebki są niezdrowe tak samo jak noszenie plecaka na jednej stronie .

7.12.2012 przez Karolina Mikulska - Student: -
potwierdzam

Noszenie przez długi czas torby tylko na jednym ramieniu, w wyniku nierównego dociążenia kręgosłupa, może prowadzić do powstania skoliozy, różnego rodzaju dyskopatii czy ucisków na nerwy ( w skrajnych przypadkach), mogą pojawiać się bóle kręgosłupa, czy w obrębie łopatki, która zostaje dociśnięta do kręgosłupa.

10.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Skolioza może być spowodowana wrodzonym defektem kostnym (na przykład wykształceniem tylko połowy kręgu), zaawansowanym zwyrodnieniem kręgosłupa czy nierównym napięciem mięśni przykręgosłupowych z powodu porażenia. Najczęściej przyczyna skoliozy faktycznie nie jest znana i wtedy wada jest określana mianem skoliozy idiopatycznej. Może ją spowodować uprawianie sportu, noszenie torby czy plecaka na jednym ramieniu, płaskostopie, koślawe kolana, zła pozycja przyjmowana podczas snu, różnice w długości kończyn dolnych czy przykurcz mięśnia biodrowo-lędźwiowego.

12.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Takie torby (zwłaszcza bardzo ciężkie) wywołują zazwyczaj boczne skrzywienie kręgosłupa czyli skoliozy, i dzieje się to najczęściej u dzieci w wieku szkolnym

20.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Noszenie torby na jedno ramię może być przyczyną skoliozy spowodowanej nierównomiernym obciążeniem ramion.

23.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Rzeczywiście tak może się dziać ze względu na nierównomierne rozłożenie ciężaru na jedną stronę ciała. Efekt taki sam jak przy noszeniu plecaka zarzuconego na jedno ramię.

Wiedza zaczerpnięta na podstawie "Ortopedia i traumatologia" T.Sz. Gaździk

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Wada może być spowodowana wrodzonym defektem kostnym (na przykład wykształceniem tylko połowy kręgu), zaawansowanym zwyrodnieniem kręgosłupa czy nierównym napięciem mięśni przykręgosłupowych z powodu porażenia. Najczęściej przyczyna skoliozy faktycznie nie jest znana i wtedy wada jest określana mianem skoliozy idiopatycznej. Może ją spowodować uprawianie sportu, noszenie torby czy plecaka na jednym ramieniu, płaskostopie, koślawe kolana, zła pozycja przyjmowana podczas snu, różnice w długości kończyn dolnych czy przykurcz mięśnia biodrowo-lędźwiowego.

7.04.2013 przez Agnieszka Klara Wołkowycka - Student: student
potwierdzam

Przez noszenie ciężkich przedmiotów w torbie na jednym ramieniu przyjmujemy wykrzywioną postawę.(minimalnie przechylamy się na stronę gdzie nam ciąży) Po dłuższym okresie powtarzania tego błędu możemy prowadzić do skrzywienia kręgosłupa tzw wady postawy.