Miesiączka musi boleć.

Skurcze macicy podczas miesiączki mogą powodować ból i dyskomfort, jednak gdy wyłączają nas z normalnego funkcjonowania przez kilka dni, nie poddaja się łatwo ogólnodostepnym środkom przeciwbólowym, towarzyszą im bolesne wypróżnienia, bolesność podczas stosunku - to może być ENDOMETRIOZA. Późne jej rozpoznanie może doprowadzić do wielu powikłań, niedowracalnych zmian anatomicznych, znacznie pogarszających komfort życia codziennego. Może również upośledzać płodność - aż 40-50% bezpłodnych kobiet cierpi na endometriozę. Należy czujnie obserwować swój organizm. Odpowiednio wszesne podjęcie leczenia może zachamować rozwój choroby. Wiecej informacji o endometriozie na stronie Polskiego Stowarzyszenia Endometrioza www.pse.aid.pl

Próby weryfikacji mitu (6)

19.09.2012 przez Aleksandra Skorek - Student: inżynieria środowiska
potwierdzam

W zasadzie trudno stwierdzić, czy to mit czy nie. W niektórych przypadkach może to świadczyć o endometriozie, w innych nie, trzeba po prostu indywidualnie zbadać się i sprawdzić jak jest w przypadku konkretnej kobiety. Jednak (co podaje w linku) bardzo bolesne, dokuczliwe i długie miesiączki mogą być jednym z objawów tej choroby. Trzeba po prostu poszperać w źródłach i kiedy coś jest niepokojące, udać się do ginekologa lub poruszyć temat przy wizycie kontrolnej.

20.09.2012 przez Klaudyna Iwaszko - Student medycyny: student medycyny
obalam

Miesiączka nie musi boleć. Inną sprawą jest jednak to, że niejednokrotnie lekki lub umiarkowany ból nie wskazuje na żadną patologię. Jeżeli ból jest tak dokuczliwy, że przeszkadza w wykonywaniu codziennych czynności i nie reaguje na lekarstwa, wtedy trzeba się sprawą zainteresować.

22.09.2012 przez Natalia Kalamon - Inny: Uczeń liceum (biol-chem) , interesuję się medycyną.
obalam

Miesiączka nie musi boleć ,szczególnie w początkowych latach nie odczuwalny jest ból. Zależy to wszystko od osobistych uwarunkowań, odczuwalności bólu itd. Oczywiście bardzo dokuczliwy ból może wskazywać na jakąś chorobę ,ale jeśli brzuch pobolewa lub boli pierwszego dnia nie ma powodu do niepokoju.

24.09.2012 przez Kinga Kułakowska - Inny: Uczeń
obalam

Oczywiście, że miesiączka nie musi boleć.

Ból miesiączkowy mogą powodować (lub nasilać) źle dobrane tampony, infekcje pęcherza moczowego (a także drożdżyca) jak również stres.

Aby złagodzić ból warto zaopatrzyć się w odpowiednie leki oraz dobrać adekwatną dietę.

27.09.2012 przez Ernest Piotr Kuchar - Lekarz: Dr n. med.
obalam

Stwierdzenie "miesiączka musi boleć" jest łatwe do obalenia z powodów logicznych. Falsyfikacja tego mitu wymaga pojedynczego przypadku bezbolesnej miesiączki. Krótka ankieta wśród moich koleżanek z pracy pozwala mi obalić ten mit: 3 z 7 uznały miesiączki za bezbolesne.

28.09.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

Miesiączka nie musi boleć mojej żony nie boli, koleżanki w pracy też nie narzekają a pracuję z prawie 60 kobietami

10.10.2012 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
obalam

Nie musi boleć. U większości miesiączkujący, zdrowych kobiet nie boli. Jeśli boli należy zawsze udać się do ginekologa, bowiem bolesne miesiączkowanie (dysmenorrhoea) może być objawem różnych organicznych patologii, takich jak: stany zapalne przydatków i przymacicz, endometriozy, mięśniaków, zaburzeń morfologii szyjki macicy, ale również może być objawem zaburzeń czynnościowych, takich jak: wzmożona kurczliwość macicy, niewłaściwe złuszczanie się błony śluzowej, wzmożone napięcie nerwów układu współczulnego. Może być również powodowana osobniczą skłonnością uwarunkowaną czynnikami psychicznymi i hormonalnymi.

Piśmiennictwo

C.R.B. Beckmann, F. Ling, B.M. Barzansky, W.N.P. Herbert, D.W. Laube, R.P. Smith. Obstetrics and Gynecology, Lippincott Williams&Wilkins; L.P. Shulman. Year Book of Obstetrics, Gynecology, and Women's Health, MOSBY; Tadeusz Pisarski. Położnictwo i ginekologia. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa 2002, wyd.4.